Victor Piturca i-a anuntat pe cei 23 cu care va infrunta Franta, Italia si Olanda

Iata lotul cu care Romania va aborda EURO 2008. Florin Bratu ramane acasa!

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Miercuri, 28 mai 2008, 13:33 Sport | Fotbal

Dupa mai multe saptamani de incertitudine, selectionerul Victor Piturca i-a anuntat pe cei 23 de jucatori cu care va aborda turneul final din Austria si Elvetia.

Iata lotul primei reprezentative a Romaniei pentru EURO 2008:

Portari: Bogdan Lobont (Dinamo), Marius Popa (Poli Stiinta Timisoara), Eduard Stancioiu (CFR Cluj)
 
Fundasi: Cosmin Contra (Getafe), Gabriel Tamas (AJ Auxerre), Stefan Radu (Lazio Roma), Razvan Rat (Sahtior Donetk), Cristian Sapunaru (Rapid), Dorin Goian (Steaua), Sorin Ghionea (Steaua), Cosmin Moti (Dinamo)
 
Mijlocasi: Florentin Petre (TSKA Sofia), Paul Codrea (AC Siena), Razvan Cocis (Lokomotiv Moscova), Cristian Chivu (Internazionale Milano), Mirel Radoi (Steaua), Nicolae Dica (Steaua), Banel Nicolita (Steaua), Adrian Cristea (Dinamo)
 
Atacanti: Adrian Mutu (AC Forentina), Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Daniel Niculae (AJ Auxerre), Marius Niculae (Inverness).























5670 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    jale (Miercuri, 28 mai 2008, 13:52)

    johny [anonim]

    la mijloc e jale... ori sunt fundasi de meserie ori sunt cam paraleli cu fenomenul
    • 0 (0 voturi)    
      jucam finala fratilor.................:)) (Joi, 29 mai 2008, 7:20)

      dezamagitu [anonim] i-a raspuns lui johny

      Cand o sa renunte asta la Florentin Petre???/
  • -1 (1 vot)    
    echipa (Miercuri, 28 mai 2008, 14:18)

    euro' [anonim]

    asta e echipa cu asta jucam. fiecare poate sa-si faca echipa lui, insa antrenor este unul singur.

    antrenorul decide.

    Sa le uram succes si sa speram ca vom avea parte de un spectacol sportiv adevarat!
    Macar la Euro sportul sa fie mai important decat alte interese...

    Hai Romania!
  • +4 (4 voturi)    
    ??? (Miercuri, 28 mai 2008, 14:20)

    florin [anonim]

    radoi, ghionea cred ca locul lor e in tribuna
    • -1 (1 vot)    
      i-auzi-l si p-asta (Miercuri, 28 mai 2008, 14:40)

      wicked [anonim] i-a raspuns lui florin

      eu cred ca locul tau e in padure. how 'bout that?
    • 0 (0 voturi)    
      mentiune la radoi (Miercuri, 28 mai 2008, 16:31)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui florin

      nici macar in tribuna!! la stana la becali, in schimb ... =))
  • +1 (1 vot)    
    avem echipa ... avem valoare (Miercuri, 28 mai 2008, 14:37)

    rodin [anonim]

    puteti sa adaugati, asa ... intre paranteze, cine este impresarul fiecaruia dintre jucatori? ca sa vedem si noi ce "echipa" joaca ... in fond e pe bani ... foarte multi bani.

    in rest ... numai succese marete si sa iasa macar din grupa
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie, (Miercuri, 28 mai 2008, 14:38)

    gabifm [utilizator]

    mare atentie (si nu o spun in gluma, la Banel! Daca nu da un autogol inseamna ca nu a jucat.
    E penibil. Ce cauta asta in lot? A nu se interpreta ca am ceva cu minoritatile dar Banel nu mai joaca nimic de luni bune.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce cauta Florentin Petre in lot???????? (Joi, 29 mai 2008, 7:24)

      raducu [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      piturca lasa nepotismele!
  • -1 (1 vot)    
    Avem dreptul sa speram (Miercuri, 28 mai 2008, 14:51)

    Catalin [anonim]

    Daca ne uitam peste loturile afisate de adversarele noastre din grupa ne cam ia ametelea! Daca privim inapoi la istoricul prezentelor Romaniei la campionatele europene ni se face rau! Insa exista un dar... Fiecare dintre noi ar trebui sa speram (ca de fiecare data) ca baietii nostri au sa ne mai scoata macar pentru o singura noapte in strada si sa simtim mandria aceea din noptile SUA 94! Daca nu o sa se intample macar o sa ramanem cu speranta ca poate data viitoare.
    Salutare la toata lumea si HAI ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    tare echipa (Miercuri, 28 mai 2008, 14:52)

    bob [anonim]

    o echipa de fundasi. nici eu nu am nimic cu minoritatile...
  • 0 (0 voturi)    
    marea vedeta bratu (Miercuri, 28 mai 2008, 15:20)

    vogel [anonim]

    o pierdere infima pentru nationala, un mizilic pentru tzara.
    si spania joaca fara raul.
    who the fac is bratu?
    exista vreun bratu? bratu si mai cum?
  • 0 (0 voturi)    
    Speram (Miercuri, 28 mai 2008, 15:29)

    Anonim [anonim]

    Intr-adevar avem 16 mijlocasi si fundasi si doar 4 atacanti, ceea ce arata clar tactica lui Piti.
    Anyway speranta moare ultima...
  • 0 (0 voturi)    
    Piturca e iresponsabil (Miercuri, 28 mai 2008, 15:41)

    T. [anonim]

    Mirel Radoi (Steaua), Nicolae Dica (Steaua), Banel Nicolita (Steaua), Adrian Cristea (Dinamo)!!! Un mijloc, vai de capul lui...

