AC Milan reuseste sa invinga pe Inter in Derby de la Madonnina la capatul unei partide in care a dominat-o in mare parte pe campioana en-titre a Italiei. Cristi Chivu a jucat exact la Inter, dar evolutia buna a romanului nu a putut impiedica infrangerea nerr-azzurilor.

Fundasul echipei nationale a Romaniei a fost unul dintre cei mai buni interisti, cu executii precise in aparare si cu incursiuni periculoase in atac pentru apararea Milanului.

Pe finalul partidei (minutul 83), Chivu a executat foarte bine o lovitura libera si numai parada deosebita a lui Kalac a facut ca tabela sa ramana 2-1 pentru gazde. (Capitanul echipei nationale a Romaniei a primit un cartonas galben in minutul 87 dupa un fault asupra lui Pirlo, iar in minutul 95 a sutat imprecis dintr-o lovitura libera de la aproximativ 20 de metri).

Adrian Mutu si Fiorentina au pierdut locul patru in Serie A dupa infrangerea, scor 2-1, de la Cagliari. Dupa eliminarea din Cupa UEFA, formatia Viola mai traieste un episod trist, visul de a juca in Champions League indepartandu-se de Artemio Franchi.

Iata rezultatele si marcatorii din partidele disputate duminica in Serie A:

Atalanta-Livorno 3-2 (Doni 56, Pinto 59, Padoin 89 - Rosini 64, Pavan 81)

Cagliari-Fiorentina 2-1 (Jeda 20, Conti 51 - Santana 52)

Catania-Reggina 1-2 (Matinez 90 - Amoruso 41, 90+1 (11m) )

Empoli-Udinese 0-1 (Quagliarella 17)

Lazio-Palermo 1-2 (Pandev 25 (11 m) - Amauri 82, 90) - la gazde Stefan Radu nu a facut parte din lotul pentru aceasta partida

Milan-Inter 2-1 (Inzaghi 51, Kaka 56 - Cruz 76)

Parma-Genoa 1-0 (Lucarelli 58)

Sampdoria-Roma 0-3 (Panucci 75, Pizzaro 79, Cicinho 85)

Siena-Juventus 1-0 (Kharja 7 - la gazde Paul Codrea a fost titular

Torino-Napoli 2-1 (Rosina 26 (11m), Di Michele 56 - Contini 53)