Victor Piturca: Dar cine e Romania ca sa joace ofensiv, e Brazilia? Eu am creat imaginea Romaniei!

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 8 august 2008, 22:23 Sport | Fotbal

Piturca iese la atac
Foto: Rompres
Victor Piturca a vorbit pentru prima oara dupa esecul Romaniei de la Euro 2008. Selectionerul i-a criticat pe cei care au acuzat ca nationala nu a jucat ofensiv la Euro si spune ca el are principalele merite pentru care Romania ocupa locul 11 in lume.

"Echipa Romaniei nu s-a bagat cu fundul in poarta. E normal ca atunci cand joci cu vice-campioana si campioana mondiala trebuie sa te aperi, dar in meciul cu Franta am facut un meci formidabil ca organizare. Cine e echipa Romaniei sa atace? Brazilia sau Argentina? Eu am construit imaginea Romaniei, ca am luat aceasta echipa de pe locul 33 in lume si am dus-o pe locul 11. Am trait meciul de pe banca iar suporterii au fost multumiti. Cu Olanda credeti ca nu am vrut sa jucam? Presiunea rezultatului a facut sa apara greselile. Am vrut sa atacam, dar nu ne-a lasat Olanda", a spus Piturca pentru Antena 1.




















2008 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    mdeah... (Vineri, 8 august 2008, 22:45)

    johny [anonim]

    mneatale ai construit imagine... niste sclavi care nici in genunchi nu poa' sa joace cu rezervele Olandei, joaca pe burta si ia bataie cand aia se prezinta ca sa se dea la o parte... halal imagine ai creat nea Piti... n-ai vrea mai bine sa ne lasi?
    • -2 (4 voturi)    
      mdeA (Vineri, 8 august 2008, 22:58)

      serban [anonim] i-a raspuns lui johny

      dupa calificari, nea' Piti ne placea

      dupa franta nea piti ne placea

      dupa italia nea' piti ne placea si mai mult

      dupa olanda nea' piti nu ne mai place si vrem sa-l dam afara...

      ca asa e suporteru.. dupa cum bate vantu.. ca oricum creier n-are... el stie... castigam meciu hai nea piti... pierdem un meci...
      • +3 (3 voturi)    
        Pai baaaaaiiii, (Sâmbătă, 9 august 2008, 2:00)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui serban

        Cu mentalitate de genul asta, nu ajungi nicaieri. Si la un moment dat iti dai seama ca romanii nu au jucat bine, ci ceilalti au jucat prost...

        Mie personal nu mi-a placut niciodata "Piti"... Nici cand juca la Steaua. Se lovea mingea de el.. Dar baga goluri, cica.. Asa este si acum: are noroc cu niste echipe care nu sunt in forma, dupa care, daca da de o echipa "normala", se duce la fund. Asta e Piti si mai mult nici o sa reuseasca nici el si nici cei pe care el i-a selectat. Nici ei si nici el nu vor mai mult: stau in aparare, joaca defensiv si, daca ne lasa ceilalti, poate castigam si noi ceva meciuri.
  • -4 (6 voturi)    
    Are dreptate (Vineri, 8 august 2008, 22:54)

    vasile [anonim]

    De talente, de critici, de vorbe, in general, toti sintem buni. Problema e atunci cind trebuie sa mai si faci cite ceva. Piturca a facut. Felicitari!
    • +3 (3 voturi)    
      putirca (Vineri, 8 august 2008, 23:36)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui vasile

      Mai Vasile, tizule, de ce incerci tu sa aperi un gogoman sarac cu duhul, dar ingamfat pana la cer. Victoras a fost un fotbalist mediocru si este un presupus antrenor, ranchiunos si subiectiv, care pretinde de la elevii lui sa respecte tot ceea ce el a dispretuit si incalcat in toata viata lui de fotbalist minor. Exista in lume, in Europa si probabil chiar si in Romania meseriasi mai buni ca el. Si a existat Ladislau Boloni, (nu sunt ungur, sunt bucurestean) care a dovedit ca se poate. Dar nu Putirca. Un semianalfabet retardat, pentru care barbutul este un joc care pretinde mult mai multa inteligenta decat sahul sau bridge-ul. Si exista oameni (sau urangutani) care il cred.
      • -1 (1 vot)    
        Ce a demonstrat Boloni? (Sâmbătă, 9 august 2008, 13:26)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui adrian

