Real Madrid ramane campioana Spaniei, cucerind al 31-lea titlu din istorie dupa victoria de la Osasuna Pamplona, scor 2-1, in etapa a 35-a din Primera Division. Cu trei etape inainte de final, Real are 10 puncte in plus fata de a doua clasata, Villarreal, invingatoare de asemenea in aceasta runda, 2-0 cu Getafe. Este primul titlu din cariera de antrenor a germanului Bernd Schuster care i-a urmat la conducerea madrilenilor italianului Fabio Capello.

Real a obtinut victoria dupa un meci de infarct. Ramasi in 10 dupa eliminarea lui Fabio Cannavaro din debutul reprizei secunde, madrilenii s-au vazut condusi la reusita din penalti a lui Patxi Punal, in minutul 82. Dar Arjen Robben si Gonzalo Higuain au marcat de doua ori in minutele 87 si 89 si astfel Realul nu mai poate pierde prima pozitie in ultimele etape ramase.