VIDEO "U" Cluj - CFR Cluj 0-1 / CFR e noua campioana a Romaniei

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Miercuri, 7 mai 2008, 16:08 Sport | Fotbal

Galerie Foto: Atmosfera incendiara la Cluj
CFR Cluj a castigat cu 1-0 meciul desfasurat miercuri pe terenul rivalei "U" Cluj si a devenit astfel campioana Romaniei! Victoria a fost obtinuta gratie unui penalty executat de Cadu, la capatul unui meci extrem de tensionat, cu Universitatea terminand in zece oameni. La final, suporterii lui CFR, adunati la stadionul propriu, au sarbatorit victoria pe imnul Champions League, in timp ce suporterii lui "U" Cluj si-au ovationat echipa si au scandat impotriva primarului Emil Boc.

Momentele decisive ale jocului

CFR a deschis scorul in minutul 63, dupa ce Ruiz a fost faultat in careu, iar arbitrul Hateganu a dictat penalty. Cadu a executat penalty-ul. In momentul in care s-a dictat penalty-ul, jucatorii ambelor echipe au fost la un pas sa se incaiere, iar din tribune s-au aruncat cu fel si fel de obiecte spre teren.


In minutul 77, Edvan a fost eliminat si gazdele joaca in 10 oameni!

Situatii de gol pentru ambele formatii: Goga centreaza, Stancioiu retine cu siguranta. Imediat, Semedo este angajat, dar Merlier iese bine din poarta si retine mingea inainte sa ajunga la jucatorul lui CFR (min. 48).




PRIMA REPRIZA:

Universitatea a inceput tare, Jovanovici a centrat de pe stanga insa Goga nu a mai putut ajunge. CFR a echilibrat insa disputa, avand initiativa la constructie.
Prima ocazie pentru CFR: Culio suteaza din unghi, dar Merlier retine (min. 13)!
Semedo inscrie, dar golul este anulat, intrucat arbitrul a semnalizat offside (min. 16)!
Bundea rateaza o mare ocazie pentru "U", reluand cu capul peste poarta din sapte metri!
Jovanovici rateaza o ocazie mare, Stancioiu respingand sutul din intoarcere al atacantului "sepcilor rosii" (min. 23).
Acelasi Jovanovici nu reuseste sa ajunga o minge aruncata in careu de unul dintre coechipierii sai, Stancioiu iesind la timp (min. 39).
Goga suteaza plasat din lovitura libera, dar Stancioiu retine cu siguranta (min. 45).






Cele doua formatii au iesit la incalzire. Primii au fost jucatorii formatiei gazda, primiti cu aplauze si incurajari de fani. Au urmat fotbalistii lui Ioan Andone, moment in care tot stadionul a explodat si a inceput sa-i injure pe Trica & co. Suporterii lui CFR incep sa isi ia locul in stadion.


"U" Cluj:

Merlier - Soltuz, Budean, Astorga, Jovanovici - Silvasan, Bundea, Edvan - Goga, Erison Santos Jovanovici (min. 80 Szabo)

Rezerve: Moldovan, Cordos, Bus, Szabo, Raducanu, Savu, Baiano

Cartonase galbene: Edvan (min. 45 +2, 77), Goga (min. 73), Radu Szabo (min. 90 + 4)
Cartonase rosii: Edvan (min. 77)

CFR Cluj:

Stancioiu - Tony, Cadu, Galiassi, Panin - Muresan (min 59 Manuel Jose), Dani - Trica (min. 84 Minteuan), Culio - Semedo, Dubarbier (min. 46 Ruiz)

Rezerve: Nuno Claro, M. Jose, Dorsin, Minteuan, Leao, De Sousa, Ruiz, Anca

Cartonase galbene: Dani (min. 37), Tony (min. 57), Semedo (min. 82)


GOLUL REUSIT DE CADU




Faza penalty-ului obtinut de Ruiz



Goga executa o lovitura libera, Stancioiu respinge



Ocazia lui Jovanovici



Jucatorii gazda, primiti cu caldura de spectatori





Coregrafia galeriei lui "U" Cluj

























15496 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Live? (Miercuri, 7 mai 2008, 17:19)

    Xila [anonim]

