Rapidistii recunosc: nu au vrut sa ajute Steaua

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Vineri, 18 aprilie 2008, 10:43 Sport | Fotbal

Rada admite ca Rapid nu a vrut sa incurce pe CFR
Foto: HotNews.ro
Antrenorul Rapidului a recunoscut ca giulestenii au lasat-o mai moale in meciul cu CFR Cluj. Marian Rada invoca trecutul Stelei dinainte de 1989 si afirma ca Steaua a ajuns sa aiba 9 meciuri fara infrangere din cauza deciziei Comisiei de Disciplina.

“Era greu sa fim motivati sa castigam in fata clujenilor, cand stiau ca daca mr fi batut, le-am fi facut un favor stelistilor. Rapidistii adevarati nu pot trece usor peste intamplarile din trecut. Toata lumea stie cum era inainte de '89 cu Dinamo, Steaua, Victoria sau Scor­nicesti. Ar fi trist pentru fot­balul romanesc sa se repete istoria din urma cu 20 de ani. Oricum, stelistii nu merită campionatul. Daca nu castigau cu noi la 'masa verde', alta ar fi fost ierarhia in clasament”, a spus Marian Rada.























692 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Nici chiar asa (Vineri, 18 aprilie 2008, 11:30)

    Faramila [anonim]

    In meciul Rapid-Steaua
    1. Rapid conducea cu 1-0 dar mai erau 20 de minute de joc si nimeni nu poate spune daca Steaua nu revenea in joc.
    2. Rapid beneficia si de avantajul bombardamentului din tribune cu diverse obiecte care deranja in mod evident in repriza secunda tot flancul stang al Stelei.
    3. Sa zicem ca Steaua pierdea meciul in Giulesti era acum la un punct in urma CFR-ului dar fara blatul Dinamo-CFR si blatul CFR-Rapid iarasi Steaua era inaintea CFR-ului. Calculele facute doar speculand un singur rezultat meciul Rapid-Steaua sunt calcule evident gresite.
    4. Toata lumea stie ca inainte de '89 cel mai tare statea Dinamo echipa ministerului represiunii comuniste MAI, dupa care da Steaua era bine vazuta ca echipa a Ministerului Apararii dar si Rapid avea pozitie de forta fiind bastionul luptei de clasa a muncitorimii. Asa ca rapidistii ar trebui sa faca ciocul mic pentruca au beneficiat de "ajutor" si ei inainte de '89.
    • 0 (2 voturi)    
      Steaua, exemplu de urmat (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:19)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui Faramila

      Exact asa e Steaua oricum s-ar afla in frunte... daca nu datorita jocului, datorita blaturilor si deciziilor prietenesti ca doar Jiji are bani pentru ce vrea sa cumpere.
      Steaua e echipa cea mai buna si Jiji cel mai bun patron (exemplul romanului cu caracter)
      Hai Steaua! La urmatoarele meciuri din Liga 1 nu va mai obositi trimiteti doar plicul si pastrati-va puterile pentru jocuri ce aduc bani!
  • -1 (3 voturi)    
    Rapid blat marturisit -> scosi din Liga (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:26)

    tyty [anonim]

    Mi s-ar parea un inceput de ordine daca in urma acestei semi-recunoasteri de blat s-ar lua si masuri (Depunctare, scoatere din Liga). poate ne spune Rada si cat au luat ?
    • 0 (0 voturi)    
      blat e cand li se cere (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:10)

      elaxxx [utilizator] i-a raspuns lui tyty

      nu le-a cerut nimeni e alegerea lor
  • +1 (3 voturi)    
    Normal! (Vineri, 18 aprilie 2008, 12:53)

    gabifm [utilizator]

    Cand intri pe teren joci pentru echipa, pentru tine. Cum puteti pretinde Rapidului sa joace pentru Steaua? A facut-o Dinamo anul trecut si/ Care a fost atitudinea lui Becali? Flit la toata lumea.
    Steaua sa isi vada de treaba si sa castige prin ea insasi campinatul dar se vede ca nu are cum; tre buie si puncte la masa verde. Jalnic!
    Iei Rapidului 3 (+3) puncte si aveti tupeul sa cereti sa joace pentru voi!
    • 0 (0 voturi)    
      Normal de anormal (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:22)

      Stan [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Ia sa privim si invers. Iei 3 puncte de la Dinamo care ti le da ce uraste Steaua si dupa aia mai iei 3 puncte de la Rapid ca ti le da si el ca si lui nu-i place Steaua. Deci 3+3=6 puncte in plus fara stradanie si mai sunt si alte echipe dornice de a nu juca fotbal in teren din diverse motive. Pentru claritate am vorbit de CFR Cluj.
      Alo federatie te sesizezi sau stai ca bleaga in papusoi ca Rada declara sus si tare ca au lasat-o moale cu CFR Cluj ca sa se razbune pe Steaua. Blat la lumina zilei declarat de antrenor.
  • +2 (2 voturi)    
    eu sunt de acord (Vineri, 18 aprilie 2008, 13:02)

    dan [anonim]

    eu sunt de acord cu ce au facut rapidistii
    le-au dat 3 puncte stelei si 3 puncte cfr`ului ( ca la cum joaca CFR sigur nu ar fi castigat).
    deci daca scadem de la steaua 3 puncte si de la cfr 3 puncte.. steaua e tot in fatza.. in rest... nu'sh.. arbitrii gresesc si in liga campionilor nu ?- si steaua nu a fost ajutata de arbitri de vreo 4 meciuri incoace. deci inafara de furtisagu cu cfr.. totu e ok, dar tot daca scadem 1 punct de la steaua, pe care l`ar fi luat cu cfr si fara furtisaguri.. steaua e la 1 punct in fata cfr. acum, ca cfr a avut 11 puncte avans si a pierdut tot.. poate ar trebui sa se uite la ei cum joaca
    • 0 (0 voturi)    
      Dar (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:27)

      Dani [anonim] i-a raspuns lui dan

      Dane dar mai sunt 3 puncte luate de CFR Cluj lui Dinamo nu la Cluj la Bucuresti. Aici blatul este si mai clar. Asa ca tot CFR e in castig.
      Asa ca draga federatie patronezi un mare fasss national numit liga 1.
  • 0 (0 voturi)    
    Inconsecventa (Vineri, 18 aprilie 2008, 14:32)

    Gica [anonim]

    Mi se pare ciudat ce afirma unii. N-au nimic impotriva daca Rapidul nu a luptat cu CFR-ul dar s-ar fi scandalizat daca o alta echipa facea acelas lucru cu Steaua.O asemena atitudine nu condamna noncombatul ci promoveaza blaturile.Degeaba spun unii rapidisti sau CFR -isti ca nu este corect sa castigi la masa verde ca si ei ar fi facut daca ar fi putut cu alte cuvinte este un fel de sunt acri strugurii l care nu ajungi.
  • 0 (0 voturi)    
    care blat? (Vineri, 18 aprilie 2008, 17:32)

    Luke [anonim]

    de cate ori o echipa nu decide de exemplu sa joace cu rezervele un meci fara miza pentru ei indiferent de cum ar influenta asta clasamentu pt restul echipelor. ce a facut rapidul e mai rau decat asta? deci care blat? cine poate cere ca jucatorii rapidului sa joace la capacitate maxima dupa ce au patit?