Glumele lui Becali au atras Steaua intr-un joc periculos

Steaua risca depunctarea, din cauza banilor confiscati de DNA

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 8 mai 2008, 7:52 Sport | Fotbal

Steaua risca o depunctare de pana la 9 puncte, daca se va dovedi ca banii confiscati de DNA erau destinati motivarii Universitatii Cluj. Regulamentul federatiei este foarte clar - se sanctioneaza tentativa de a oferi sume de bani altor echipe pentru a juca in mod corect. O decizie este anuntata pentru vineri, cand va avea loc Comitetul Executiv al FRF.

DNA a retinut miercuri seara cinci persoane apropiate lui Gigi Becali, asupra carora s-au descoperit 1,7 milioane de euro. Teia Sponte, omul de incredere al patronului de la Steaua, si Gigel Coman, fost jucator in Ghencea, legitimat actualmente la Universitatea Cluj, sunt cei mai cunoscuti dintre cei retinuti de procurori.

DNA ii urmarea de ceva timp si a asteptat finalul meciului dintre Universitatea Cluj - CFR pentru a vedea ce se intampla cu suma de bani, suspectand ca sunt destinati motivarii fotbalistilor de la Universitatea. Flagrantul pregatit a esuat, intrucat Universitatea nu a reusit sa incurce pe CFR in drumul spre titlu, insa DNA a procedat la operatia de retinere a persoanelor implicate.

Becali a recunoscut existenta banilor imediat dupa publicarea informatiei, insa a declarat ca erau destinati unei afaceri cu terenuri, apoi unei achizitii "masive" de... bomboane.

Glumele lui Becali pot costa echipa de fotbal Steaua: o depunctare, o amenda, dar si o imensa pata pe imaginea clubului.























4910 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Bombonel (Joi, 8 mai 2008, 8:15)

    Stoewer [anonim]

    Aha, deci Becali a vrut sa-l cumpere pe Bombonel.

    Lasand gluma deoparte, cand te apuci sa faci o asemenea magarie, trebuie sa ai pregatit din timp un scenariu alternativ. Doar povestea se vehicula de ceva vreme si orice individ cu mai multi de 2 neuroni s-ar fi asteptat sa fie filat. Dar fudulia lui Becali (cine nu e si fudul, nu e prost destul) nu cunoaste margini, crezandu-se infailibil. Povestea nu aduce o noua pata asupra Stelei: insusi Becali este intruchiparea Petei, este superlativul Petei
  • +1 (1 vot)    
    traim in romania (Joi, 8 mai 2008, 8:37)

    Aiurea [anonim]

    ”...Steaua risca o depunctare de pana la 9 puncte, daca se va dovedi ca banii confiscati de DNA erau destinati motivarii Universitatii Cluj.”

    VA rog recititi tot ce scrie dupa virgula cu accent pe DACA.

    Fix pix!
  • +2 (4 voturi)    
    civilizatie (Joi, 8 mai 2008, 8:45)

    Dan [anonim]

    In orice tara civilizata, opinia publica ar fi oripilata de o astfel de veste, din pacate la noi, exista o multime de reactii care incearca sa caute o explicatie unui comportament tipic mafiot, comportament care trebuie sa determine odata si odata si in Romania o reactie pe masura. Sper ca tentativa pe care Becali a avut-o si de data aceasta sa fie in sfarsit pedepsita, pe plan sportiv si pe plan penal, pe masura.

    Hai Romania!
  • -2 (2 voturi)    
    necesitatea exemplului (Joi, 8 mai 2008, 9:10)

    ovidiu [anonim]

    Becali va fi jertfit pe altarul luptei impotriva coruptiei pentru a oferi un exemplu pe care UE il asteapta de multa vreme. Steaua ar putea fi retrogradata dupa modelul italian - Juventus - pentru sforariile si jocul la butoane din retur. Vor fi masuri ce vor satisface opinia publica multumita ca in sfarsit lupta impotriva coruptiei a fost declansata. Marii rechini politici cu gulere albe vor fi multumiti pentru ca lor nu li se va clinti un fir de par....
    • -1 (1 vot)    
      mergi mai departe ... (Joi, 8 mai 2008, 11:00)

      Sorinel [anonim] i-a raspuns lui ovidiu

      Daca steaua e retrogradata, pe locul 2 urca rapidul (culmea, nu?) si ceahlaul iar nu va retrograda. Eu zic ca a fost lucrat becali din interior de catre oamenii lui mituiti de taher. Daca smecherul ala de iordanian are 3mega de euroi sa arunce pe un antrenor, sigur are si alti bani la pusculitza. Si joaca tare. :D
      S-a terminat era becali, incepe era taher.
  • +1 (1 vot)    
    Ciobanoi cu 300 de oi (Joi, 8 mai 2008, 9:18)

