Porumboiu vrea ca Steaua sa fie retrogradata, dupa modelul Juventus

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 11 mai 2008, 14:08 Sport | Fotbal

Adrian Porumboiu
Foto: Rompres
Finantatorul echipei FC Vaslui, Adrian Porumboiu, dezaproba gestul Stelei (al lui Gigi Becali) de a umbla cu valiza de bani la Cluj pentru a-i recompensa pe jucatorii de la Universitatea, fiind de parere ca vicecampioana Romaniei ar trebuie retrogradata la fel cum a patit Juventus Torino in Italia.
 
"Ceea ce se intampla in fotbalul romanesc este mai grav decat scandalul Calciopoli din Italia. Acolo s-a taiat in carne vie doar pe baza unor convorbiri telefonice. Juventus era cea mai iubita echipa din Serie A si a fost retrogradata. La noi de ce nu se poate face asa ceva?", a precizat pentru stelisti.ro boss-ul echipei antrenate de Emil Sandoi.

In replica, Gigi Becali precizeaza ca echipa fanion a fotbalului romanesc nu poate evolua in liga a doua, decizia unei eventuale pedepsiri a formatiei din Bulevardul Ghencea fiind in mainile Adunarii Generale a FRF.




















853 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sa fim la fotbal macar ca italienii (Duminică, 11 mai 2008, 14:20)

    Robin [anonim]

    In replica, Gigi Becali precizeaza ca echipa fanion a fotbalului romanesc nu poate evolua in liga a doua, decizia unei eventuale pedepsiri a formatiei din Bulevardul Ghencea fiind in mainile Adunarii Generale a FRF.

    Clar...
  • 0 (2 voturi)    
    vrea si PORUMB sa joace in UEFA (Duminică, 11 mai 2008, 14:42)

    kapa [anonim]

    ce papagal, l-a dat afara pe dorinel si dupa aia s-a tarat cu echipa lui de 2 stiuletzi...
  • 0 (2 voturi)    
    Porumboiu un mafiot (Duminică, 11 mai 2008, 14:48)

    george [anonim]

    A facut si el parte ca arbitru din celebra cooperativa si acum il deranjeaza ca Becali a stricat putin jocurile lor. Ce face Becali su se aseamana absolut deloc cu ce s-a intamplat in Italia. Acolo presedintele Juventus ameninta si corupea arbitri, platea alete echipe ca sa piarda meciurile.
    Becali a vrut sa plateasca o echipa sa-si apere corect sansele tocmai pentru ca existau sansele ca sa tranteasca meciul asa cum s-a intamplat de atatea ori.
    Si cazul Bistrita a fost silimar. Si la Arad Becali a platit 300.000 euro ca Aradul sa joace pe corecte.
    Numai un handicapat poate sa vada similitudini intre Becali si Juventus
    • +1 (1 vot)    
      totusi (Duminică, 11 mai 2008, 17:18)

      corect [anonim] i-a raspuns lui george

      Esti tu sigur ca bkli nu a amenintat si corupt arbitrii si n-a platit alte echipe sa piarda meciurile? Pentru ca eu m-as mira sa nu le fi facut si pe astea daca-mi aduc aminte de returul trecut si chiar de tot acest campionat. Inca din primele meciuri steaua a beneficiat de arbitraje cu greseli, asta ca sa ma exprim bland.
  • 0 (2 voturi)    
    DIVIZIA C (Duminică, 11 mai 2008, 15:27)

    Armando [anonim]

    Dar in divizia C nu se poate ? Ar fi foarte bine !!!
  • 0 (2 voturi)    
    valiza (Duminică, 11 mai 2008, 16:12)

    emil [anonim]

    de ce trebuia acest cioban al fotbalului romanescsa dea bani sa se joace un meci corect ? Asa a dat bani si pentru jaful cu CFR Cluji? merita sa fie scos din fotbalul romanesc. asta inseamna mita, iar ciobanu sef, trebue pedepsit conform legi.
  • -2 (2 voturi)    
    Desfiintarea! (Duminică, 11 mai 2008, 16:15)

    nedu [anonim]

    Steaua trebuie desfiintata si cu asta basta!
  • +1 (1 vot)    
    Porumboiu merita in B (Duminică, 11 mai 2008, 17:09)

    claudiu [anonim]

    dupa ce au trecut de otelul in alt mod decat pe terenul de joc, acum vrea si in uefa... destept mod, nu?
  • +2 (2 voturi)    
    Nu-l bagati in seama (Duminică, 11 mai 2008, 17:41)

    nicanor [anonim]