        Piturca a calificat nationala ultimele doua dati la turnee finale. Prima oara fara infrangere iar a doua oara cu o singura infrangere in meci fara miza. Calificare de pe primul loc cu Olanda in grupa.
        Boloni ce a demonstrat? Caracter cumva? sa pleci de la echipa nationala pentru o echipa de club? Sa bati pe Finlanda(cred) acasa cu greu cu 1-0 pe final de meci? Sa iei bataie cu Rennes(cred) de la Rapid cu 2-0? Se compara cele doua echipe ca buget?
        Piturca e incapatanat si ranchiunos, dar are 'bile'. Vezi conflictul cu Radoi. Si in general a instaurat disciplina la lot cu atatea 'vedete' in echipa
  • +1 (3 voturi)    
    are dreptate tuciuriul (Vineri, 8 august 2008, 23:00)

    iulisimo [anonim]

    Pai nu are dreptate??? Cine e romania....o tzara de sclavi, hoti si de ratati care fug de raspundere. Daca se simte cineva jignit, sa imi explice de cate ori s-a dus in vreo piatza sa protesteze impotriva vreunei legi date de mai marii hoti care guverneaza romania. Nu ai facut-o? Atunci taci si du-ti umil crucea de sclav care ti-ai acceptat-o. Romania are echipa pe care o merita si care o reprezinta cu fidelitate.
  • -2 (2 voturi)    
    ultimul meci a dezamagit crunt (Vineri, 8 august 2008, 23:08)

    van basten [anonim]

    tot valul asta de critici a fost provocat de meciul cu olanda. nu mai aveai pe unde calca prin bucuresti de atatia oameni aliniati sa vada, dupa atatia ani crezand din nou in nationala. si da, domnul piturca merita respect pentru asta. in meciul cu franta toti am spus ca a ne-a iesit pana la urma ce ne propusesem, cu italia ne-ati facut sa visam. eu inca mai cred ca la ce a aratat romania cu italia putea castiga ultimul meci. nu stiu a cui a fost vina, dar e clar bucurestiul ala impanzit cu oamenii, tara aia rupand tricouri de emotii a vazut in partida aia o mare dezamagire. nu, nu suntem noi brazilia sa-i fi tinut in corzi pe olandezi, dar macar sa fi atacat de doua ori in repriza a doua cand aveam nevoie de gol. am jucat cu un singur om, mutu. restul au fost doar sa umple foaia acolo. nici turcii, nici rusii nu sunt brazilieni, dar au aratat ca daca vrei poti sa le semeni si celor din tara care-si invata pustii fotbal in nisip.
  • +2 (4 voturi)    
    cea mai "tare" declaratie (Vineri, 8 august 2008, 23:09)

    mihai p [anonim]

    "Presiunea rezultatului a facut sa apara greselile. Am vrut sa atacam, dar nu ne-a lasat Olanda", a spus Piturca pentru Antena 1....... esti tare nene Piti..... si olandezii astia niste marlani _ nu puteau si ei sa dea un autogol, ceva.....asa poate eram pe locul sase in lume... si asta era datorita tot lui Piti? Avem, si tebuie sa recunostem, o generatie de ratati (jucatori + antrenori de lot national) ce nu fac altceva decat sa caute scuze pentru jocul mediocru pe care-l practica..... Unde este echipa anilor 90-96? Se mai poate face performanta cu aerele de mari vedete pe care le au acum "tricolorii"? Cu siguranta NUUUUUUUUUU
  • +3 (3 voturi)    
    du-te bai nesimtitule (Sâmbătă, 9 august 2008, 0:12)

    lasa ne [anonim]

    suntem satui de tiganelile tale.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici acum Piturca nu intelege nimic (Sâmbătă, 9 august 2008, 0:20)

    vg [anonim]

    OMG! Piturca nu intelege nimic nici acum, cand, in mod normal, ca orice persoana capabila sa gandeasca, ar fi trebuit sa-si dea demisia. Un mediocru greu de suportata. Lasa-ne, Piti.
  • -1 (1 vot)    
    huo (Sâmbătă, 9 august 2008, 2:07)

    gigi [anonim]

    huooo, jos, e cel mai prost !!!! cu nuiaua, cu biciul pe el !!! cum adica, noi suntem mai prosti decat brazilia sau spania???? abia ce am aflat, sa vezi ce il mai injur!!
    • 0 (2 voturi)    
      errm (Sâmbătă, 9 august 2008, 2:48)

      Bott [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Ce dorea el sa spune e ca Mutu se gandea doar la Consuelo si la fiica-sa (nu-l condamn) si ca il aveam pe Marius si Daniel Niculae (Auxerre, respectiv Inverness la acea data, acum Dinamo) in timp ce spaniolii au Fernando Torres si David Villa in atac, fara sa-l mai mentionam pe Fabregas, care stii tu unde joaca...
  • +2 (2 voturi)    
    a creat imaginea.... (Sâmbătă, 9 august 2008, 8:02)

    egroeg4 [anonim]

