Drama la Florenta: echipa de fotbal AC Fiorentina a ratat calificarea in finala Cupei UEFA, in urma loviturilor de departajare. Desi a dominat net toate cele 120 de minute ale intalnirii (incheiate cu 0-0, cat se inregistrase si in partida tur), trupa lui Adrian Mutu paraseste competitia, invinsa de loteria loviturilor de departajare: Liverani si Vieri au ratat, oferind lui Rangers un cadou nesperat dupa imaginea de ansamblu - scotienii s-au calificat in finala Cupei UEFA dupa doua meciuri in care nu au avut niciun moment intentia de a ataca...

Fiorentina - Rangers 0-0 (dupa 120 de minute), 2-4 la lovituri de departajare

Fiorentina a dominat jocul, insa nu a fructificat niciuna dintre situatiile pe care si le-a construit: Pazzini in prima parte, Ujfalusi si Mutu in a doua repriza. In prelungiri, simtind ca strategia scotienilor este sa impinga meciul pana la lovituri de departajare, italienii si-au asumat si mai multe riscuri: Mutu si Vieri au avut sansa golului, insa nu au concretizat-o. Pe contraatac, Rangers era pe punctul de a da lovitura, insa Frey a salvat in doua randuri.

Loviturile de departajare au inceput excelent pentru Fiorentina; Frey a aparat primul sut, oferind colegilor un ascendent care nu trebuia ratat. Din pacate pentru italieni, Liverani a ales varianta unui sut cu elan scurt, iar portarul scotienilor a intuit coltul. In acel moment, in care Fiorentina si Rangers erau la egalitate, Bobo Vieri a executat superficial lovitura, inaltand mingea peste transversala. Rangers a profitat si a inscris, calificandu-se in finala.

In momentul in care scotienii se imbratisau, la centrul terenului atacantul roman Adrian Mutu plangea: era desemnat sa execute a cincea lovitura a sesiunii, insa ea nu a mai fost necesara, intrucat Glasgow se calificase deja...