Sepp Blatter: Fotbalul, o forma moderna de sclavagism. Cristiano Ronaldo trebuie lasat sa plece la Real Madrid!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2008, 11:32 Sport | Fotbal

Sepp Blatter, presedintele Federaratiei Internationale de Fotbal, precizeaza intr-un interviu acordat Sky News ca portughezul Cristiano Ronaldo intruchipeaza modelul sclavului modern, cel care vrea sa plece la Real Madrid, dar care este tinut cu forta de Manchester United, actualul sau club.

"Intotdeauna am fost de principiul ca daca un jucator, indiferent cat ar fi de valoros, vrea sa plece, atunci lasa-l. Nu-l poti tine cu forta, ii dauneaza atat lui cat si echipei de care apartine. Consider ca fotbalul actual este oarecum o forma moderna de sclavagism. Cumperi un jucator de aici, il vinzi acolo. Incercam sa intervenim acum pentru stoparea unor asemenea cazuri. Ronaldo vrea sa plece de la Manchester, iar englezii ar trebui sa se gandeasca serios la acest lucru si la faptul ca trebuie sa se aseze la negocieri cu Real Madrid", a declarat cel mai puternic om din fotbal, Sepp Blatter.

Real Madrid a inaintat, in ultimele saptamani, mai multe oferte de transfer pentru portughezul Cristiano Ronaldo (ofera aproximativ 85 de milioane de euro), insa Manchester United, clubul de care este legat prin contract vedeta lusitana, a refuzat orice dialog, anuntandu-l pe septarul de pe Old Trafford ca nu va pleca din Premier League, cu toate ca aceasta decizie este impotriva vointei fotbalistului.




















1597 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    sclavagism? (Joi, 10 iulie 2008, 12:13)

    Claudiu [anonim]

    Ronaldo si MU au un contract in vigoare. Unde e sclavagismul?
    • +1 (5 voturi)    
      demisie (Joi, 10 iulie 2008, 12:47)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Claudiu

      Probabil si tu lucrezi undeva si ai un contract in vigoare. Cu toate astea, daca vrei sa pleci poti sa iti dai demisia si sa pleci oricand. Imi vei spune ca exista clauze contractuale. Real Madrid a oferit 85 de milioane de euro. Clauzele contractuale care retin un om intr-un anumit loc indiferent de vointa lui si nu ii ofera nici macar portita financiara de iesire reprezinta, cu siguranta, sclavagism cu acte in regula.
    • +3 (5 voturi)    
      corect (Joi, 10 iulie 2008, 12:57)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu

      contract pe care el cu manuta lui l-a semnat fara sa-l oblige nimeni
  • +3 (3 voturi)    
    Asa sclav (Joi, 10 iulie 2008, 12:33)

    v [anonim]

    cu salariu de milioane de para anual as vrea sa fiu si eu. Si tot ce ar tb sa fac e sa dau cu piciorul in basica.
  • +4 (4 voturi)    
    si eu si eu (Joi, 10 iulie 2008, 12:34)

    tUDOR [anonim]

    Vreau sa fiu si eu sclav de genul asta platit cu approx. 9 mil de euro pe an sa joc in fata a minim 50.000 de oameni in fiecare saptamana.
  • +6 (6 voturi)    
    sa fie atenti cand fac o alegere (Joi, 10 iulie 2008, 12:42)

    adrian [anonim]

    cred ca este dificil sa alegi intre o oferta pe termen lung si bani multi si o oferta pe termen mai scurt si pe bani mai putini. dar odata ce ai facut o alegere si ai semnat un contract respecta-l! nu poti sa ai bani multi pe termen scurt. clubul d-aia iti da un salariu mare, ca sa te convinga sa semnezi pe termen lung pentru ca are incredere in tine. nu poti dupa ce confirmi sa vrei sa pleci pe mai multi bani. trebuia sa alegi un contract scurt dar probabil atunci clubul nu ar mai investi atat in salariul tau.
  • +4 (4 voturi)    
    mai... (Joi, 10 iulie 2008, 12:58)

    liviu [anonim]

    1 - este un contract semnat de ronaldo, d c e sclavagism? eu daca semnez un contract cu o banca nu-l pot anula, el d c l-ar putea are 3 pereche de ........?

    2 - si mie mi-ar placea sa fiu "sclav" pe 7 mil de euro pe an...

    3 - noi care muncim la stat particulari nu conteaza nu suntem sclavi? fiscul, impozitele etc nu sutnt forme de sclavagism (munca peste program etc pe astea d c nu le semnaleaza nimeni???)? asa ca idee el makar o face pe o gramada de bani... cat asi castiga eu in vreo 2000-3000 de ani de munca......

    4 - BLATter sete unul din cei ma corupti oameni din fotbalul modern... (vezi spania - korea de la mondialu din 2002, alegerea asiei ca gazda CM2002 si multe altele)... el a transformat fotbalul intr-o afacere... si acum tot lui nu-i convine???. e presedinte la fifa de cam 10 ani (al 3lea mandat daca nu ma insel - avand in vedere ca nu a avut concurenti la aelegeri)... el vorbeste de sclavagism si coruptie?

    5 - jucatorii sunt tinuti la club impotriva vointei lor de cand lumea (si jucatori mai mari si mai insignifianti) d c s-a trezit acum si nu mai devreme?

    eu cred ca real madrid a vazut ac nu poate sa-l ia si a apelat la forte superiare pentru a-l lua altfel nu-mi imaginez ce treaba are BLATter cu chestie asta...