Borcea si Iuliu Muresan il vor judeca astazi pe Becali

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 9 mai 2008, 10:45 Sport | Fotbal

Borcea il poate scoate pe Becali din fotbal
Foto: Rompres
Comitetul Executiv al FRF, compus din 13 membri, va judeca astazi cazul "Servieta". Becali risca excluderea din fotbal iar Steaua o depunctare de 6-9 puncte. Printre membrii ce compun acest for, se afla si Cristi Borcea, presedintele executiv al lui Dinamo si Iuliu Muresan, presedintele lui CFR.

Daca va fi declarat persona non-grata, atunci Becali nu va mai putea sa reprezinte Steaua in calitate de oficial si ar putea sa se ia masura de a i se interzice accesul pe stadion pentru doi ani!

Membrii Comitetului Executiv sunt: Mircea Sandu (presedinte FRF), Dumitru Dragomir (prim-vicepresedinte FRF), Patritiu Abrudan (vicepresedinte), Cristi Borcea (reprezentant cluburi Liga 1), Iuliu Muresan (reprezentant cluburi Liga 1), Stefan Chitu (reprezentant cluburi Liga 2), Gheorghe Alexandrescu (reprezentant cluburi Liga 2), Constantin Anghelache (reprezentant cluburi Liga 3), Hacic Garabet (reprezentant cluburi Liga 3), Paul Costa (reprezentant cluburi copii si juniori), Jeno Szasz (reprezentant cluburi fobal in sala), Daniel Robe (reprezentant cluburi fotbal feminin) si Gheorghe Constantin (presedintele CCA).
























4397 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    ca sa vezi.... (Vineri, 9 mai 2008, 11:00)

    tzuptzup [anonim]

    "Corb la corb nu-si scoate ochii"....
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e greatza de toti... (Vineri, 9 mai 2008, 11:15)

    Gerula [anonim]

    Mi-e greatza de toti "oficialii" din Liga Profesionista. Cine Iuliu Muresan, sa vada ce scarbosenii a spus cu "limbi" si alte comentarii, flegmele lui Iancu catre ziaristi, si cate nu or mai fi. Injuraturile antrenorilor, oficialilor, arata live la TV ( e drept citite doar pe buze) , asta e spectacolul fotbalului. Si acum acesta "gasca" il da pe unul dintre ei, poate ca injura mai mult? Culmea ca il dau afara pe singurul care te face sa razi, si totul va deveni o tragi-comendie...
    • +1 (1 vot)    
      Re-name (Vineri, 9 mai 2008, 12:08)

      Liviu [anonim] i-a raspuns lui Gerula

      Bre stelistule; du-te si mai invata carte.
      Gerula vine de la ger, real ii spune Gelula; incultule.
      Printre altele sunt de acord cu tine ca acolo sus este o gasca, care nu-si vor face nimic unul altuia. Dar pentru asta nu trebuie sa fii partinitor in favoarea umbrei aceleia care a fost STEAUA. Toti sunt la fel, fara nici o deosebire.
      • 0 (0 voturi)    
        Trist... (Vineri, 9 mai 2008, 13:33)

        Gerula [anonim] i-a raspuns lui Liviu

        Din pacate am invatat destula carte... Destula ca sa inteleg ca cine nu a invatat, primul lucru care ii vine in minte este ca el este mai destept decat altii, mai "cult" . Alfred Alder spune ca orice complex de superioritate ascunde un complex de inferioritate, sau cum a bine a sesizat acest popor, "Prostul de e prost destul , pana nu e si fudul".
        E lipsit de importanta, ce pseudonim alegi, cum e lipsit de importanta, cu ce echipa tii. Insa trebuie recunosc ca Gigi Becali e cel mai distractiv din acest trist circ...

        http://www.youtube.com/watch?v=doG4bHF-nIg
        • 0 (0 voturi)    
          ADLER (Vineri, 9 mai 2008, 15:10)

          Alfred [anonim] i-a raspuns lui Gerula

          ALDer e de fapt ADLer.
          "Prostul de e prost destul , pana nu e si fudul" e de fapt "Prostul NU e prost destul , pana nu e si fudul".
          As fi zis ca ti-au luat-o degetele inainte si nu ti-ai dat seama ca ai scris gresit dar daca zici ca Gerula nu e Gelula inseamna ca esti chiar convins de ceea ce ai scris.
          • 0 (0 voturi)    
            Intra-adevar... (Vineri, 9 mai 2008, 15:50)

