Razvan Lucescu: Nu vad de ce Steaua ar trebui depunctata in cazul servieta

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Joi, 15 mai 2008, 16:35 Sport | Fotbal

Lucescu Jr. vrea sa duca Romania la EURO 2012
Foto: Rompres
Razvan Lucescu, antrenorul nou-promovatei FC Brasov, a precizat ca din punctul lui de vedere Steaua nu ar trebui depunctata din cauza episodului servieta de la Cluj, aceasta practica intalnindu-se si in alte campionate.
 
"Acest lucru se practica si afara si nu cred ca este ceva atat de grav daca aceste lucruri se discuta intre conducatori. Personal, nu sunt de acord sa se discute direct cu jucatorii, asta ar fi singura mea problema. Oricum, nu cred ca Steaua ar trebui sa fie depunctata pentru ceea ce s-a intamplat, dar spun asta bazandu-ma doar pe ceea ce stiu eu. Nu stiu ce informatii detin cei care ancheteaza acest caz", a spus fostul antrenor al Rapidului.
 
Lucescu Jr. a mai precizat ca incearca sa refaca la Brasov echipa Rapidului cu care a ajuns pana in sferturile de finala ale Cupei UEFA. Urmatorul pas al stegarilor va fi inregimentarea portarului echipei nationale, Danut Coman, pe lista preferintelor brasovenilor mai fiind Nicolae Grigore si Mugurel Buga, jucatori care nu mai sunt doriti in Giulesti.























1056 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    unde? in Djibouti (Joi, 15 mai 2008, 16:47)

    adrian d. [anonim]

    unde, in care campionate? in Djibouti, in Turkmenistan? avem pretentia ca suntem in UE, nu in Africa. toti sunt la fel , astia din fotbal, niste hoti.
  • -2 (4 voturi)    
    Bravo, Razvan! (Joi, 15 mai 2008, 16:53)

    mihai [anonim]

    Desigur, Steaua nu ar trebui depunctata si pentru ca aceste practici au avut loc de ceva vreme si la alte cluburi. Acest lucru (stimularea jocului pe teren) nu face decat sa sporeasca atentia suporterilor fata de campionat. Doar ca ar trebui sa se incadreze in anumite limite (federatia si liga ar trebui sa le stabileasca) peste care ar deveni condamnabile.
  • +3 (3 voturi)    
    destepti foc! (Joi, 15 mai 2008, 16:58)

    Ion [anonim]

    De cand au ajuns toti "desteptii" din lumea fotbalului se isi dea cu parerea in probleme juridice? De parca ar fi mari cunoscatori in toate. Mai acum ceva timp si Chivu zicea ca nu se traia chiar rau pe vremea lui Ceausescu. Mari "modele" de romani ce sunteti! Traim intr-o lume cu fundul in sus!
  • +3 (5 voturi)    
    Era mai decent daca taceai. (Joi, 15 mai 2008, 17:03)

    Victor [anonim]

    Eu traiesc de 30 de ani in Germania,dar de asa ceva nu am auzit.Asa ceva de genul servietei romanesti,aici va fi sigur sanctionat.
    Daca anumite echipe,care au buget slab sau sunt scurt inaintea falimentului,echipele mai "bogate"le ofera ajutor,de ex.cu meciuri jucate.
    Inaintea unui meci decisiv sa stai cu servieta de 1 mil.de Euro cash si astepti intr-un restaurant ultimul fluier este un delict juridic.
    Sportul trebuie sa fie o pasiune,sa fie curata si corecta.
    Copii au idolurile lor in sport si ce vor invata ei prin asemenea matrapazlacuri?
    Sa dai unor jucatori bani cash inseamna ca si cum le-ai injecta dopingul!
    Modul cum se dau banii este problema cea mai grava.
    Un om cu cugetul curat si intentii bune trimite banii prin banca si nu serviete.
    Poate in Ucraina,la taica sau si in Africa se procedeaza asa,dar nu in cealalta Europa sau lume civilizata.
  • 0 (0 voturi)    
    daca zici ca nu vezi.... (Joi, 15 mai 2008, 17:49)

    jiji [anonim]

    ....ori esti chior ori esti chior....sau si una si alta.
  • 0 (0 voturi)    
    halal rapidist! (Joi, 15 mai 2008, 18:30)

    guardia [anonim]

    aveam impresia ca asta are ceva in cap, dar m-am lamurit! halal rapidist!
  • -1 (1 vot)    
    Delict de logica (Joi, 15 mai 2008, 18:30)

