Echipa rusa Zenit Sankt Petersburg a spulberat masina de fotbal a lui Bayern Munchen in mansa-retur a semifinalei Cupei UEFA: rusii au castigat pe propriul teren cu 4-0 si vor disputa finala competitiei. In primul meci, disputat pe terenul bavarezilor, scorul fusese egal, 1-1.

Zenit a deschis scorul prin Pogrebniak (4) si a majorat inaintea pauzei (Zirianov 39). La reluare, rusii aduc scorul la 3-0 prin Fayzulin (53) si au inchis tabela prin Pogrebniak (73), jucator care a atins cota 11 in clasamentul golgeterilor din competitie! Din pacate pentru Zenit, Pogrebniak nu va disputa finala Cupei UEFA din cauza unui cartonas galben pe care l-a primit in mod stupid, cu 12 minute inaintea finalului.

Zenit - Bayern/ Golurile primei reprize (Pogrebniak si Zirianov)

Zenit - Bayern/ Golurile reprizei secunde (Fayzulin si Pogrebniak)

In cealalta semifinala, Fiorentina intalneste Glasgow Rangers (joi, ora 21,45). In meciul-tur, in Scotia, cele doua echipe au incheiat la egalitate, 0-0.