Dragomir e fericit, Steaua n-a fost depunctata: Ce a facut Becali nu se numeste mita, ci premiere

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 10:43 Sport | Fotbal

Dragomir saluta decizia CAF
Foto: Rompres
Dumitru Dragomir i-a felicitat pe cei de la CAF pentru ca au anulat sanctiunea dictata Stelei de Comisia de Disciplina si mentinuta de Comisia de Apel. E premiere, nu mita, a sustinut presedintele LPF.

"Au minte cei de la CAF. S-a reparat o mare greseala. Am mai spus-o. Asta nu e mita. Mita e cand dai cuiva sa piarda. Asta e premiere. Anul trecut noi am schimbat regulamentul si am spus sa fie penalizati si cei care dau bani pentru premiere", a spus Dragomir.




















935 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Dragomir invata limba romana te rugam (Vineri, 4 iulie 2008, 11:04)

    -Myth- [utilizator]

    MÍTĂ, mite, s.f. Sumă de bani sau obiecte date ori promise unei persoane, cu scopul de a o determina să-şi încalce obligaţiile de serviciu sau să le îndeplinească mai conştiincios; şperţ, şpagă1, – Din sl. mito.
    Asa ca oricum ai calcula-o tot mita a dat Becali.
    • 0 (0 voturi)    
      n-a dat! (Vineri, 4 iulie 2008, 11:15)

      chibitzu' [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      era sa dea ! Ca au organizat baietii un flagrant cu loc de intors cat cuprinde ! Deci urmeaza spalarea lui Becali si la DNA !
      • +1 (1 vot)    
        era (Vineri, 4 iulie 2008, 12:23)

        john [anonim] i-a raspuns lui chibitzu'

        pai si poti sa-ti trag un glont pe la urechi si sa nu te ating ... dar pe logica asta sunt nevinovat ca doar era sa te omor ! nu ? :)
    • -3 (3 voturi)    
      Re: Mita (Vineri, 4 iulie 2008, 12:00)

      ion [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      Adica daca tu iti indeplinesti corect atributiile de serviciu si cineva iti da ceva ( suma de bani sau altceva ) pt. ati indeplini SI MAI corect atributiile se considera mita ?!?! Foarte interesanta lege !!!
      Nu ii iau apararea ciobanului, dar sunt alte magarii de care se pot lega cei de la DNA, FRF, CAF etc... daca vor ( intradevar ) sa-l bage la racoare.
      Si daca vrei sa pedepsesti pe cineva care plateste pt. ca sa se joace corect, nu e normal sa-l pedepsesti si pe cel care plateste pt. a nu se juca corect ?!?! Iar in campionatul nostru au fost muuulte asemenea cazuri ....
      • +2 (2 voturi)    
        da, ii mita (Vineri, 4 iulie 2008, 12:20)

        john [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ii MITA clara atata timp cat banii vin de la altcineva decat angajatorul/sponsorul tau.

        Sa inteleg din logica ta ca tie ti se pare normal ca eu sa-i dau o suma la tanti de la ghiseu ca sa-si faca treaba mai repede si mai cu sarguinta, adica sa-mi rezolve mie problema mai repede ?
        • 0 (0 voturi)    
          NU, nu E mita! (Vineri, 4 iulie 2008, 12:43)

          DEX\LEX [anonim] i-a raspuns lui john

          De unde ai scos tu definitia asta cu numai angajatorul/sponsorul? In primul rand Angajatorul iti da SALARIU (fix), Sponsorul iti da Prime si/sau Premii pentru rezultate si atingerea obiectivelor!

          Ceea ce spui tu cu tanti de la ghiseu se chema MITA, pt. ca tu ii dai/promiti banii, pentru munca pe care e platita s-o faca, inainte de a-ti rezolva problema!!
          Daca tu esti baiat finut si vrei sa lasi un loc de buna-ziua pe viitor la tanti ii "multumesti" DUPA, si asta NU E MITA!!! (daca vrei un termen fortat, in cazul de fata, e "premiere").
          • 0 (0 voturi)    
            ehh (Vineri, 4 iulie 2008, 13:35)

            john [anonim] i-a raspuns lui DEX\LEX

            Pai atata timp cat ii zici la tanti inainte de ati rezolva problema ca daca o face mai repede o "premiezi" asta ii MITA (ceea ce Becali a facut). Daca nu zici nimic si ii dai apoi niste bani de "buna recunostinta" de prima data hai sa zicem ca ii putin aceptabil, cu toate ca nici asta nu ar trebui acceptata deoarece a doua oara cand ajungi la ghiseu o sa te trateze diferit in speranta ca la final o "premiezi".
            Deci, cam oricum o iei, tot mita ii in vocabularul meu.
        • 0 (0 voturi)    
          Sponsor (Vineri, 4 iulie 2008, 13:10)