    Iulian [anonim]

    Daca tot sunt la moda tabele cu liste de semnaturi pentru diverse idei, propun si eu infiintarea unui tabel care sa atraga semnaturi de la cetatenii cinstiti ai acestei tari, satui de nesimtirea unui cioban, care sa solicite scoaterea lui jiji din fotbalul romanesc si mondial.
    Toata lumea stie pentru ce erau banii aceia, dar aceasta scursura intelectuala ne sfideaza pe toti si incearca sa ne faca sa inghitim minciunile scornite de mintea lui bolnava ! Pana cand ?
    Sa faca bine DNA sa il ascunda pe dementul asta pentru vreo 50 de ani !!
    Nu sunt stelist, dar nu cred ca Steaua ar trebui depunctata din cauza dementului care se crede o fiinta divina !
  • 0 (2 voturi)    
    Nu pateste nimic (Joi, 8 mai 2008, 9:39)

    unu [anonim]

    Bun, ca banii aia erau pentru U Cluj, asta o cred.
    Ca vor putea demonstra, asta nu o mai cred.
    Adica vine la mine un politist, si zice: stop, ai bani in buzunar - deci vrei sa mituiesti pe cineva.
    Asa ca Becali poate chiar sa sustina in continuare ca banii erau pentru cumparat bomboane, ca aia nu au ce sa ii faca.

    Nu e corect ce face el, dar aici au fost prosti aia, i-au retinut in ideea ca poate se rasufla ceva.

    Daca se uita pe comentarii vre-un avocat sau o persoana care stie mai bine, il rog sa lamureasca problema :).
  • +3 (3 voturi)    
    nu ma intereseaza fotbalul DAR: (Joi, 8 mai 2008, 9:51)

    anton [anonim]

    Doar in Romania si Rusia mai ai voie sa umbli cu valize cu milioane de euro si sa nu te intrebe nimeni de unde i ai, cat impozit ai platit si respectiv sa te bage la inchisoare. NUMAI IN ROMANIA SI RUSIA!
  • -3 (7 voturi)    
    MITA? SAU PREMIU (Joi, 8 mai 2008, 10:25)

    MIHAI M [anonim]

    Nu inteleg care este problema ! care dintre noi nu am vrea 100000 de euro premiu? cine ar participa la un concurs la care marele premiu ar fi 100000 de euro pentru primele 11 locuri si ar vrea sa fie pe locul 12?
    BECALI a facut cel mai bun lucru, a motivat echipele adverse CFR-ului sa joace corect , sa lupte pana in ultima secunda - cum fac fotbalistii profesionisti- , CFR insa s-a inteles cu echipele cu care a jucat sa se predea fara lupta - Dinamo, Rapid, Gloria Bistrita - cei care nu cred sa citeasca atent articolele despre meciurile respective si apoi sa se lege de Steaua .
    cine a facut blaturi Steaua sau CFR?

    toata mizerea este creata de politicieni sa-l traga in jos de becali din sondaje. daca nu credeti atunci de ce toata presa s-a unit impotriva lui? de ce nu s-au revoltat si impotriva cfr, dinamo sau rapid pentru blaturi sau a ceahlaului?
    • +2 (2 voturi)    
      Premiu? (Joi, 8 mai 2008, 12:08)

      Xila [anonim] i-a raspuns lui MIHAI M

      Ok... Nu-i asa ca abia astepti sa te duci la doctor sa-i dai un premiu ca tocmai ti-a scos apendicele sau ti-a venit pe lume un mostenitor? Si cu cat sufereai TU mai tare cu atat premiul sa fie mai mare?
    • 0 (2 voturi)    
      esti varza (Joi, 8 mai 2008, 12:29)

      cip2kro [anonim] i-a raspuns lui MIHAI M

      ba da mai bine taci stelist amarat daca nu te pricepi. Mie imi ia TVA si impozite pe orice misc si fac.. pe salariu.. pe tot. Lui cine ii lua ma taxe? Se ducea el cu valiza jumate la fisc sa isi achite impozitul?

      Ganditi inainte sa deschideti gura
      • 0 (0 voturi)    
        O simpla remarca (Vineri, 9 mai 2008, 6:47)

        Branza telemea (mixta) [anonim] i-a raspuns lui cip2kro

        Citez: "Regulamentul federatiei este foarte clar - se sanctioneaza tentativa de a oferi sume de bani altor echipe pentru a juca in mod corect"

        Vad ca aproape toti l-ati luat la tinta pe Gigi, dar nu vi se pare suspect ca s-a ajuns sa platesti o echipa sa joace corect? Daca este de condamnat asta (si este) ce ar trebui sa pateasca cei care primesc bani sa nu joace corect? Sau sa joace cu echipa a doua in meciurile cu viitoarea "campioana"?