            Gerula [anonim] i-a raspuns lui Alfred

            Daca nu ai fi raspuns as fi zis ca nu suferi de acest complex .:-) Restul e inutil, greseli de gramatica, sau etimologia cuvantului "filozofie" , parafrazandu-l pe Becali. :-) Succes maestre, si scrie e o carte de cum se vede lumea de sus, din lumea etimologilor. :-)
            • 0 (0 voturi)    
              Stimate Gelura (Vineri, 9 mai 2008, 16:32)

              Alfred (care nu e Liviu) [anonim] i-a raspuns lui Gerula

              Ups ! Cum ti s-ar fi parut daca-ti poceam numele adevarat? Greselile de gramatica sau cele de tastare sunt importante fiindca pot schimba total intelesul frazei sau o pot face chiar neinteligibila sau greu descifrabila (ex: "si scrie e o carte", "cum a bine a sesizat").
              Vad ca ai o obsesie cu complexul ala, eu nu am. Nu cred ca iti sunt superior cred doar ca tu esti inferior. Desigur, sunt doar ironic si vreau sa te enervez.
              Rugaminte: inainte de a da click pe "trimite" mai citeste o data ceea ce ai scris, si corecteaza ce e necesar. In felul asta imi poti dovedi ca cele de pana acum au fost doar greseli de tastare.
  • +2 (4 voturi)    
    Becaliosul (Vineri, 9 mai 2008, 11:17)

    Mihai [anonim]

    Nu cred ca oierului ii va fi interzis accesul pe stadioane timp de 2 ani. Sunt din Cluj, si nu il simpatizez pe Gigi Becali, dar trebuie sa tinem cont ca Steaua a adus puncte si CFR va juca direct in Liga Campionilor si datorita Stelei. Becali este patron si pana nu vinde clubul nimeni nu il poate indeparta de la conducerea Stelei. In momentul in care cazul servieta va fi terminat, iar un verdict va fi dat de curtea suprema de justitie (astfel terminandu-se toate caile de atac), abia atunci se vor putea lua masuri impotriva Stelei si a lui Becali.
    In Italia s-a mers pana la retrogradare. Oricum sunt sigur ca exista meciuri aranjate in fotbal si acum. Daca domnul Becali vrea sa stimuleze/premieze o echipa, de ce nu a dat banii inainte de meci? De ce asteapta rezultatul meciului?
    Parerea mea este ca daca Becali tacea mai mult din gura tot anul asta Steaua ar fi jucat mai bine....
    Hai CFR! si spre ca U Cluj sa revina la anul in liga 1!
    • -1 (1 vot)    
      Pentru Mihai (Vineri, 9 mai 2008, 13:49)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Mihai tu poti jura ca CFR a jucat doar pe teren meciurile Dinamo-CFR, CFR-Rapid, CFR-Gloria Bistrita, UTA - CFR astea doar din ultimele etape?
      • +1 (1 vot)    
        Pentru Dan (Vineri, 9 mai 2008, 16:05)

        joe [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Nu cred ca el poate jura dar nici tu nu cred ca poti jura ca nu s-au jucat pe teren. Ideea ii ca exista dovezi si astfel conform unei justitii normale esti nevinovat pana la proba contrarie.

        Becali, spre deosebire, a daclarat public ca va da bani si a fost si prins dand bani. Asta ii echivalent cu mita intr-o tara normala. Nu-i nici o diferenta fata de cel care da o suma de bani la doamna de la ghiseu ca sa ii termine actele mai repede. La urma urmei in ambele cazuri se cer niste favoruri si munca in plus pentru tine deoarece ai dat banii.

        Esti premiat de cei care te angajeaza pentru ca i-ai adus angajatorului o performanta/beneficiu. Orice altfel de "premieri" intra deja la categoria mita.
  • +1 (1 vot)    
    tziganeala (Vineri, 9 mai 2008, 11:23)

    dridea 2 [anonim]

    Ce bine ar fi sa se mute cu totii in tagma tziganeasca sa ne lase in pace.Soborul de mai sus este fara sens,fotbalul nu mai e demult un sport...
  • +2 (2 voturi)    
    Scarba! (Vineri, 9 mai 2008, 11:40)

    gabifm [utilizator]

    Nu vor face nimic! Vor anunta ca se va lua o decizie dupa ce ancheta va fi finalizata.
    Pacat ca cei cu demnitate din fotbal se complac in situatia de a fi alaturi de Becali.
    Domnilor eu sunt un nimeni dar nu as accepta sa stau in preajma lui Becali de teama sa nu mi se faca vreo poza alaturi de el!
    • 0 (0 voturi)    
      Norocul tau... (Vineri, 9 mai 2008, 13:06)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      ca nu se invarte in aceleasi cercuri cu tine ca sa va fotografiati impreuna.
  • +1 (1 vot)    
    Problema (Vineri, 9 mai 2008, 12:53)

