De teama concurentei si pentru bani, Pancu a ales cu mintea si a plecat in Cecenia

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2008, 10:35 Sport | Fotbal

Pancu paraseste Giulestiul...
Foto: Rompres
Idolul tribunelor din Giulesti, Pancu-Italianu s-a transferat in Cecenia, acolo unde, conform conducerii rapidiste, a ajuns pentru bani. De frica sa nu devina o povara pe Giulesti, fostul international a ales sa evolueze la Terek Groznii, o modesta formatie ocupanta a locului 9 in liga din Rusia. Unul dintre cei mai iubiti rapidisti a ales cu mintea si nu cu sufletul, urmand sa nu mai imbrace tricoul alb-visiniu.
 
In cursul zilei de miercuri, fotbalistul a parasit cantonamentul visiniilor cu destinatia Bucuresti, motivul fiind acela de a-si face bagajele pentru Groznii.

“In ultimele zile, lui Pancu nu i-a stat mintea de­cat la oferta avantajoasa a rusilor. L-a dat efectiv peste cap! Toti ne-am rugat de el sa nu plece, in­clusiv Peseiro, dar Daniel i-a spus an­trenorului ca de data asta va alege cu mintea, nu cu inima”, a spus Grigore Sichitiu, directorul general adjunct al feroviarilor.

Cu toate ca a parasit corabia inainte de startul sezonului, Pancu a fost lasat sa plece gratis, contand trecutul sau bogat sub tricoul rapidist: “Apre­ciind tot ceea ce a facut Pancu pen­tru Rapid, nu am avut nici o pre­ten­tie financiara in cazul acestui tran­sfer”, au declarat oficialii giulesteni.

Pentru un salariu de aproximativ 525.000 de euro pe sezon, Pancu a ales sa paraseasca Rapidul, fotbalul romanesc si echipa nationala, acolo unde, dupa toate probabilitatile, nu va mai ajunge sa bifeze vreo selectie.

“Am si eu un nume, o cariera, nu o sa fiu niciodata o povara pentru echipa! N-am fost atarnator si nici nu voi fi vreodata!”, preciza acum cateva zile Daniel Pancu pentru gsp.ro.




















1224 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    Impartialitate??? (Joi, 3 iulie 2008, 11:16)

    Jean Cel Mare [anonim]

    Sunt sigur ca stii cate ceva despre transparenta, Domnule redactor! Este mai putin elocventa in acest articol, din care e greu sa nu-ti dai seama ca esti rapidist infocat.
    Cititorii Hotnews.ro sunt inteligenti si in acelasi timp pot avea alte prferinte decat domnia ta.
    Asa ca mai subtire cu termeni gen "Pancone" etc.
    Rapidul si dumneata, ar trebui sa fiti multumiti ca scapati de o epava.
    Cius!
  • -2 (2 voturi)    
    Pancu (Joi, 3 iulie 2008, 12:29)

    adela [anonim]

    Ce are Pancu ,cu Valentin Stanescu? Sau,mai bine zis,ce are chestia aia rusinoasa cu prefectura?
    Aiuriti mai sunteti fratilor!
  • +1 (1 vot)    
    x (Joi, 3 iulie 2008, 13:06)

    x [anonim]

    e grav pentru fotbalul din Romania daca au ajuns sa plece jucatorii de la una din primele echipe de la noi la o echipa nou-promovata in Rusia pentru ca acolo castiga de 2-3 ori mai mult ca aici.
  • -1 (1 vot)    
    Mercenar nenorocit (Joi, 3 iulie 2008, 13:41)

    Dan [anonim]

    Mare nenorocit mai e si pancu asta, un jeg de mercenar, ca de altfel toti jucatorii romani.
    Murirai
    • +1 (1 vot)    
      adica de ce mercenar??? (Joi, 3 iulie 2008, 15:19)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Ca se duce unde e mai bine platit?
      Daca are valoare sa fie platit si AICI... adica vrei sa joace pe 2 cepe doar pt. ca esti mata rapidist? Hai sictir
    • 0 (0 voturi)    
      vedea-te-as muncind la rebu toata viata (Joi, 3 iulie 2008, 16:25)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui Dan

      pe mai nimic si sa strigi de trei ori pe zi in piata publica: "nu vreau mai multi bani"... tot comunismul va alearga prin vene si nu v-a invatat nimeni sa va vindeti mai scump!!! asta e doar unul din "rezultatele" frumosilor 18 ani de dupa "acel eveniment"... uin sincer HUO
  • +1 (1 vot)    
    E foarte bine ! (Joi, 3 iulie 2008, 13:48)

    Microbyan Gyuri [anonim]

    Pancu oricum era un tip la sfarsit de cariera, abia mai alerga, se incurca in dribling si pase, etc. Era mai mult un fel de referinta "istorica". Moldoveanul asta si-a facut datoria in fotbalul romanesc, a fost un timp vedeta si la turci, poate ca va avea o a "doua tinerete" in Rusia, cine stie.

    E bine pt. ca locul sau poate fi ocupat de un altul mai tanar, e bine pt. ca ne intra in tara de la clubul rus peste 1 milion de € si un roman va avea un salariu de peste 500.000€/an, scos din buzunarul mafiotilor ruso-ceceni :))

    Terek nu joaca in Cecenia meciurile, iar locul 9 in campionatul Rusiei nu e chiar nesemnificativ. Din cate am inteles, cei de la Terek vor sa ajunga cu echipa in UEFA si au nevoie de jucoatori cu experienta meciurilor internationale.