Lucescu: Ceausescu m-a rugat de doua ori sa parasesc tara, ca sa ramana numai Steaua in fotbalul romanesc

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2008, 16:30 Sport | Fotbal

Acum, Lucescu se simte atras de Craiova
Foto: Rompres
Fetele lui Il Luce. Mircea Lucescu ataca Steaua si apara Dinamo, dupa ce in urma cu doua luni si-a declarat dragostea pentru echipa din Ghencea. Acum, tehnicianul lui Sahtior a incercat sa demonstreze de ce suporterii Universitatii Craiova ar trebui sa blameze Steaua si nu pe Dinamo.

"Ca sa ramana in fotbal doar Steaua, ca era echipa familiei, Valentin Ceausescu m-a rugat in doua randuri sa parasesc tara. Steaua lui Valentin Ceausescu este clubul care a luat jucatori din Craiova Maxima. L-a luat pe Silviu Lung cand era titular in echipa nationala si la Craiova, ceea ce eu n-am facut cu Balaci si Camataru, pe care i-am salvat. Se aflau intr-o perioada de decadere totala, i-am ajutat aducandu-i la Dinamo. Steaua a mai luat apoi de la Craiova piese grele, cum ar fi Ungureanu si, mai tarziu, Gica Popescu. Sunt destule amanunte din acei ani pe care, probabil, cei de acum nu au de unde sa le cunoasca. Eu tineam foarte mult la Craiova", a spus Lucescu.




















2332 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    cam jenant (Marţi, 22 iulie 2008, 16:42)

    SA [anonim]

    rascolirea trecutului nu rezolva nimic. din acesta cauza nu mergem inainte.
    declaratia are iz de ipocrizie, adica i-a salvat de steaua si i-a dus la dinamo cealalta echipa a sistemului. lucescu este mare antrenor dar cam scuipa dupa cum bate vantul...ar trebuie sa isi angazeze un consilier de imagine sa il ajute la discursuri...la "ditamai omul". urat dle
    • +1 (3 voturi)    
      neintelegere (Marţi, 22 iulie 2008, 16:54)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui SA

      Nu comentez reaua sau buna intentie a lui Lucescu, dar cred ca nu ai inteles bine. Lucescu a spus ca i-a salvat de la caderea de forma in care se aflau, nu ca i-a salvat de Steaua sau alte echipe...
  • -1 (5 voturi)    
    iar incepe asta? (Marţi, 22 iulie 2008, 16:49)

    loco [anonim]

    iar se da coloratul asta in petic. iar incepe cu minciunile, el cica a salvat jucatorii luand pentru dinamo. hehehe ce minte are.
    pe cind steaua cistiga cupa campionilor si el era antrenor la nationala nu vroia nici in ruptul capului sa convoace jucatori de la steaua.
  • 0 (4 voturi)    
    Indiscutabil / Discutabil (Marţi, 22 iulie 2008, 17:11)

    Alin [anonim]

    Indiscutabil, este cel mai bun antrenor roman; doar Boloni ar mai putea sa-l depaseasca; performanta calificarii la Euro '84 este imensa, din grupa cu Italia (campioana lumii!), Suedia si Cehoslovacia.
    Discutabil: si el a facut parte din infinitele generatii de aranjori de meciuri. Dinamo nu era cu nimic mai breaza decat Steaua nici la vremea respectiva, doar ca i-au lipsit marile performante internationale (in afara de trucajele pentru Gheata de Aur, care au dus la anularea competitiei :-))
    • +1 (3 voturi)    
      comentariu (Marţi, 22 iulie 2008, 17:34)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Alin Dinamo era mai tare ca Steaua la intern ca aveau la MI directia pasapoarte (care dadeau pasapoarte arbitrilor romani) si securitatea (care faceau dosare celor ce nu erau "cuminti"). Steaua a avut protectie atunci cand a pus ochii pe ea Valentin Ceausescu. Dar nici atunci la intern Steaua nu avea forta lui Dinamo. Lucescu sunt de acord cu tine a facut parte din echipele de aranjori de meciuri lucru care l-a "stilat". Se pare ca il si duce mintea mai mult ca pe altii.
  • -2 (6 voturi)    
    Prea mult (Marţi, 22 iulie 2008, 17:16)

    Date [anonim]

    Ordinar om atat altceva nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      tIganul tot tigan ramane ,oriunde si oricand (Marţi, 22 iulie 2008, 18:13)

      Zexe [anonim] i-a raspuns lui Date

      Poate fi un mare antrenor dar ca om ,ca si caracter ,din pacate se poate lasa amprentat de italieni -scaderea fondului genetic isi spune cuvantul ;unii canta ,alltii joaca dar tot tigani raman ! A uita cand juca la Hunedoara si aducea blugi din Cipru cu sacii ?! ma mir ca nu se cere cu certificat de revolutionar la cat tupeu are
  • -1 (5 voturi)    
    S-a senilizat si Luce? (Marţi, 22 iulie 2008, 17:20)

    oschy [anonim]

    Cred ca a luat-o razna si IL LUCE .
    Poate la rugat Andruta Ceausescu la Scornicesti dupa meciul cu FC si cheful de pe izlazul satului.
    Il stimez mult pe Lucescu dar incepe sa dea cu stangu in dreptu cu declaratiile in ultima vreme.
    Pacat de performantele lui
  • +3 (5 voturi)    
    mai astia cu unineuron (Marţi, 22 iulie 2008, 17:20)

    antiprostie [anonim]

    lucescu l-a adus la dinamo pe balaci cand era terminat ,la fel si pe dumitrache(jucam tenis de picior pe o bere) .mai tarziu se ocupau de copii in cadrul clubului dinamo.. in schimb neagu rapid vindea sucuri ,nimeni nu l-a bagat in seama . steaua l-a terminat pe dorel zamfir ,pe fane petcu -ambii farul ,ultimul i-a facut mari pe cioroiul de lacatus si barbugiul de piturca fara creier.
  • -1 (5 voturi)    
    Coloratul the Best (Marţi, 22 iulie 2008, 17:23)