    Mai oameni buni unde e live-ul asta? :))) sau nu mai stiu eu ce inseamna...
  • -1 (3 voturi)    
    ce stadion de kko (Miercuri, 7 mai 2008, 17:20)

    gabi [anonim]

    am ras cu lacrimi. ce caraghiosi sunt ! ce stadion de 2 lei (vechi!) au.

    ce dracu vor astia de la viatza ? sunt vai mama lor :-)
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 mai 2008, 17:41)

      george [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Daca tu ai mai multi bani decat mine crezi ca esti si mai destept? Buna logica ai...
      • 0 (2 voturi)    
        nu te ambala (Miercuri, 7 mai 2008, 17:54)

        gabi [anonim] i-a raspuns lui george

        am crezut ca e CFR-ul. scuze.

        ma gandeam la milioanele de Euro ale patronului de la cfr.
    • +1 (1 vot)    
      re: kko (Miercuri, 7 mai 2008, 17:46)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui gabi

      e stadionul U Cluj, ce vrei
    • +2 (2 voturi)    
      Stadion de 2 lei (Miercuri, 7 mai 2008, 18:37)

      Oana [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Draga Gabi,

      Urat comentariul ...si superficial, aratand ca judeci dupa aparenta si nu dupa substanta.

      Da stii tu, are romanul o vorba "Cine rade la urma rade mai bine!". Sa-ti aduci aminte de ea cand vei vedea stadionul renovat, nou noutz.

      In rest, "caraghiosii" sunt suporterii si jucatorii, cred ca la toti te refereai. Sunt ca si oricare "caraghiosi" din acest campionat.

      Iar tu, te-ai facut de o mare kko cu un comentariu de 2 lei. In rest, numai bine!
      • -2 (6 voturi)    
        Campioni??? (Miercuri, 7 mai 2008, 19:27)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Oana

        Eu personal le doresc, fara ura, sa castige zero puncte in cupele europene si sa se arate astfel modul in care au castigat (cumparat) titlul. Pe vremurii provincialii aveau mai mult bun simt!!!
        • 0 (2 voturi)    
          da, da, bun simt (Miercuri, 7 mai 2008, 23:39)

          provencale [anonim] i-a raspuns lui adrian

          ...lasa ca atata bun simt ca la voi, la mitici, mai rar! Ne-am molipsit de la voi, ce sa-i facem? Hai jiji!!!
  • +2 (4 voturi)    
    fotbal de doi bani! (Miercuri, 7 mai 2008, 18:17)

    dolion [anonim]

    Daca s-ar putea desfiinta sportul asta, care numai sport nu mai este!
  • +1 (1 vot)    
    "Live text" (Miercuri, 7 mai 2008, 18:25)

    CD [anonim]

    Domnule reporter, nu mai scrieti, domnule, atat de repede, ca nu reusim sa citim...
    Peste 30 de cuvinte in numai o jumatate de ora de cand a inceput repriza a doua, mi se pare cu totul si cu totul exagerat...
  • +2 (4 voturi)    
    n-are legatura cu fotbalul (Miercuri, 7 mai 2008, 18:28)

    florin [anonim]

    se bat ca chiorii pe banii din sacose
  • +1 (7 voturi)    
    BEEEEEEEEEEEE (Miercuri, 7 mai 2008, 18:55)

    Transilvanian man [anonim]

    HAI CFR CLUJ ...........BEEEEEEEEEEEEEE
    NIMIC FARA DUMNEZEU !!!!!!
    BECALI DU-TE LA OILE TALE
    BEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
    • -2 (4 voturi)    
      omul padurii (Miercuri, 7 mai 2008, 19:28)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Extraordinar ce bine vorbesti limbi straine. Vorbesti limba oilor fara accent. Felicitari!!
  • +2 (4 voturi)    
    cfr (Miercuri, 7 mai 2008, 18:58)

    Sigurros [anonim]

    CFR CAMPIOANA!!!!!!
    becali, baga-ti unghia-n gat
    • +5 (5 voturi)    
      eu sunt stelist de fel... (Miercuri, 7 mai 2008, 19:11)

      bau bau [anonim] i-a raspuns lui Sigurros

      ...dar ma bucur ca becali a pierdut
    • +1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 7 mai 2008, 19:28)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui Sigurros

