Arbitrul Tudor a vazut penalty-ul, dar stelistii il acuza ca nu l-a eliminat mai devreme pe Bratu

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Luni, 5 mai 2008, 11:44 Sport | Fotbal

Tudor, acuzat de stelisti
Foto: Rompres
Arbitrajul lui Alexandru Tudor a starnit controverse si de aceasta data. Stelistii au reactionat violent in a doua repriza cand Bratu a cazut in careu, in speranta obtinerii unei noi lovituri de pedeapsa. Tudor a lasat jocul sa continue, spre stupefactia lui MIrel Radoi, aflat in pragul unei crize de nervi.

"Nimeni nu a observat ca CFR a castigat dintr-o eroare de arbitraj. Bratu trebuia sa fie eliminat", a acuzat Adrian Ilie. Stelistii ii mai imputa lui Tudor ca nu l-a eliminat pe Pulhac, care l-a atacat pe Neaga cu talpa pe glezna.

"Arbitrajul lui Tudor mi s-a parut impecabil, la fel ca in meciul nostru din Ghencea", a comentat Iuliu Muresan cu malitiozitate. "Sunt fericit ca in aceasta seara am asistat la un arbitraj impecabil. Tudor poate sa arbitreze o finala de Liga Campionilor sau chiar de Cupa Mondiala", a spus si Porumboiu.

In schimb, Alexandru Tudor a acordat pentru Dinamo un penalty intr-o faza ce a semanat izbitor cu cea din meciul Steaua - CFR cand, Semedo, scapat singur cu Zapata, a fost faultat de portar insa Tudor a acordat corner.


PENALTY-UL NEACORDAT LA SEMEDO





PENALTY-UL ACORDAT LA DANCIULESCU


























2067 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    doar in favoarea lui Dinamo?!? (Luni, 5 mai 2008, 12:47)

    Claudiu MINEA [anonim]

    Dar la faultul lui Radoi asupra lui Pulhac (cand s-a dat galben), nu trebuia eliminare?

    Dar la faultul lui Zapata la 11 metri (cand iarasi s-a dat galben), nu trebuia eliminare?

    Asa-i la noi: cand castigam, arbitrajul a fost fara greseala, cand pierdem, e doar vina arbitrilor...
    • +1 (3 voturi)    
      ptr.claudiu minea (Luni, 5 mai 2008, 14:02)

      MOCANU CRISTIAN [anonim] i-a raspuns lui Claudiu MINEA

      nu as vrea sa te jignesc,dar esti foarte paralel cu fotbalul;in aceasi nota cu echipa dinamo.de ce?
      1.in dreapta lui Radoi se afla Neaga.in stanga lui Radoi se afla Goian.reluare dovedeste.cartonas rosu implicit eliminare se aplica doar ca ultim aparator.
      2.11 m clar.Danciulescu si a inchis unghiul prin diblingul facut.deci posibilitate de gol foarte mica.
      tot ce pot sa spun este ca voi,catelusii,v-ati obisnuit sa castigati numai cu alte Corpodean si cu echipa Stelei in 9-10 jucatori.
      de ce nu guitati despre eliminarea handicapatului de bratu ptr.2 cartonase galbene;sau despre baletul si femininul in caderi ropotan (sincer sa fiu cred ca are sexul incert).
      oricum ptr.cele 2.000.000 euro spaga de la Cluj merita sa castigati.cu arbitri straini nici nu stiti cum va cheama.ne-am convins cu voi in europa,cand jucati afara pisoi opariti.ar trebui sa ne pupati anumite parti ale corpului noua (stelistilor) si rapidistilor ca am aprins lumina catre Europa.
      Bafta in Cupa Mc Donalds
      • 0 (0 voturi)    
        cartonase rosii (Marţi, 6 mai 2008, 3:25)