    Acesti jucatori sunt in prabusire de forma. Pur si simplu nu imi vine sa cred vazind numele lui Banel. Ce sa mai spun de Dica, oare o sa-i auzim numele pronuntat daca intra pe teren?
    Apoi nici nu stiuam ca F. Petre mai joaca fotbal. Slava Domnului ca nu l-a luat pe Dorinel Munteanu.
    Cred ca nu luam nici un punct cu echipa asta. Pt ca nu are nici o importanta ca ne-am calificat, important e sa iei cit mai multe puncte si sa cistigi locul I.
  • 0 (0 voturi)    
    Aoleu (Miercuri, 28 mai 2008, 16:22)

    Gigi Duru [anonim]

    La mijloc suntem in plop si plopu-n aer !!! Si asta din cauza ca si-a bagat Gigi Becali coada: s-a'nteles cu Piturca sa-i bage jucatorii lui, ca sa-i poata vinde dupa Euro. Probabil ca Pitzi va primi un comision dupa asta ...

    Pun pariu ca toti stelistii participanti la Euro vor fi vanduti, dupa!
  • 0 (0 voturi)    
    o multime de atacanti (Miercuri, 28 mai 2008, 17:20)

    vogel [anonim]

    uitati-va la echipa frantei. cei mai multi sunt atacanti. deci cum va juca echipa frantei? ofensiv! asa ca capul la cutie o ploua cu goluri :)
    • 0 (0 voturi)    
      ce varza (Miercuri, 28 mai 2008, 17:47)

      me [anonim] i-a raspuns lui vogel

      Si Olanda la fel, vreo 5-6 ... si ce atacanti, Real Madrid, alea alea. Vai de capu nostru, mai defensiv de atat nu putea sa faca echipa. Penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    vom vedea (Miercuri, 28 mai 2008, 19:53)

    gogoashe [anonim]

    tipic romanesc, chibitii sar in schema sa-si dea cu parerea. Vedem noi ce se intampla, in posturile de mai sus vad o gramada de antrenori fara echipe. Nu va mai stresati, poate stie el Piturca ceva de a facut echipa asa, ca doar nu degeaba a dus nationala la Euro!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru gogoashe (Miercuri, 28 mai 2008, 22:09)

    mithrill [anonim]

    din pacate, nationala s-a calificat invingandu-i regulat pe cei mai mici decat ea (care acum nu mai sunt, pentru ca au ramas acasa). iar acum suntem intr-o grupa cu echipe care numai mici nu sunt...

    si totusi eu tot mai sper ca nationala sa faca o figura frumoasa, chiar si asa, "stelita"
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews, voi cu cine votati? (Miercuri, 28 mai 2008, 22:15)

    Birlic [anonim]

    Am pus un comentariu favorabil lui Oiturca si vad ca nu e. Inteleg ca nu trec decat cele contra? Aveti cumva vreun interes sa fie tensiune la Nationala? Spuneti-ne macar, ca sa nu ne mai obosim sa scrieti. Putina jena!
  • 0 (0 voturi)    
    No ofense!!! (Joi, 29 mai 2008, 2:13)

    ioan [anonim]

    Eu care nu prea ma mai uit la fotbalul romanesc de cativa ani (exceptie meciurile nationalei), si e lesne de inteles de ce, vroiam doar sa stiu daca Steaua este o echipa atat de buna in prezent incat 5 jucatori sa fie desemnati pentru lotul nationalei. Oare in afara de din echipa clujului, nu e nici unul mai bun decat unul din cei cinci stelisti (am observat portarul)? Parca si alte echipe au jucatori buni, doar nu joaca singura Steaua in Liga I. Doar doi jucatori din provincie? Pai parca nu cu mult inainte sa inceapa sa apese Becali si cei aidoma lor pe "butoane", aceste echipe de provincie erau in frunte in clasament. At trebui lasata la o parte discriminarea si comisioanele si ar trebui data o sansa nationalei. Risc sa nu ma mai uit decat la Cupele Europene. Nu cred ca e corect asa ceva. Fotbalul nationalei e pentru toti romanii microbisti si nu doar pentru Gigi si alti cativa bogatasi neciopliti si inculti.
  • 0 (0 voturi)    
    piturka stelist 120% (Vineri, 30 mai 2008, 20:38)

    zicu [anonim]

    bai nene io inteleg k la amicaluri sa isi bata piturka de romania dar knd echipa merge la euro cea ce noi nu vdm de mult timp si poate nam sa mai prind in viata o alta competie in viata ....datorita acestei echipe...in fine...e posibil...k "banel" k "dica" k "codrea" daniel niculae si marius nikolae kat si marica juk kre dak ii cauti nu au inscris la total nici 10 goluri fata de bratu kre singur a inscris 13 goluri sal lasi akasa dc sa isi bati jok da tara k piturka e stelist si k tot mijloku e alu steaua da dc danciulescu nu poate sa joace da dc niculescu nici knd a fost golgeter na meritat sa joace si dc dica intotdeauna si kat si banel na lipsit banel a facut tara da ras prin autogolurile sale ce sa mai zik mizerie pakt da mutu si chivu ...pakt...