    Care imagine ,dle Piturca?Aia di meciul cu Olanda?Cu asta au ramas suporterii.Ati jucat bine in meciurile cu Franta si Italia? Desigur!Dar asta dovedeste si va acuza ,o data-n plus, ca nu ati vrut sa jucati in meciul cu Olanda.Care presiune a rezultatului,cand olandezii va invitau sa dati gol si fugeati de asta ca dracul de tamaie?Banoasa afacere trebuie sa fi fost pentru unii de cazu echipa asa,peste noapte.Poate si de asta va sustine clica Sandu-Dragomir.Si mai aveti neobrazarea sa spuneti ca ati creat imaginea Romaniei CAND AR FI TREBUIT SA DISPARETI si nici in gaura de sarpe sa nu va mai gaseasca cineva?!
    • +1 (1 vot)    
      mai bine taceai in continuare (Sâmbătă, 9 august 2008, 11:21)

      mozzy [utilizator] i-a raspuns lui egroeg4

      tocmai ce uitasem cum ne-am facut de cacao toti romanii pentru jocul prestat de echipa adusa pe locul 11 in meciul cu olanda....
  • +2 (2 voturi)    
    aha..... (Sâmbătă, 9 august 2008, 10:39)

    barykelo [anonim]

    Bine ca ne-ai "luminat".... Altfel muream prosti !!! Ce ne-am fi facut noi fara tine....Acum e clar totul despre jocul echipei noastre.."Elevul este oglinda profesorului...." Esti penibil.. Tu nu te uiti un jurul tau? Nu vezi ce se mai joaca azi in fotbalul mare? Lasa-ne, lasa-ne......
  • -1 (1 vot)    
    totusi (Sâmbătă, 9 august 2008, 11:46)

    empedocle [anonim]

    chiar daca nu convine tuturor, Piturca este antrenorul care a scos nationala in lume, fiind cel care a calificat-o la un turneu final dupa o lunga perioada neagra.
    Acest aspect nu trebuie pierdut din vedere si ii dovedeste puterea de munca, ambitia si, chiar daca este mult spus, competenta in domeniu.
    In plus, a nu se uita ce jucatori a avut la dispozitie. Doar aparatorii si unii dintre mijlocasi, mai ales cei defensivi, au fost la nivel inalt. In atac, Mutu nu prea a mers, iar alte solutii nu se puteau gasi, avand in vedere valoarea celorlalti atacanti.
    In aceste conditii, Romania a facut o figura onorabila, chiar daca a lasat impresia ca putea mai mult.
    In final, o intrebare pentru toti suporterii patimasi: oare Turcia sau Rusia se calificau dintr-o grupa precum cea a Romaniei?
  • +1 (1 vot)    
    gogosi pt fraieri (Sâmbătă, 9 august 2008, 11:54)

    cuscus [anonim]

    Oare barbugiul n-a urmarit si alte partide ale CE? Chiar nu a vazut un alt fel de joc si alt fel de determinare la alte echipe, cum ar fi Rusia, Turcia si chiar "anonima" Elvetie? Ma intreb daca visase cu o noapte inainte ca Franta va termina 0-0 cu Italia si se credea calificat...
    Cum poti oare sa castigi un joc cand ai o tactica cu 8 fundasi, 1 mijlocas si un atacant? Pe care o mentii pana in minutul 70... De ce era nervos Mutu, nea Piti, ne poti spune si noua? Oare ai fi vrut sa-i surprinzi pe olandezi pe contraatac?
    Tiganul asta cu fruntea ingusta inca nu-si da seama ca suporterii ar fi fost mai bucurosi daca echipa ar fi luat 3 batai dar ar fi jucat frumos si cu determinare. In schimb a fost maestra antijocului. Si atat....
    • -1 (1 vot)    
      Turcia (Sâmbătă, 9 august 2008, 13:30)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui cuscus

      Turcii cu au jucat cu ambitie dar nu cu cine stie ce tactica. Au un stil de joc razboinic. Grupa in care au jucat nu a fost prea dificila si in plus in ultimul meci cu Cehii din grupe au intors cu mult noroc rezultatul. Nu a fost doar ambitia lor de ajuns pentru asta, ci si greselile mari ale portarului ceh. Fara astea, nu se mai vorbea acum de turci.
  • -1 (1 vot)    
    una doua si 'alte trei... (Sâmbătă, 9 august 2008, 14:28)

    guristul [anonim]

