Vaslui - Steaua 1-0/ Debut in Liga - ce caricatura!

de A.S.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 19:46 Sport | Fotbal

Doi antrenori, nicio echipa...
Foto: DailyMotion.com
Steaua a ratat debutul in campionat, dupa ce a propus un joc caricatural, de la portarul Zapata (gafa uriasa la punctul lui Ljubinkovici) pana la noul lider al jocului Dayro Moreno (nicio reusita, cu exceptia grabei cu care a batut un aut!), trecand printr-o linie de mijloc care nu a emis nicio pretentie.

Marius Lacatus a "balmajit" asezarea tactica - Steaua a pierdut pana si organizarea riguroasa a jocului, cu care Olaroiu isi innebunise proprii fani! Strainii transferati in intersezon s-au ilustrat prin... absenta.

"Ne-am daruit cu Roma, in loc sa o facem cu Vasluiul. Cei care au venit acum trebuie sa stie ca la Steaua nu joaca tricoul. Nu stiu daca ne revenim cu Brasovul. daca jucam asa, nu ne revenim" - Mirel Radoi, capitan Steaua.

In sala de conferinte, acolo unde Marius Lacatus explica rezultatul si evolutia echipei sale, la un moment dat s-a stins lumina.

"Suporterii Stelei, suparati ca nu au luat trei puncte, au taiat cablurile. Ei stateau in zona aceea" - Adrian Porumboiu, patron Vaslui.

Click aici pentru toate rezultatele primei runde, clasamentul golgeterilor si ierahia la zi a primei ligi.

Prima repriza

'1 Banel Nicolita are sansa golului inca din start, insa nu ataca decis o minge respinsa neglijent de portarul vasluienilor, Kucziak.
'3 Steaua joaca cu toata echipa in jumatatea gazdelor - o combinatie Dayro Moreno - Arthuro aduce din nou pericol la buturile Vasluiului.
'9 Burdujan are prima actiune a gazdelor: doua driblinguri succesive, insa departe de poarta lui Zapata. Sutul este blocat.
'15 Vasluiul a absorbit presiunea Stelei si combina la mijlocul terenului.
'18 Aliuta a trimis un sut periculos pentru poarta lui Zapata, mingea trece putin pe langa bara din stanga.
'22 Mike Temwanjera incearca din nou vigilenta portarului stelist cu un trasor din afara careului. Prinde Zapata in doi timpi.
'25 Vasluiul deschide scorul prin Ljubinkovici: 1-0!!! Centrare sosita din stanga, Petre Marin a fost depasit, iar Ljubinkovici, singur in centrul careuluii, reia in plasa. Zapata a gafat, nereusind sa prinda mingea care l-a "pacalit", dupa ce a lovit gazonul, in fata portii!
'28 NDoye primeste cartonas galben, dupa o brutalitate comisa asupra lui Tiago. Steaua cere eliminarea jucatorului de la Vaslui.
'37 Steaua poate egala prin Szekely: sutul acestuia, din careu, este respins spectaculos de Kucziak.
'43 Nicolita, din nou aproape de gol - reia cu capul, alaturi, dupa o lovitura libera executata de Szekely.

Repriza secunda
'51 Steaua risca din debutul perioadei, insa Vasluiul nu se teme - accepta dominarea, apoi incearca sa echilibreze la mijloc, acolo unde a facut diferenta in prima repriza.
'53 Antrenorul Stelei simte ca trebuie sa modifice ceva: il scoate pe Nicolita si il introduce pe Ochirosii.
'62 Prima actiune consistenta a Stelei: Ochirosii prelucreaza o minge pentru Dayro Moreno, dribling scurt al columbianului, insa sutul nu gaseste cadrul portii. Intra si Bogdan Stancu, iese Ovidiu Petre.
'74 Steaua termina schimbarile - a iest Arthuro, intra Kapetanos. Nicio modificare facuta de Lacatus nu a imbunatatit jocul.
'80 Ljubinkovici rateaza lovitura de gratie: sut alaturi, din pozitie singur cu portarul!!!
'81 Ghionea este eliminat pentru al doilea galben!
'86 Este eliminat si Jovanovici de la Vaslui - doua galbene primite in trei minute!
'90 NDoye suteaza violent pe langa poarta, din careu, pozitie centrala!!!

Echipa de start

Marius Lacatus trimite contra Vasluiului aceeasi echipa folosita in amicalul cu AS Roma, cu o singura exceptie: mijlocasul Plesan, accidentat, i-a lasat locul de titular lui Tiago. In rest, Nicolita ramane in prima echipa, desi suporterii l-au cerut pe Ochirosii, iar Goian nu are loc decat pe banca de rezerve.

Steaua: Zapata - Golanski, Radoi, Ghionea, Petre Marin - Ovidiu Petre, Tiago - Szekely, Dayro Moreno,  Nicolita - Arthuro.




