      Crezi ca Becali a saracit azi?
  • +2 (2 voturi)    
    CFR Campioana (Miercuri, 7 mai 2008, 19:11)

    gelu [anonim]

    Jiji ce facusi mai baiatule, te-ai incurcat la butoane, mai sa fie.Fugi repede la Muntele Athos si cere o consola noua cu butoane mai bune ca astea pe acre ai apasat nu au prea functionat. BeeeeHehehehehhehe
  • 0 (4 voturi)    
    campioana si atat... (Miercuri, 7 mai 2008, 19:19)

    nevermind [anonim]

    CFR sa nu se imbete cu apa rece. A obtzinut titlul in urma unei aprige lupte de culise. Ca sa fim cinstitzi, CFR-ul poate merita locul 4-5 in campionat tzinand cont de fotbalul pe care-l joaca. Daca vrea sa faca ceva in liga campionilor, tre sa se apuce serios de treaba...
    Situatzia de fatza i-a mai taiat din elan lui jiji, pastorul de mioare "tinere si care dau lapte mult"... Macar atata lucru nu stie: ca mioarele care dau lapte se cheama ca sunt oi...
    Bafta!
  • +2 (4 voturi)    
    E bine pt. Romania (Miercuri, 7 mai 2008, 19:36)

    ROMAN [anonim]

    CFR avea putine sanse sa treaca de turul 3 preliminar, asa macar intra direct in grupe, va juca cel putin 3 meciuri de Liga Campionilor si poate va aduce si puncte pt. coeficientul romanesc. Insa trebuie sa se amelioreze mult, joaca un fotbal f. mediocru si asta s-a vazut f. clar in retur unde a luat bataie fara drept de apel de la echipe ca Poli Iasi, mult mai modeste financiar insa bine organizate si mai bataioase.

    Steaua are mai multa experienta, are si adversari ceva mai "slabi" pt. turul 3 preliminar, poate intra in grupe dar si ea trebuie sa faca efort mare pt. a ajunge la nivel.

    In rest, Becali nu pierde el bani din asta, tocmai a dat pe 1 singur fotbalist de la Galati 1,5 milioane :))

    Clujul a castigat titlul in tur, cand Steaua a pierdut aiurea puncte (inclusiv cu o echipa ca Gloria Buzau:)).

    CFR-ul ar face bine sa dea afara o parte din portughezii aia de mana a doua, sa pastreze pe cei cu fata de Liga campionilor si sa bage tineri proaspeti, de talent, e plina Romania. Asa isi va construi un viitor de mare campiona.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce puncte? (Joi, 8 mai 2008, 8:01)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui ROMAN

      La fel cum a adus cu o anumita echipa din Cipru?
  • -3 (3 voturi)    
    cfr (Miercuri, 7 mai 2008, 19:48)

    Erdély [anonim]

    CFR Nr1
  • +1 (5 voturi)    
    S-a facut dreptate! (Miercuri, 7 mai 2008, 19:53)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Este pentru prima oara cand sistemul mafiot din fotbalul romanescu condus de Gigi Becali, Dragomir si Sandu, este infrant cu inteligenta de cei de la Cluj. Sunt bucurestean dar sunt bucuros si fericit pentru Cluj.
    Gigi Becali este terminat nu numai ca cioban finantator dar si ca om politic, fiind aruncat la cosul istoriei. Astazi, Romania a rejectat un asemenea specimen de om.
    Deci se poate si fara smecherii, tot inainte oameni buni, se poate!
    • 0 (4 voturi)    
      Culcarea (Miercuri, 7 mai 2008, 21:26)

      Andrusk [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Dute si culcate domne', de parca aia de la Cluj nu sunt tot mafioti.
    • 0 (2 voturi)    
      RE: S-a facut dreptate (Joi, 8 mai 2008, 8:04)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Corectura: "Este pentru prima oara cand sistemul mafiot din fotbalul romanescu condus de Gigi Becali, Dragomir si Sandu, este infrant"... de alt mafiot: Muresan.