    ...avem echipa de zmei/Pitzurlica te iubim/ca ca tine nu gasim!hop si'asa......traiasca nashu ....si domnu mitica...sa fie.../zi-le gutza...
  • +1 (1 vot)    
    parere total gresita (Sâmbătă, 9 august 2008, 18:22)

    iacob serbanescu [anonim]

    adevarata valoare nu o da denumirea unei tari care denumire agata in cui o performanta si nu mai poate fi data jos.Ar insemna ca zecile de campioni mondiali ai tarii noastre sa ceara sa fie trecuti pe locul 11 pentru ca tara noastra nu are un nume cunoscut .
    Obiectivele mari duc la performante mari si nu vad ce mare performanta vrei sa obtii dta ca antrenor daca te consideri inferior indiferent cui,fara lupta .
    Va recomand cu respect,cititi capitolul fiabilitate in fotbal din cartea 'fotbal in mileniul 3,pe care am publicat-o cu mai multi ani in urma si va garantez ca veti avea in viitor o atitudine mai responsabila in obtinerea performantei sportive pe plan international,
    va doresc din toata inima sa intelegeti ca orice echipa poate sa faca o surpriza placuta daca stapaneste teoria antrenamentului sportiv modern si stie cand si unde sa-l aplice .Cu stima prof.i.serbanescu
  • +1 (1 vot)    
    nulitate (Sâmbătă, 9 august 2008, 21:54)

    bull [anonim]

    am fost la meci si olandezii si suporterii lor au vrut sa ne dea meciul, dar daca faci echipa cu antifotbalistul nicolitzi si aperi 0-1, sperind sa dea frantza 2 goluri cu italia si un om in minus e clar ca fotbalul nu e barbut
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem Brazilia! (Sâmbătă, 9 august 2008, 22:35)

    Alin [anonim]

    In momentul in care incepem meciul uitam ca Franta e vicecampioana, ca Italia e campioana, ca Olanda ar putea fi campioana.
    Dupa ce s-a fluierat de inceput noi suntem campioni, jucam frumos, pierdem onorabil si odata la o suta de ani o sa castigam onorabil domnule Piturca.
    Echipa Turciei care a produs valva la acest campionat european poate nu va realiza nici o performanta in urmatorii ani. Dar o voi tine minte. La fel echipele Olandei, Rusiei.
    Cinste lor ca au jucat. Rusine echipei Romaniei si Italiei care au incercat sa triseze jocul.
  • 0 (0 voturi)    
    imaginea? (Duminică, 10 august 2008, 10:15)

    egroeg [anonim]

    Nu,dle Pitzurca! Imaginea Romaniei au facut-o, cu
    brio ,romanii din tribune,voi ati fost RUSINEA EI,si in acest sens cred ca e meritul tau si acelorlati care ati decis ca jucatorii sa nu joace in meciul cu Olanda.
  • 0 (0 voturi)    
    Pitzi, lasa-neeeeeeeeeeeeeee... (Luni, 11 august 2008, 0:39)

    Generalul Store [anonim]

    Pitiiii, lasa-neeeeeee... ai creat imaginea Romaniei?!? Ai creat pe draqu sa te pieptene. Ai creat imaginea unei echipe terne, urate, fara orizont si fara un joc placut ochiului. In meciul cu Olanda, in stilul inventat de tine puteam sa jucam doua saptamani si nu marcam. De fapt, in acel meci Romania n-a jucat nimic. Dar nimic. Zero barat. Nici o actiune ofensiva mai ca lumea si nici defensiva de fier. Un fel de a bate apa-n piua fara folos (ca sa nu folosesc o expresie urata).Sa stai cu urechea la meciul Franta-Italia in ideea ca poate-poate se termina egal denota neprofesionalism cras. Dacaera egal pana in min 88 si una din echipe inscria in min. 88, ce ne mai ramanea de facut??? Practic, pe noi nu ne interea in nici un fel acea partida. Noi trebuia sa jucam cu Olanda la victorie pentru a fi siguri de calificare. Dar asta e piturca: adeptul " Micii Ciupeli Romanesti". comparati ce joaca Romania acum cu meciurile cu Argentina, Anglia, Columbia si veti vedea diferenta de mentalitate...:)))
  • 0 (0 voturi)    
    declara'ia lui V Piturca (Miercuri, 13 august 2008, 9:42)

    Mircea Tepuse [anonim]

    afirmatia d-lui Piturca precum ca am vrut sa atacam in partida cu Olanda dar aceasta nu ne-a lasat este o minciuna din ce s-a vazut la TV