Marian Iancu: Ce cauta jandarmul sa filmeze printre suporteri?

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 14 mai 2008, 13:54 Sport | Fotbal

Unitatea de masura a lui Marian Iancu...
Foto: Rompres
Marian Iancu crede ca jandarmul batut crunt la Cluj are si el o parte de vina. Omul legii nu trebuia sa fie printre suporteri si sa ii filmeze. Era cunoscut iar faptul ca a facut acest lucru a pus paie pe foc si i-a enervat pe suporteri

"Atunci cand este un conflict, ambele part sunt de vina. Este extrem de regretabil ceea ce s-a intamplat, dar in asemenea situatii ambele parti sunt de vina. Stiindu-se fatpul ca este atat de cunoscut, pentru ca ii filma de multa vreme, nu trebuia sa fie acolo. Ce cauta el acolo? Eu am o vorba: «unde este foc, nu te duci cu benzina». Imi pare foarte rau de ce a patit, dar eu cred ca vina este de ambele parti", a spus Iancu.
























679 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    adica ? (Miercuri, 14 mai 2008, 14:22)

    joe [anonim]

    adica cum nu trebuia sa fie printre suporteri si sa filmeze ? dar unde trebuia sa fie ?

    toti trebuie filmati si cum se intampla ceva la inchisoare cu ei si interdictie pe viata pe orice stadion. asa s-a rezolvat problema in anglia de acuma poti sa lasi suporterii la 2 metrii de teren, fara gard, si nimeni nu are curajul sa faca nimica pentru ca stiu ce urmeaza.

    violenta in fotbal se poate rezolva foarte usor, trebuie doar vointa ca cei vinovati sa fie pedepsiti aspru.
  • 0 (0 voturi)    
    off (Miercuri, 14 mai 2008, 14:27)

    Vai [anonim]

    Nu stiu cine mai e si grasul asta da e un idiot.
    Daca nu-i filmezi pe golani cum ii mai identifici?
  • 0 (0 voturi)    
    tot eu... (Miercuri, 14 mai 2008, 14:28)

    Vai [anonim]

    Ia sa-si ia si dansul una peste gusha aia umflata, sa vezi daca mai comenteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Dar tu ce cautai in trening la Bucuresti? (Miercuri, 14 mai 2008, 14:33)

    Florin Cj [anonim]

    Tu ce cautai in trening si cu plasuta la Bucuresti? Ah da, am uitat ca tu esti singurul fraier care a facut cateva zile de puscarie. Mea culpa.

    Esti un tampit apropo. Cum poti sa pui asemenea intrebare? Pai, aia nu sunt oameni? Era un om intre alti oameni. Dar printre ei erau si fostii tai colegi de celula.
  • 0 (0 voturi)    
    Acest Marian (Miercuri, 14 mai 2008, 14:36)

    Cetateanu [anonim]

    ar trebui sa ia si el o caramida si cateva suturi in fata aia de porc ca sa isi dea seama ce inseamna si sa nu mai comenteze aiurea.Am vazut cu ochii mei cand intr-un conflict dintre suporteri cativa trecatori nevinovati au luat bataie doar ca treceau pe acolo.In mijlocul Bucurestiului la Universitate mai precis.Ei ce vina aveau ?Ei nu trebuiau sa fie acolo sau animalele de suporteri?
  • 0 (0 voturi)    
    pai da (Miercuri, 14 mai 2008, 14:41)

    ioana [anonim]

    la asa fatza de porc asa gandire...
  • 0 (0 voturi)    
    heh (Miercuri, 14 mai 2008, 15:09)

    aiurea [anonim]

    Acel jandarm care filma trebuia protejat de colegii lui. De fapt ce incerca Iancu sa spuna este ca nu avea ce cauta acel jandarm SINGUR intre suporteri.

    E normal sa se doreasca identificarea lor, dar totusi cu ce pret? Acele animale vor plati pentru ce au facut insa asta putea fi evitat daca nu exista oportunitatea.

    Pentru cei care rapesc si omoara jurnalistii in Irak ce pedeapsa este? Sunt filmati pentru identificare degeaba. Acelasi lucru se putea intampla si aici. Daca nu erau identificati? Ramanea acel om cu bataia primita de la niste derbedei.

    Nu luati orice declaratie la prima vedere. Omul are un punct de spus. Aceste animale trebuie prinse si inchise. Intrand in mijlocul lor pentru a-i identifica nu este cea mai buna solutie. Cel putin nu cu un singur jandarm trimis la sacrificiu...
  • 0 (0 voturi)    
    saracii suporteri >: (Miercuri, 14 mai 2008, 15:16)

    Codruta [anonim]

    Asa sunt ei, mai nevricosi, ashaaaa... ce va legati de ei? Sarmanii! nu intelegeti ca opresiunea asta din partea jandarmilor ii face sa se simta abuzati psihic? Ce au facut la urma-urmelor? Au scapat si ei o caramida, acolo... si un bocanc fin, ashaaa... :-p

    Eu nu inteleg, daca ii deranja asa tare ca sunt filmati, ce ii impiedica sa riposteze pe masura? adica sa-l filmeze si ei pe el - si erau chit!!!