    Bogdan [anonim]

    Problema este ca daca ei decid sa il sanctioneze pe Becali, iar ulterior ancheta penala se incheie cu o solutie de netrimitere in judecata datorita lipsei dovezilor de vinovatie (si nu e deloc exclus sa fie asa, ca "probele" sunt cam subtiri si constau mai mult in supozitii si banuieli si "las' ca stim noi ce vroia sa faca"), Jiji va putea sa dea in judecata FRF pentru prejudiciu de imagine si daune morale. E cam subreda toata treaba... chiar daca o tara intreaga stie ce a fost in mintea lui Jiji, trebuie si dovezi palpabile si incontestabile ca sa declari un om vinovat de dare de mita
  • +1 (1 vot)    
    becalizarea (Vineri, 9 mai 2008, 13:33)

    mihai.t [anonim]

    Astia suntem:cum e turcu si Becali.90% sunt cu Iliescu, cine-i asta?,4,8% sunt cu Becali,cine-i asta? mai sunt cateva voturi pentru Felix,Adisor,etc.Dar "ziaristii?Nu ei lau adus pe Becali acolo unde-i place?Si logica logicilor:Daca Becali este priceput la oi atunci cei ce au pascut langa si cu banii lui nu cumva sunt oitele lui?
  • 0 (0 voturi)    
    Faza (Vineri, 9 mai 2008, 13:54)

    BGDN [anonim]

    Cum zicea altul mai sus : daca FRF face si drege si penalizeaza Steaua, o depuncteaza, si aceasta nu mai participa in CL, si ancheta DNA ii scoate nevinovati, Steaua da in judecata FRF pt suma pierduta din cauza neparticiparii in CL si pt daune suplimentare.
    Asa ca nu se risca M. Sandu azi sa ia vreo hotarare.Asteapta sa vada rezultatul anchetei DNA
  • 0 (0 voturi)    
    IANCU!?!? (Vineri, 9 mai 2008, 14:34)

    FLORIN [anonim]

    Porcu' de Marian IANCU nu e in comisie?!?! CUm se poate asa ceva! Rusine!!!!
  • +1 (1 vot)    
    daca Leana (Vineri, 9 mai 2008, 15:02)

    directia 5 [anonim]

    nu a avut parte de judecata 'colegilor' ei,academicienii,Becali in schimb va avea parte de o 'judecata' pe masura componentei acestei 'curti'
  • 0 (0 voturi)    
    GIGILAND (Sâmbătă, 10 mai 2008, 23:53)

    voicu [anonim]

    traim intr-o tara in care majoritatea evenimentelor ar trebui sa ne puna pe plans pentru ca se intampla in anul 2008 in europa. penibile, rusionoase, murdare, corupte si asa mai departe. ceea ce ma face ca de cate ori apare pe post un anumit personaj sau altul mie sa imi fie rusine, jena , dar mia ales scarba. scarba foarte mare. inchid imediat televizorul si imi gasesc alta activitate, dar in tot acest timp nu pot sa nu ma intreb cum anumiti oameni pot sa se amuze de personajele acestea. mizeria in care ne aflam si faptul ca la conducerea tarii noastre mizerabila se afla aceste gunoaie nu prea e de ras. si chiar nu ii desconsider pe cei care mai gasesc inca amuzante aceste interventii. voi pur si simplu vedeti altfel lucrurile, si cum aveti dreptul la opinia voastra nu e nici o problema. problema e cand persoanele in discutie au 10% electorat NATIONAL, cumpara spatiu ca sa apara pe absolut toate televiziunile sa imi creeza mie scarba ( si altora, stati linistiti ca nu sunt chiar un singuratic). daca va ganditi ca 10% din populatia tarii isi doreste ca presedintele acestei tari sa fie o persoana absolut inculta si absolut corupta si mai ales fara o profesie ( se exclude profesia de patron din motive bine intemeiate pentru cei care se gandesc putin) ( cifra de 10% s-ar putea sa nu fie de actualitate, oricum a fost vehiculata un timp. si daca ar fi doar 5% tot tragfic ar fi de cei 5%. si 1% e tot de speriat ce se poate face si inlocui azi cu bani.) oare chiar vi se mai pare amuzant? chiar nu am vrut sa ma iau de nimeni. sunt sute de mii de oameni care inca mai rad si asteapta tot timpul "una buna" din gura clovnului.