      Unirea Urziceni e singura echipa care merita aplauze!
  • -1 (1 vot)    
    CFR CAMPEON (Joi, 8 mai 2008, 8:30)

    costel [anonim]

    BROVO LOR,ARDELENILOR !!!
    RUSINE " FANILOR" DEL U-CLUJ (NISTE MAGARI)...)
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine ! (Joi, 8 mai 2008, 8:42)

    Mihai [anonim]

    Rusine mare ! CFR campioana...... Campioana mercenarilor de 2 lei... Nu a dat nici un jucator Nationalei.... De ce va luati numai de Becali? Patronul CFR nu a cumparat jucatorii, i-a primit "cadou" ? El nu invarte banii cu lopata? De ce aceasta discriminare? Pentru ca e ungur? sau va simtiti bine ca la CFR limba romana e "limba straina"...
    • 0 (0 voturi)    
      Campioana mercenarilor??? (Joi, 8 mai 2008, 12:16)

      om_ [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      A aduce jucatori straini nu inseamna ca e echipa de mercenari. Toate echipele mari fac asta si e normal.
      Daca s-ar face nationala cu jucatorii romani din campionatul nostru ar fi vai de capul lor. Si asa nu-i mare lucru de ei.
      In plus Piturca e un stelist cam prostovan. Trica ar fi avut loc la nationala daca aveam un antrenor capabil.
  • +2 (2 voturi)    
    BLATISTI (Joi, 8 mai 2008, 8:50)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Campioana Blaturilor !!

    Ma voi delecta cu infrangeile voastre din CL.
    O sa vin la Cluj sa vad cum pierdeti TOATE meciurile.
  • 0 (2 voturi)    
    STOP VIOLENTEI!! (Joi, 8 mai 2008, 8:58)

    Stop violentei [anonim]

    Nu inteleg cum de mai puteti posta comentarii despre fotbal.
    Tineam odata cu Steaua. Apoi, dupa ce blaturile si banii au pus stapanare pe fotbal, nu mi-a mai placut nicio echipa romaneasca.
    De aseara, NU MAI SUPORT FOTBALUL!!!
    Este prea multa violenta.
    Sa-mi explice si mie cineva de ce a trebuit sa primeasca un bolovan in fata cameramanul Jandarmeriei?
    Eu cred ca a fost un gest gratuit, al unui ANIMAL, probabil beat sau drogat.
    ACESTA ESTE FOTBALUL: VIOLENTA, BANI, DECADERE, COMPORTAMENT ANIMALIC.
    Animalele astea sunt printre noi. Animalele astea suntem noi.
    Nimeni nu protesteaza, nimeni nu ia masuri.
    Am inceput sa ne obisnuim cu violenta.
    Si voi... va dati cu parerea care echipa merita sa fie campioana.
    Stiu, nu e bine sa generalizezi, sa-i consideri pe toti microbistii ca fiind violenti si tampiti.
    Dar... E PREA MULTA VIOLENTA IN FOTBAL.
    • 0 (0 voturi)    
      UPDATE STOP VIOLENTEI (Joi, 8 mai 2008, 10:40)

      Stop violentei [anonim] i-a raspuns lui Stop violentei

      Imi poate spune si mie "utilizatorul"care a votat negativ postarea mea : Care a fost motivul acestui vot?
      • 0 (0 voturi)    
        update la update (Joi, 8 mai 2008, 11:04)

        whitesnake_18 [utilizator] i-a raspuns lui Stop violentei

        probabil un microbist adevarat...:-((( cu bata aferenta.
        Sunt perfect de acord cu tine.
        Numai daca ne uitam la meciurile din Liga Campionilor, cand joaca echipe ca Liverpool sau M. United ai caror suporteri sunt considerati foarte violenti, si ne dam seama in ce hal am ajuns... pentru echipe de 2 lei (vechi) care ne fac de ras prin toate cupele europene.
        Si eu am tinut cu Steaua dar chiar nu merita sa castige campionatul. Nu ca CFR ar fi mai breaza. Dimpotriva. De fapt cam acesta este nivelul campionatului romanesc. Mafioti, bani multi, arbitrii cumparati, si joc mai putin ca sa nu obosim.
        Sa vedem ce iese la Europene unde ne mai ajuta cei ce joaca pe-afara!
        Numai bine!