    Daca gushatu e asa relaxat in aprecieri, de CE nu merge gushatu la peluza, imbracat in niste haine mai "casual", ashaaaa... macar la vreo 2 - 3 meciuri, sa vada si el cum e???

    De ce nu-l ia si pe asta DNA la intrebari? Pentru "incurajarea infractorului" si / sau "instigare la violenta"???
  • +1 (1 vot)    
    ce am inteles eu (Miercuri, 14 mai 2008, 16:33)

    V [anonim]

    Iancu: "va rugam sa nu ne mai filmati ca devenim nervosi si va dam cu caramida in cap! ne scuzati, dar noi suntem suporteri adevarati.. si de asta nu prea respectam legile..."
  • 0 (0 voturi)    
    suporteri (Miercuri, 14 mai 2008, 16:58)

    c [anonim]

    Anul asta, in ziua unui meci U Cluj - Rapid, am coborat din masina, din intamplare, langa gara din Cluj, pana pe trotuar. Am nimerit intr-un 'pachet promotional' de suporteri rapidisti, care scuipau si loveau tot ce misca pe langa, doar pentru ca ei ' e de la capitala, si nu da la provincie, deci ei e mai tari'..evident ca am luat si eu un scuipat..pe spate bineinteles, doar n-ori fi ei barbati :)) ... in fine, am iesit cat de cat elegant., fara capace si alte alea...si cel mai frustrant e ca nu am putut replica nimic, erau o gramada serioasa..
    ..politie, jandarmi? ..zero :)
    in fine, asta e fotbalul, fiecare isi are jigodiile lui. oricum, asa cum spunea cineva mai sus, cea mai buna solutie e ca asa zisii 'fani' sa primeasca un raspuns cel putin la fel de dur din partea autoritatilor ( nu neaparat fizic, poate fi si altfel punitiv)..oricum, de asa natura in cat sa te gandesti de multe ori inainte sa ridici mana.
    Cat despre ce a fost aici in Cluj la derbyul local...de nedescris..oricum, cred ca tot au intervenit prea delicat fortele de jandarmi. Atata bataie trebuia sa bage in delincventii aia de-si zic suporteri...sa nu mai aiba cum vorbi. e inadmisibil.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de ea jandarmerie (Miercuri, 14 mai 2008, 16:59)

    goe [anonim]

    Stiti de ce sunt jandarmii la meciuri? Ca sa se apere. Da, pe ei. Absolut nici un jegos de suporter, de genul celui care a agresat acest cameraman, nu se sperie de jandarmi. Si de vina sunt ofiterii superiori, care nu au sange in ei sa dea ordinele potrivite unor astfel de situatii. Ia sa vad eu la un meci vreo 100 de huligani cu oase rupte si mai vreo 100 cu dintii sparti... sa vedeti cum s-ar calma toti maidanezii astia zisi suporteri.
  • -1 (1 vot)    
    ce a fost si ce este!!!! (Miercuri, 14 mai 2008, 21:43)

    jandarmu' [anonim]

    Poate e bine sa dau si eu cu parerea chair daca voi fi ..blamat
    Ar fi bine sa intelegeti ca, jandarmul nu era in uniforma si putea fi foarte bine ,,confundat'' cu orice cameraman
    Ar fi bine sa intelegeti ca, jandarmeria nu este o institutie ce continua misiunea militiei,
    Ar fi bine sa credeti ca, tehnica de filmare ofera posibilitatea luarii de imagini de la distanta si nu trebuie neaparat sa fi acolo, in ,,miezul problemei'' (nu cumva asa s-a dorit?),
    Ar fi bin esa luati in calcul ca manipularea maselor se face foarte usor si aic poate fi un exemplu.
    Am marea rugaminte de a fi mai rezervati si, mai ales, informati, inainte de orice comentariu.
    Va multumesc si orice opinie o voi lua ca atare
    • 0 (0 voturi)    
      mai documenteaza-te si tu (Joi, 15 mai 2008, 14:33)

      elaxxx [anonim] i-a raspuns lui jandarmu'

      Se pare ca altii s-au documentat mai bine ...
      jandarmul nu era in mijlocul suporterilor ci la limita cordonului ... si-i filma practic de pe margine
      Iar bordura cu care a fost lovit a fost luata de langa trotuar de catre suporterii care erau teoretic pe mijlocul drumului .... asa ca nu jandarmul s-a bagat in multime ci multimea nu s-a deplasat civilizat..... si asta s-a intamplat dupa incidentul in care vroiau sa se abata de la traseu adica n-au fost calmati cu trebuie
      Daca la acel incident ramaneau cu coaste rupte catva ... se calmau
      In budapesta ... nu in tarile civilizate.. ci doar un pik mai la vest .... cand au aparut jandarmii sa dizolve multimea din cauza unor proteste neautorizate ... acestia n-au rezistat mai mult de o ora si majoritatea si-au salvat pielea lasand in urma obiecte personale .....la noi pe cand asa ceva ??? La noi ca la nimeni ... minerii au mers sue de kilometrii fara sa-i opreasca nimeni ... cand au vrut sa mearga cu autobuzele i-au oprit cu chiu cu vai cu tunurile de apa ..... in anglia se folosesc tunurile de apa inca de la primul semn de revolta nu dupa ce s-au deplasat trei orase....