        Cip2kro, fii linistit, pe banii din buzunar nu-ti ia nimeni nici o taxa (chiar daca ai 2 lei sau 1mil Euro), impozitul se opreste cand ii castigi (impozit pe profit sau pe salariu, in functie de caz).
  • +1 (1 vot)    
    caz (Joi, 8 mai 2008, 11:30)

    insusi [anonim]

    bun, fara flagrant va fi imposibil de dovedit darea de mita

    pe de alta parte banii rspectivi trebuie justificati (nu scopul lor, existenta lor); probabil oamenii vor fi pusi sub acuzare pentru spalare de bani, pentru ca un teren nu se tranzactioneaza cu un geamantan cu bani, ci prin banca. Nu am vazut depozitiile lor, dar daca ei il inidica pe becali drept sursa a banilor iar acesta recunoaste, va trebui sa spuna de unde ii are; pentru ca nici o banca nu elibereaza atat cash, si oricum ar trebui sa o faca in baza unui ordin de plata, ceva...

    cred ca lucrurile o sa intre ntr-o spirala interesanta

    mirarea mea e legata de faptul ca dna e "apropiat" de basescu, iar basescu si becali pareau destul de prieteni...
    • +1 (1 vot)    
      Base (Joi, 8 mai 2008, 12:30)

      Claudiu [anonim] i-a raspuns lui insusi

      Basescu nu-i prost. Nu uita zicala "Tine-ti prietenii aproape, dar dusmanii si mai aproape!"
  • -2 (2 voturi)    
    bani cinstiti (Joi, 8 mai 2008, 13:03)

    Orizont [utilizator]

    Daca intr-adevar acei bani erau destinati U,Cluj, atunci care ar fi problema? Nu vad unde e "mita". Banii ar fi fost dati sa se joace cinstit sa nu fie blat deoarece amindoua echipele erau clujene. Buba cea mare e ca atentia ar fi trebuit sa fie indreptata catre unul din jucatorii U Cluj (Goga) care el ar fi trebuit retinut de politie, el ar fi luat bani ca sa faca blat.
    Vad ca multi incurca stimularea cu blatul.
  • -2 (2 voturi)    
    Lege aberanta (Joi, 8 mai 2008, 14:57)

    io [anonim]

    Adica, daca eu platesc pe cineva sa joace CORECT, inseamna ca fac o ilegalitate ?!?! Inseamna ca daca nu joci corect este legal ???
    Sa fie Steaua pedepsita pt. ca a vrut ca o echipa sa-si apere CORECT sansele, m-i se pare cea mai penibila afirmatie. Din acest text rezulta ca 'U' Cluj nu si-a aparat sansele corect, ceea ce nu cred ca este adevarat.

    Ori este vre-o greseala in aceasta lege, ori traim ( intradevar ) intr-o tzara de kkt ......
  • +1 (1 vot)    
    abureala! (Joi, 8 mai 2008, 17:02)

    zaboo [anonim]

    ca de obicei, Steaua doar "risca" una si alta... de incasat o incaseaza ori Ganea ori aia de la Rapid! Cu astia "se face dreptate" la noi! In Romania nu mai exista competitie, a reusit sa ne impuna becali "valorile" lui! Acum culegem roadele, ca prea i s-au permis toate...
  • 0 (2 voturi)    
    propun desfiintarea clubului Steaua (Joi, 8 mai 2008, 18:28)

    momo [anonim]

    sa o desfiinteze, sa il dea afara pe Becali din fotbal, sa ii trimita pe toti jucatorii la cratita, sa....
    NUMAI ASA vor putea cei de la federatie si de la liga sa faca ce vor muschii lor in blatul general numit de ei fotbal
    De asta este acest scandal, ca sa nu le dea ragaz celor de la Steaua sa arate cum au fost furati pana acum, ca in codru
  • 0 (2 voturi)    
    becali (Joi, 8 mai 2008, 21:05)

    teo [anonim]

    Pacat ca brandul Steaua este patat de imaginea acestui cioban, care n-are nimic in comun cu istoria acestui club, pe care il trage dupa el intr-o mocirla , din care cu greu v-a mai iesi. Nu sunt stelist, dar am apreciat intotdeaua spritul acestei echipe , de fotbal ofensiv, spectacol, tehnic, cu jucatori extraordinari(Hagi, M.Raducanu, Iordanescu,Gigi Tataru, Belodedici, si multi altii..),iar acum imaginea echipe este asociata cu acest ghiolban care a transformat-o iin propria lui jucarie . Pacat, mare pacat!