    George [anonim]

    Domnilor, o judecata de opinie nu poate fi partiala! Cineva spune mai sus "Sa dai unor jucatori bani cash inseamna ca si cum le-ai injecta dopingul!"
    Acestaeste un adevar incomplet si ipocrit! Adica sportul profesionist ce inseamna? E ca si cum fotbalul ar fi practicat de preotese neprihanite in numele Domnului!
    Olimpiada a incetat de zeci de ani sa fie o competie de amatori, se premiaza castigul! Olimpicii sunt stimulati de catre Stat inaintea intrecerii sa invinga adversarii!
    Legea nescrisa a sportului este sa participi pentru a invinge! Respectand regulile jocului, desigur!
    Va faceti toti ca nu observati: daca Becali avea banii pregatiti pentru a stimula victoria , atunci poate imi explicati logic ce principiu sportiv era incalcat!?
    E simplu ca buna ziua: stimularea Antijocului, in opozitie de 180 de grade cu situatia de la Cluj este incalcare grava a principiilor sportului!
    Aaa, ca oamenii nu aveau de gand sa plateasca vreun impozit pt veniturile respective, sau fondurile aveau provenienta ilegala, se schimba problema, dar nu are legatura cu discutia noastra defel!

    Inteleg ca becali este un personaj grobian si plin de tare, dar hai sa nu abdicam de la bun simt totusi!
  • -1 (1 vot)    
    Sa o luam logic (Joi, 15 mai 2008, 19:36)

    ictin [anonim]

    Si pentru nebunii care nu stiu decat sa urle ca niste nebunii ca nu se face asa ceva.
    Cea ce a facut Becali poate fi considerat un gest rau, imoral sau cum vreti numai daca influenta rezultatul meciului (cred ca pe asta isi intemeiaza si nebunii de la Rapid petitia la UEFA). Daca stimuland jucatorii sa castige influenteaza rezultatul meciului, inseamna ca respectivii jucatorii nu vroiau sa castige. Din ce motiv nu vroiau sa castige, asta e alta problema (poate "stimulati" de catre alt patron din fotbalul romanesc sau pur si simplu ca nu aveau chef sa joace). Oricare ar fi fost situatia, cum zice si George mai sus, ar fi influentat rezultatul partidei NUMAI in situatia in care ar fi impiedicat non-combatul jucatorilor si antijocul.
    Deci, in concluzie toti astia care urlati ca apucatii nu faceti decat sa ii dati dreptate oierului, ca el a vrut sa le dea bani ca sa nu ia de la altu' si sa vanda meciul (deoarece e singura situatie in care ar fi putut sa influenteze rezultatul meciului cu valiza de bani). Ar fi fost o situatie nasoala care ar fi trebuit sa rezulte cu retrogradarea Stelei, nu in B ci in C daca Becali le dadea valiza celor de CFR ca sa piarda meciul. Atunci da, ne confruntam cu un caz imoral, dezgustator si nesportiv.
    • +1 (1 vot)    
      logica? (Joi, 15 mai 2008, 21:15)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui ictin

      Cat de normal si logic ti se poate parea cand o persoana sta cu valiza plina cu 1.7 mil euro sa plateasca pe ascuns o echipa de fotbal??? Indiferent de motiv, plata asta tot MITA se numeste!
      Plata pe care o faci la negru la doctori, profesori si orice functionar public tot MITA se numeste. Si doar nu le ceri "non-combat", le dai banii sa iti faca treaba "mai bine". Vai de noi si de "logica" noastra!!! In orice tara civilizata, oameni ca Becali ar fi zacut de mult prin puscarii.
      Dar cine ii intreaba pe toti "bogatanii" astia de carton ce taxe platesc la stat?? Si ar mai fi multe alte intrebari de pus la care stim cu totii raspunsurile.
  • +1 (1 vot)    
    cazul servieta (Vineri, 16 mai 2008, 16:40)

    Doina [anonim]

    Credeam ca esti mai inteligent Razvane! In tara, oamenii de rand doresc eradicarea totala a coruptiei, chiar daca sunt rezervati in rezolvarea acestei situatii care a luat o amploare exagerata. Atunci, ma intreb de ce fotbalul sa fie ocolit?