Piturca a renuntat la Deac. Cine va fi ultimul fotbalist care nu va merge la EURO?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 22 mai 2008, 13:43 Sport | Fotbal

Victor Piturca
Foto: Rompres
Ceea ce era previzibil sa se intample s-a intamplat: selectionerul Victor Piturca a renuntat la Ciprian Deac in perspectiva EURO 2008, fotbalistul formatiei CFR Cluj fiind alaturi de accidentatul Ovidiu Petre cei doi care nu vor face deplasarea in Elvetia si Austria. Mai ramane o singura intrebare: cine va fi cel de-al treilea?

Convocat in cadrul turneului de relaxare din Turcia, Deac a parut a fi paiul in ochi al selectionerului la adresa campioanei CFR Cluj, cea care nu avea niciun fotbalist selectionat pana la acel moment. A aparut Ciprian pe lista cu toate ca aceasta masura a parut una mai mult diplomatica a selectionerului la faptul ca Eugen Trica nu a fost convocat.
 
"Noi plecam la drum cu un lot de 25 din care vom renunta la doi jucatori. Unul dintre acestia va fi Deac pe care l-am chemat pentru a lua contact cu nationala", a spus Victor Piturca.
 
Echipa nationala a Romaniei s-a reunit joi la Centrul National de la Mogosoaia in vederea pregatirilor pentru EURO 2008, urmand ca antrenorul primei reprezentative sa faca public si ultimul fotbalist care nu va fi convocat pentru turneul final din Austria si Elvetia.
 




















1251 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    al 3-lea (Joi, 22 mai 2008, 14:39)

    egroeg [anonim]

    DICA? oricum a fost inclus in lot pentru trecut nu pentru jocul sau din retur.
  • 0 (0 voturi)    
    DEAC (Joi, 22 mai 2008, 15:23)

    JE [anonim]

    e vorba de deac mestere , nu dica . mai uite-te la tv .las ca e bine ca k la lasat acasa are timp sa-l instruiasca bine impresarul trica.care-i ghideaza pasii spre real madrid. :))))
    • 0 (0 voturi)    
      dica (Joi, 22 mai 2008, 15:41)

      circo [anonim] i-a raspuns lui JE

      "mesterul" dadea o solutie pentru al treilea lasat acasa. dar dica pare o piesa importanta in lotul gandit de piturca. probabil va renunta la un fundas central, intre ghionea si moti.
  • 0 (0 voturi)    
    altii (Joi, 22 mai 2008, 15:42)

    johny [anonim]

    sa plece banel si fl petre, trebuie adus ogararu... pentru inceput... apoi mai vedem
  • +1 (1 vot)    
    ce nu-mi place la Piturca (Joi, 22 mai 2008, 15:46)

    io [anonim]

    Ce nu-mi place la Piturca e ca nu risca sa titularizeze jucatori tineri sau care se afla in forma, chiar daca sunt necunoscuti. Cum facea Boloni de exemplu. Piturca e prea conservator din pct asta de vedere (de ex Ganea era in super forma acu vreun an si nu l-a convocat nici o data, la fel Trica acum). Si nu prea avem mijlocasi de creatie/mingicari in echipa si nici varfuri ascunse. Se mizeaza numai pe varfuri pur-sange si asta se vede in nivelul si stilul jocului in ultimele campanii.
    • 0 (0 voturi)    
      Ce sa mai povestim.. (Joi, 22 mai 2008, 17:09)

      George [anonim] i-a raspuns lui io

      da, ai dreptate, e foarte conservator Piturca! Si nici nu aduce tineri . Ma intreb cine i-a promovat pe Radu Stefan, Marica si Cocis la nationala!
      Pe Ganea sa il convocam sa rupa picioarele cuiva, nu?
      • 0 (0 voturi)    
        asha e dar.... (Joi, 22 mai 2008, 18:01)

        Gabbone [anonim] i-a raspuns lui George

        tot cu idei fixe a ramas pitzi.cand ii intra cineva pe invers, poa sa fie el in cea mai tare forma ca tot nu e bagat in seama. asta e un punct slab in ziua de azi, daca ne uitam cum o sa arate echipele italiei si frantei cel putin. tineri si fomishti de afirmare.( di natale, quagliarella, aquilani, nasri, benzema, ben arfa) ce bine ar fi mers o banda dreapta cu ogararu fundas si contra mijlocas.... dar cine shtie poate mai da fl. petre nishte calcaie magice ca-n meciu cu Rusia :)))))
  • +2 (2 voturi)    
    banel (Joi, 22 mai 2008, 19:43)

    puturca [anonim]

    O sa-l iau pe banel, mi-e drag de el. Oricum nu mai joaca nimic, ceea ce ne dorim cu totii. Noi mergem la EURO sa ne dicstram, sa facem shopping si eventul sa luam niste ciocolata pentru acasa.
    Cat despre fotbal .. mai vedem la "mondiale"

    Am ales numai jucatori cu salarii peste 100.000 euroi pe an, pentru a nu se uita urat la Mutu cand e la cumparaturi.

    Deviza noastra: zero puncte sa nu avem ce imparti.