    Nu va uitati la ce spune porumboiu caci toata lumea stie ca are probleme de personalitate.
    Amintiti-va cum sta la meciuri singur in tribuna oficiala ,vorbeste singur si arunca cu sticle de apa pe jos le ia apoi la suturi si la finele meciului critica vehement arbitrajul.
    In curand il va cerceta si pe asta DNA ca pre s-a imbogatit furand ce a vrut in cel mai sarac judet al tarii
  • +1 (1 vot)    
    ca el si cu copos au stat cuminti (Duminică, 11 mai 2008, 19:02)

    cuc [anonim]

    ma surprind vitejistii astia care au inceput asa de la 0 si acum predau lectii, ca noi ceilalti sintem prosti
  • 0 (0 voturi)    
    uite cine vorbeste (Duminică, 11 mai 2008, 19:35)

    directia 5 [anonim]

    andon si bolcas ne tin lecti de drept constitional, norica si niculicea fac 'reforma' in justitie,iorgovan este 'parintele' constitutiei,nepotul gizelei condamna comunismul si ne arata calea 'liberalismului' iar acum porumboiu,copos,iancu,craciunescu[unde o fi borcea ?] vorbesc fara rusine de moralitate in lumea fotbalului
  • 0 (2 voturi)    
    retrogradarea (Duminică, 11 mai 2008, 20:56)

    ws [anonim]

    si eu sunt de parere ca steaua trebuie retrogradata.

    faza asta cu universitatea cluj imi aduce aminte de al capone. desi era acuzat de uciderea a 21 de oameni, capone a fost bagat la puscarie pentru evaziune fiscala.
    asa si cu "bani ca sa se joace corect". steaua cumpara arbitri si jucatori adversi de ani de zile, nu de cateva meciuri incoace. numai ca se pare ca numai mita asta se poate dovedi.

    tineti minte campionatul trecut, cand steaua a avut aceeasi traiectorie ca si campionatul acesta? meciuri blatuite, arbitri mai mult decat binevoitori, iar steaua a ajuns pe locul doi.

    sau campionatul dinainte, cand 4 din ultimele 5 meciuri ale stelei au fost blatuite? pana la urma a castigat steaua campionatul...

    deci steaua blatuieste de ani de zile, campionatul asta nu e exceptia, ci regula. retrogradarea stelei ar fi o pedeapsa mai mult decat blanda pentru mizeriile facute de becali.

    oh, am uitat de performantele europene ale stelei. in grupele ligii, in ultimii doi ani, aceasta echipa a obtinut o singura victorie (una bucata victorie) in 12 meciuri. intr-adevar, remarcabila performanta europeana!

    regards,
    ws
  • 0 (0 voturi)    
    Steaua merita sa castige campionatul! (Duminică, 11 mai 2008, 21:55)

    Radu [anonim]

    Steaua merita sa castige campionatul!De ani de zile Steaua e echipa care aduce puncte României, prin calificarile sale in primavara europeana!Insusi Iuliu Muresan, presedintele CFRului, si-a adus aminte de eliminarea CFRului in fata anonimilor de la Anorhosis si isi doreste ca Steaua sa se califice din nou in grupele Ligii si sa aduca puncte pretioase Romaniei!Puncte de care vor beneficia implicit si CFR, Rapid, Dinamo, Poli etc!
    Si Dinamo a jucat pe 1 milion si jumatate de euro, banii CFRului, ca sa bata pe Steaua, si DNA nu s-a autosesizat!Desi Dinamo a incasat banii!Ca sa nu vorbim de meciurile Dinamo-CFR, CFR-Rapid, Bistrita-Ceahlaul si CFR-Bistrita, blaturi pe fata, unde o echipa a facut non-combat si nu si-a aparat corect sansele, meciuri pe care DNA le-a scapat din vedere!
    Noroc ca acum puscariasul Marian Iancu si arbitrul cooperatist Porumboiu au un acces de cinste si cer retrogradarea Stelei. Daca vor fi gasiti vinovati, cei care trebuie sa plateasca sunt Becali, Paszkany, Borcea, Copos, Padureanu, si nu jucatorii echipelor Steaua, CFR, Rapid, Dinamo si Bistrita!