          ion [anonim] i-a raspuns lui john

          OK, angajatorul / sponsorul tau poate sa-ti dea bani fara sa fie considerata mita. Defineste-mi te rog calitatea de sponsor, pt. ca pe cea de angajator o stiu. Cine poate fi sponsor si cine nu poate fi ?? Exista cumva vreo clasificare in acest sens ??
          • 0 (0 voturi)    
            sponsor (Vineri, 4 iulie 2008, 13:29)

            john [anonim] i-a raspuns lui ion

            sponsorii dau bani pentru promovarea imaginii proprii si nu pentru a impiedica un competitor pentru as realiza obiectivele (cfr in cazul asta). conditiile de sponsor se stiu de la inceput si oricine poate participa cu beneficii egale la final, pe cand in cazul asta doar becali avea de castigat deci nu se poate pune problema ca el sa poata fi incadrat la sponsor.
            • 0 (0 voturi)    
              re: sponsor (Vineri, 4 iulie 2008, 14:25)

              ion [anonim] i-a raspuns lui john

              '' ... conditiile de sponsor se stiu de la inceput ... '' - inceputul cui !?
              '' ... sponsorii dau bani pentru promovarea imaginii proprii si nu pentru a impiedica un competitor pentru as realiza obiectivele ... '' - sponsorii dau bani unei echipe, iar acea echipa cu banii obtinuti cumpara jucatori tocmai pt. a impiedica ceilalti competitori sa-si realizeze obiectivele.
              Si in acest caz nu numai Becali ar fi avut de castigat, ci si U Cluj ( adica banii promisi )
              • 0 (0 voturi)    
                off (Vineri, 4 iulie 2008, 15:03)

                john [anonim] i-a raspuns lui ion

                Nu stiu de ce ma obosesc sa mai raspund ca cine nu vrea sa inteleaga tot n-o sa inteleaga oricat explicatii ar fi. Totusi un ultim efort ...

                1. Inceputul competitiei, periodei de sponsorizare, etc ... irelevant, ideea ii ca toti pleaca de la acelasi nivel de conditii si beneficii (care sunt cunoscute si bine definite).

                2. Oricine poate cumpara acei jucatori de care zici tu, cu aceleasi beneficii in final, libera piata decide pe cine si unde.

                3. Sa inteleg de la tine ca U Cluj devine sponsor pentru ca ei beneficiaza de banii dati de Becali ?!? Huh ? Discutia era despre sponsori si nimic altceva ...
                • 0 (0 voturi)    
                  lucruri diferite (Vineri, 4 iulie 2008, 15:53)

                  ion [anonim] i-a raspuns lui john

                  Problema este ca vorbim impreuna si ne intelegem separat ......
                  N-ai inteles nimic din ceea ce am scris eu.
                  • 0 (0 voturi)    
                    idem (Vineri, 4 iulie 2008, 16:23)

                    john [anonim] i-a raspuns lui ion

                    sentimentul ii reciproc :)
        • 0 (0 voturi)    
          nu e mita :) (Vineri, 4 iulie 2008, 13:49)

          G.T. [anonim] i-a raspuns lui john

          Nu e mita prietene daca ii dai bani lui tanti sa grabeasca munca. Ii dai bani daca te baga pe tine in fata pentru ei. In cazul de fata se aplica prima varianta.
    • -1 (1 vot)    
      De unde ai scos definitia asta? (Vineri, 4 iulie 2008, 12:04)

      MrV [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      Daca patronul tau iti promite o prima pentru un proiect inseamna ca te mituieste?
      • 0 (0 voturi)    
        mita (Vineri, 4 iulie 2008, 12:28)

        john [anonim] i-a raspuns lui MrV

        pai tocmai asta ii difernenta dintre mita si o premiere corecta ! o premire corecta ii facuta de angajatorul/sponsorul tau si nu de alta pesoana care are un interes (financiar) personal in urma "premierii".
      • 0 (0 voturi)    
        Fii mai atent si nu mai bate campii (Vineri, 4 iulie 2008, 12:57)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui MrV