8641 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    1-0 scor final (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:13)

    ami [anonim]

    renunta oierul la fotbal? :)
    • +6 (8 voturi)    
      pai... (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:23)

      wicked [anonim] i-a raspuns lui ami

      asa sa il ajute dumnezeu.
  • +6 (10 voturi)    
    rasu plansu (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:23)

    turistul [anonim]

    steaua e tare doar in amicale
  • +7 (9 voturi)    
    Steaua fara atac (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:33)

    motanul [anonim]

    Nu poti sa castigi cu atac inexistent. Felicitari pentru Hizo!
  • +4 (8 voturi)    
    i-au lasat sa castige (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:36)

    elis [anonim]

    I-au lasat sa castige pe vasluieni numai sa plece Jiji. S-au saturat de el.
  • +6 (10 voturi)    
    beeeee (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:43)

    alpha [utilizator]

    beeeee!!!!! un inceput frumos de campionat!va fi el stricat oricum de aici inainte de masinatiunile lui jiji&co
  • +3 (3 voturi)    
    steaua (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:50)

    motanul [anonim]

    ar trebui sa joace cu 2 varfuri, altfel e greu sa inscrii mereu
    • 0 (0 voturi)    
      motanul (Vineri, 1 august 2008, 1:04)

      the [anonim] i-a raspuns lui motanul

      off topics cum spune românosaxonii cu carte ...

      daca sunteti "motanul încaltat" de pe vremuri,
      va anunt ca va cauta "AVP", de mult timp.
      Daca nu, scuze pentru interferenta.

      Multumesc Hotnews, daca lasati acest mesaj.
      Este o simpla mostra de solidaritate forumistica :)
  • +3 (7 voturi)    
    foltbal (Miercuri, 30 iulie 2008, 23:12)

    metru patrat [anonim]

    de mult nu se mai joaca fotbal in romania.
    fotbal= spectacol, divertisment, distractie, pasine ?
    NU !,
    Aici e doar o miuta.
    • +1 (3 voturi)    
      lol (Joi, 31 iulie 2008, 9:56)

      Fix Pix [anonim] i-a raspuns lui metru patrat

      da CFR-ul ce joaca mai baiete? Sau la tine , romania e numai bucale? Va e ciuda ca va da clasa provincia?
  • +5 (5 voturi)    
    bee (Joi, 31 iulie 2008, 0:52)

    007 [anonim]

    Patron cu minte de oaie
    • +5 (5 voturi)    
      pe naiba (Joi, 31 iulie 2008, 2:22)

      wicked [anonim] i-a raspuns lui 007

      mai bine zis oaie cu minte de oaie.
  • +2 (2 voturi)    
    Telefonul mai suna... (Joi, 31 iulie 2008, 8:15)

    Rali [utilizator]

    -Da sefu'..
    -Marius, baaagal baaaa pe Kapetanos sa vedem ce stie si asttttaaaaaa.
    - Gata sefu', ma gandeam sa bag unu' care da goluri....
    - Baaaaaaaa zderanta care esti o zdereanta, de ce vrei ma sa-l bagggggi pe Goiannnnnn, ca sa viiiina aia sa-l dea oferteeeeeee, hahalerele care este ei, ca sa pleceee ca nu mai eeeee bine la Steauaaa?

    Vai de mama noastra de suporteri!
  • +2 (2 voturi)    
    Dorinta (Joi, 31 iulie 2008, 8:54)

    stelian [anonim]

    Da Doamne sa se tina ciobanul de cuvant si sa se lase de fotbal, sa paraseasca Steaua , dar sa ia cu el si neamurile care paraziteaza acest club !
  • +1 (1 vot)    
    Despre Goian... (Joi, 31 iulie 2008, 9:19)

    Vlase [anonim]

    Foarte putin s-a vorbit despre Goian. De ce nu a jucat? Nu inteleg cum poti sa lasi un jucator de valoarea lui Goian sa fie rezerva...chiar nu inteleg.
    Ar fi bine primite niste explicatii despre acest lucru.
  • +2 (2 voturi)    
    Mache...don (Joi, 31 iulie 2008, 9:34)

    miki [anonim]

    nu e bine! mnealui e berbec cu aspiratii de patron! de l-ar vedea tasu pe asta,l-ar bate tota ziua si nu l-ar mai lasa afara decit,la paste si la craciun;nu de alta dar face tagma machedonilor de ris!
  • +1 (1 vot)    
    obosealaaaaaa...... (Joi, 31 iulie 2008, 14:09)

    Corneliu Toca [anonim]

    Eterna scuza, pai suntem obositi frate, am jucat in weekend amical, miercuri nu mai putem fugi... Halal echipa de Champions League... Ce pretentii sa ai in cupele europene, cand trebuie sa joci miercurea si sambata sa ai etapa de campionat, apoi miercurea iar meci de cupa??? De fapt s-a vazut si la campionatul european, dupa doua meciuri mediocre, la al treilea erau romanasii varza - "obositi". Cam asa suntem si la munca. Bagam doua zile tare, sa ne vada shefu si sa ne laude, dupa care restu' saptamanii pauza, ca suntem epuizati...