    INCOLOR VIOREL [anonim]

    Nene, vezi ca tocmai coloratu' de care zici este cel mai bun antrenor roman. Ce-i bun ne cam enerveaza. Cum gasim unul de-al nostru bun, hop cu ghioaga in cap. Bravos natiune !!!
    Nu cumva sa spuna Omul nostru ceva. Nuuuuuu !
    Dati-i la geoale.
  • 0 (4 voturi)    
    Aiurea (Marţi, 22 iulie 2008, 17:48)

    Daniel [anonim]

    In primul rand Ceausescu nu ruga ci dadea ordin.
    In al doilea rand de ce sa plece din Romania, ce performanta facuse Lucescu ca antrenor pana in 1989 ca sa il "roage" Ceausescu sa plece ca sa nu eclipseze Steaua? Asta vorbeste pentru prosti.
  • +2 (2 voturi)    
    Lucescu (Marţi, 22 iulie 2008, 18:50)

    Nae [anonim]

    Lucescu profita ca Valentin e un tip prea serios ca sa-i raspunda. Mai stiu si altii cate ceva. Gica Popescu si-a facut armata la Steaua si atunci era, ce-i drept, un jucator bun dar inca nu era Baciul. Dupa terminarea stagiului militar i s-a propus sa ramana la Steaua dar n-a dorit sa ramana si n-a patit nimic, a putut sa plece. Este posibil ca la Steaua sa nu fi devenit Baciul, era concurenta la mijlocul terenului, nu avea inca post de titular asigurat, probabil, baiat destept, a sesizat ceva, a revenit la Craiova, a devenit lider, a devenit Baciul, si-a dezvoltat deplin personalitatea de fotbalist valoros .
  • 0 (0 voturi)    
    Scarba de om (Marţi, 22 iulie 2008, 19:39)

    Spryte [anonim]

    Asta e o jigodie, daca a ajuns unde a ajuns crede ca are voie sa jigneasca pe oricine... Nimeni si nimic in lume nu are cum sa conteste performantza Stelei in 86 !!!
  • 0 (2 voturi)    
    mincinos parsiv (Marţi, 22 iulie 2008, 19:50)

    craioveanu [anonim]

    lecescu uita ca marea echipa a craiovei l-a facut antrenor mare si l-a scos in europa? daca nu era craiova maxima cu balaci,lung,geolgau,camataru,ungureanu,stefanescu,nu pupa el europa cu rednic,augustin,dragnea ,si alti militieni mediocri ! microbistii adevarati nu au uitat de cooperativa dinamo-victoria-flacara moreni ! lucescu era la butoanele cooperativei si a distrus craiova maxima ! craiova nu v-a uita niciodata ,pentru noi vei ramane un militian parsiv!
    • 0 (0 voturi)    
      ce vrei sa spui? (Marţi, 22 iulie 2008, 23:31)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui craioveanu

      cum adica nu pupa europa cu rednic, augustin si dragnea? "militienii aia mediocrii" au batut Hamburg, campioana Europei cu 3-0. Unde e meritul Craiovei aici? Lucescu nici macar nu era la Dinamo atunci. Ma intreb de ce comentati daca nu stiti ce s-a intamplat atunci? Lucescu a fost antrenor la Dinamo doar intre 1987-1990. Atat. Inainte de asta a fost la nationala, 1981-1987.
      In 1990 Dinamo a jucat semifinala Cupei Cupelor cu Anderlecht. Apoi echipa a fost vanduta masiv in vest, 10 jucatori, iar Lucescu a plecat la Pisa in Italia.
      Balaci a fost dat afara de la Craiova, a trecut putin pe la FC Olt, apoi l-a luat Lucescu la Dinamo. Are dreptate aici, Lucescu, chiar l-a salvat.
  • 0 (0 voturi)    
    IL MUCE (Miercuri, 23 iulie 2008, 0:51)

    john [anonim]

    Bai, jigodia asta nu mai tace, ca spune numai prostii?

    Pai intre 1985 si 1989 cine a fost campioana Romania? Nu a fost numai Steaua? Chiar daca era Lucescu antrenor la Dinamo si furau de rupeau cu cooperativa lor (Victoria, Moreniul, Corvinul, etc), tot Steaua lua campionatul. Performanta interna acoperita de rezultate in afara (1 Cupa Campionilor, 1 Supercupa Europei, 1 finala Cupa Campionilor, 1 semifinala Cupa Campionilor). Daca era asa de buna echipa Dinamo antrenata de marele Lucescu, de ce se impiedicau in cupele europene? Nentori Tirana va mai spune ceva? Dar Malines din Belgia?
    Huo, Il Muce!
  • 0 (0 voturi)    
    fara caracter (Joi, 24 iulie 2008, 10:21)

    silviu [anonim]

    Ce caracter indoielnic are dl lucescu.
    Probabil ca are inca frustrari legate de faptul ca nu a reusit ceea ce a reusit Steaua in 86. uita cum dinamo racola jucatori cu ajutorul securitatii care asculta pana si tel lu valentin ceausescu....