        In cazul de fata, Becali nu este patronul U Cluj ci al Stelei, capisi? Bacali nu a premiat proprii lui jucatori ci adversarii CFR-ului ca sa le puna bete in roate.
        Tie ti se pare normal?
        • 0 (0 voturi)    
          Care premiere ? (Vineri, 4 iulie 2008, 13:18)

          io [anonim] i-a raspuns lui Marius

          Becali a premiat jucatorii U Cluj ?? Cand ? Urma sa-i premieze, dar intrucat U Cluj a pierdut nu mai exista niciun motiv pt ca acest lucru sa se intample.
          Se poate vorbi de TENTATIVA de mituire in cazul in care ar fi existat motivatie, dar in acest caz NU EXISTA !
          Nu poti acuza pe cineva in baza lui DACA ( DACA U ii bateau pe CFR, atunci ei primeau niste bani ) ci numai in baza unor probe clare si evidente.
          • 0 (0 voturi)    
            Ce probe mai clare vrei? (Vineri, 4 iulie 2008, 15:48)

            Marius [anonim] i-a raspuns lui io

            Ce probe mai clare si evidente mai vrei decat acea valiz cu banii si prezenta oamenilor lui Becali impreuna cu fotbalistii de la U Cluj? Cum naiba poti spune ca nu a existat motivatie? Tentativa de mituire a existat, contactul facandu-se.
            • 0 (0 voturi)    
              probe clare ?? (Vineri, 4 iulie 2008, 17:45)

              io [anonim] i-a raspuns lui Marius

              Adica daca gorilele lui Becali aveau o valiza de bani si erau impreuna cu fotbalistii ( care fotbalisti nu stiu, ca doar aia erau pe teren la ora aia ) automat este tentativa de mituire ??
              Pai daca se rationalizeaza asa, e cazul sa emigram in masa ! Gandeste-te ca poti fi acuzat si implicit bagat in puscarie doar pt. ca ai bani in buzunar si stai cu un cunoscut ( care poate lucreaza intr-o institutie a statului ) la o bere !!!
              Corect era sa-i lase sa dea/primeasca banii si atunci era mituire. Asa este doar vanare de vant .....
    • -2 (2 voturi)    
      Incorect (Vineri, 4 iulie 2008, 12:06)

      DEX/LEX [anonim] i-a raspuns lui -Myth-

      Stimabile nu-i tin partea nici lui Mitica nici lui Becali, dar se pare ca nu sunt singurii care nu stapanesc notiunile juridice!!! Asa cum ai spus " cu scopul de a o determina să-şi încalce obligaţiile de serviciu sau să le îndeplinească mai conştiincios"!Ori PROMISIUNEA de PREMIERE in cazul unei VICTORII nu se incadreaza nici la tentativa macar! Dupa spusele tale si bursierii liceeni/studenti si/sau premiantii primesc tot MITA ca sa fie cei mai buni, nu? E intr-adevar o chestiune de finete si nuanta!
      In rest FORZA STEAUA!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 4 iulie 2008, 11:21)

    Alex [anonim]

    ...se vede dupa cum gandeste ce suflet nobil are.
  • 0 (0 voturi)    
    Mita (Vineri, 4 iulie 2008, 12:31)

    BellCross [anonim]

    Deci cat de nerusinat sa fi sa zici asa ceva?? O alta replica de tinut minte in viata pe langa faza cum ca
    " fotbalisti romani in meciul cu Olanda erau obositi". Deci aia care fac vize si elibereaza orice fel de document, daca le dai bani sa le faca mai repede nu se numeste mita nu?? Bravo tata..... Traiasca Romania si comunisti care traiesc in ea.... NOT
  • 0 (0 voturi)    
    Da-ti-o la intors infractorilor! (Vineri, 4 iulie 2008, 13:48)

    Misu [anonim]

    Cand te duci la medic si ii dai plicul cu bani, nu se cheama mita? Se numeste premiere?

    Stirea asta s-ar putea numi: "infractorul Dragomir, fericit ca infractorul gigi a scapat de puscarie"
    va veni si timpul vostru domnilor...

    Imi cer scuze fata de medici, a fost doar un exemplu. :)
    • 0 (0 voturi)    
      nu ar trebui sa-ti ceri scuze medicilor... (Vineri, 4 iulie 2008, 16:37)

      Pierre de Vara [anonim] i-a raspuns lui Misu

      ...ci doar acelora (citi?...) care nu iau spaga.
  • 0 (0 voturi)    
    dragomir (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:03)

    antifotbal [anonim]

    baieti.. una peste alta....eu fac incurcatura de mate de fiecare data cand vad ce declara maimutoiul asta de dragomir....
    asa , de curiozitate, e vreo declaratie a parsivului asta in care nu se contrazice macar o singura data...?
    uite....
    "... S-a reparat o mare greseala. Am mai spus-o. [...]. Asta e premiere. Anul trecut noi am schimbat regulamentul si am spus sa fie penalizati si cei care dau bani pentru premiere"...
    pai, cum vine asta, s-a reparat o mare greseala, pentru ca GB a premiat, dar si premierea e penalizata....
    cine dracu' il tine pe mafiotul asta de doi lei in fotbal?