        SM [anonim] i-a raspuns lui MOCANU CRISTIAN

        1. pulhac rosu, fara discutie, intrare dura.
        2. cand portarul faulteaza pe unu scapat singur la poarta primeste rosu, fara discutie. unghiul inchis ti s-a parut tie, bratu a marcat dintr-o faza similara in poarta lui coman. si alti atacanti au facut-o la fel. (ce mi se pare suspect e ca zapata a facut de 2 ori aceiasi interventie. daca iese tot la fel mereu o sa fie 11m si va veni si cartonasul rosu pentru el. coman, a luat si el gol, dar nu a luat rosu)
        3. bratu trebuia sa ia al 2-lea galben si rosu, fara discutie.

        si ca sa fie echitabil radoi este un jucator extrem de dur. si daca asa cum isi doreste vrea sa plece in afara nu cred ca i se vor tolera aceste duritati si nu numai ca va primi eliminare, dar va lustrui banca de rezerve serios. pacat ca este un jucator foarte bune. prea tarziu s-a trezit sa plece.

        una peste alta ne plangem de arbitraje si de-o parte si de alta. adevarul e ca uneori gresesc neintentionat, alteori aceste greseli sunt comandate.

        banii multi care se invart in fotbal dicteaza de cele mai multe ori. si caracterul presedintilor de cluburi se transmite asupra jucatorilor si apoi asupra fanilor. si ia priviti cum discutam pe forum.
  • 0 (2 voturi)    
    Echidistant (Luni, 5 mai 2008, 13:46)

    Dinamovist pe viatza [anonim]

    Sunt un dinamovist convins insa ceea ce e drept e drept....Dinamo a fost favorizata la meciul asta .Pulhac si Bratu au facut faulturi si respectiv simulare de cartonas roshu respectiv galben>>rosu!Au fost si alte faze la care arbitrajul a avut hibe....in acelasi still romanesc...al compensatiei in arbitraj.Acum imi pare si mie bine ca am invins insa ...cu ce pretz?pacat..Dinamo e departe de o mare echipa.Nici Steaua nu e mai breaza ..clar
    • -1 (1 vot)    
      dinamovist? (Luni, 5 mai 2008, 15:22)

      dinamovist... [anonim] i-a raspuns lui Dinamovist pe viatza

      baiete, nu stii sa te identifici. de fapt nu esti decat un mitic :))
  • -1 (1 vot)    
    :D (Luni, 5 mai 2008, 16:07)

    jim [anonim]

    se pare ca doua kile de aur nu au fost de ajuns, Dumnezeul aratand de data asta degetul mijlociu lui jiji...

    si in legatura cu comentariile despre arbitraj: a fost sau nu corect... ei, a fost in dulcele stil mioritic...
  • 0 (0 voturi)    
    Red Army ! (Marţi, 6 mai 2008, 0:08)

    Negrila [anonim]

    cine a orchestrat acest final de campionat a fost meserias ! A crescut ratingul.
    Pentru steaua inca nu e pierdut totul, mai e o etapa, intra in calificari, e o lectie, ..., si trec b-anii
    Pentru jiji e un crash finaciar !
    Aveau 2 sanse din 3 ! De la inceput Dinamo a dominat, si Cristea era cit pe ce sa dea gol prin sut cu pamintul pe teren ud. Asa credeam ca se va da primul gol. De, trebuie romanii sa faca ceva anormal cind dau gol ? La cazatura, Bratu mai avea nevoie de 1-2 cm din genunchiul adversarului, si zbura lateral. Ce trebuia el sa faca a facut(a sarit ca in piscina) ! Apoi nu a avut pretentii ! Galbenul nu l-a primit pentru comportamentul pe teren. De aceea s-au aplicat compentii. Asta e meseria ! Nici la faultul de penalty steauna nu a luat rosu !
    La 1-0 meciul nu se terminase, insa cu jucatori gen Vanel, mai lasati din pretentzii. Schimbatzi trupa si mai discutam. Ce sa zic de faza cind 2 stelisti s-au incurcat la finalizare. Mai antrenatzi-va ! Uite asa jiji a fost nevoit sa joace dupa cum se cinta(el a sustinut ca nu aduce stranieri, insa vazind ce-i la cluj n-are incotr-o ) ! Condoleantze pentru cine are nevoie, si pentru cine le primeste!