Rapid Bucuresti si-a prezentat lotul pentru sezonul 2008-09 in fata fanilor proprii, intr-un amical de lux, impotriva septuplei campioane a Frantei, Olympique Lyon. Giulestenii au castigat intalnirea cu 2-1, Pierre Boya reusind o dubla pentru trupa lui Jose Peseiro. Francezii au venit la Bucuresti cu o singura vedeta de clasa, mijlocasul brazilian Juninho.

Boya a deschis scorul in minutul 5, dupa ce a scapat singur cu portarul lui Olympique, si l-a majorat inainte de pauza, inscriind cu capul la o centrare a lui Ovidiu Herea. Tafer a redus diferenta pentru francezi, in minutul 57, dupa ce Marinescu respinsese in fata sutul puternic al lui Juninho. Brazilianul si-a demonstrat de-a lungul meciului precizia si puterea sutului, lovind si bara giulesteana, in minutul 37.

Jose Peseiro a folosit in acest meci aproape tot lotul, singurii care nu au jucat fiind ultimul sosit, Claudio Pitbull, si portarul Dani Coman care nici macar nu a fost trecut pe foaia oficiala.

Giulestenii au primit pentru aceasta victorie Trofeul Dan Coe, cupa care se va acorda anual, echipei castigatoare din meciul de prezentare al lotului rapidist. Trofeul a fost instituit cu ocazia aniversarii a 85 de ani de la infiintarea clubului ceferist si poarta numele unuia dintre jucatorii emblematici ai Rapidului, produs suta la suta in Giulesti unde a evoluat de la 10 ani pana la 30 de ani, cand a plecat in Belgia.