Mutu - comoara Fiorentinei

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 11 aprilie 2008, 11:17 Sport | Fotbal

Presa internationala (cea italiana, in special) elogiaza performanta atacantului roman Adrian Mutu in meciul de la Eindhoven: cele doua goluri marcate pentru Fiorentina i-au adus lui Mutu noi epitete: letal, perfect, magic, unic. Entuziasmul italienilor este de inteles - cu dubla lui Mutu, Fiorentina este singura echipa din peninsula care a ramas in Cupele Europene.

"Mutu, in mare forma, a inscris o dubla care trimite Fiorentina in semifinale" - L'Equipe.

"Minunatul Mutu a marcat cite un gol in fiecare repriza, ajutind Fiorentina sa obtina a 50-a victorie in Europa, dar si calificarea in careul de asi al Cupei UEFA" - uefa.com.

Spre finalul intalnirii, Mutu a avut sansa celui de-al treilea gol, insa a intarziat o fractiune de secunda. Ratand acest moment, Mutu l-a placat pe portarul Gomes, demonstrind "rautatea" cu care ataca poarta adversa... (VIDEO Highlights PSV - Fiorentina 0-2)



Site-ul violanews.com ii acorda lui Mutu cea mai mare nota din tot efectivul Fiorentinei. Atacantul a fost notat cu 9, pentru ca "a luat Fiorentina de mana si a trecut-o dincolo de porti, in semifinalele Cupei UEFA".

Jurnalistii i-au mai notat peste medie pe Montolivo (8) si Sebastien Frey (7,5). Antrenorul Cesare Pandelli a primit nota 8, pentru curajul si pentru disciplina tactica impuse echipei viola. "O partida aproape perfecta care face ca Fiorentina sa semene cu Liverpool".

"Sunt mandru ca fac parte din acest grup care reprezinta Italia in Europa. A fost o performanta excelenta, din partea tuturor. Pentru mine, golul este intotdeauna o bucurie. Si este foarte placut sa inscriu din lovitura libera, in mod special", a declarat Mutu, la capatul intalnirii din Olanda.

"Nu vorbim inca despre finala, pentru ca mai avem o dubla cu Rangers. Insa suntem pregatiti pentru a merge pana la capat" - Adrian Mutu.
























4781 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Adi !!! (Vineri, 11 aprilie 2008, 11:57)

    Mihai [anonim]

    Esti cel mai bun.
    Ai grija cu accidentarile pana in mai te rugam , te vrem la Europene !!
    O sa fiu pe stadion sa va incurajez
    Hai Romania
  • 0 (0 voturi)    
    titlu senzationalist (Vineri, 11 aprilie 2008, 12:08)

    Holon [anonim]

    "Sunt mandru ca fac parte din acest grup care reprezinta Italia in Europa." Grupul, echipa reprezinta Italia in Europa iar el face parte din aceasta echipa. O afirmatie de bun simt care nu ar trebui sa surprinda pe nimeni, afara de niste ziaristi dornici sa lanseze o discutie pe o tema care nu exista.
    • 0 (0 voturi)    
      ? (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:11)

      Autorul [anonim] i-a raspuns lui Holon

      Titlul nu avea nimic senzationalist. Erau cuvintele lui Mutu si atat.
      • 0 (0 voturi)    
        titlul (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:30)

        23515 [anonim] i-a raspuns lui Autorul

        De asta a fost schimbat?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu (Vineri, 11 aprilie 2008, 14:30)

          Autorul [anonim] i-a raspuns lui 23515

          Schimbarea titlului este normala la publicatiile online. Sunt texte care se actualizeaza permanent. Inclusiv titlurile.
  • 0 (0 voturi)    
    campania de alfabetizare (Vineri, 11 aprilie 2008, 16:10)

    cristian - montreal [anonim]

    Atunci ar trebui "actualizata" si traducerea asta:
    "a luat Fiorentina de mana si a trecut-o dincolo de portile, in semifinalele Cupei UEFA".
    E ceva care-mi scapa in fraza respectiva!

    Felicitari Fiorentina!
    • 0 (0 voturi)    
      Tx (Vineri, 11 aprilie 2008, 17:27)

      Autorul [anonim] i-a raspuns lui cristian - montreal

      Actualizarea a fost facuta.
      • 0 (0 voturi)    
        Actualizare? (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:17)

        cristian - montreal [anonim] i-a raspuns lui Autorul

        Asta cu "actualizarea a fost facuta" a fost buna!
        N-ai spune "corectzie" nici in ruptul capului!

        Pe-aici pe unde locuiesc eu e un fenomen asemanator: Ii pui unui individ o intrebare, respectivul nu cunoaste rezolvarea si atunci raspunde: "This is a good question!" Suna altfe parca decat "Habar n-am!"

        Inca una si ma duc: Cum vine asta cu "placajul":
        <<Ratand acest moment, Mutu l-a placat pe portarul Gomes, demonstrind "rautatea" cu care ataca poarta adversa... >>

        Numai bine!
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:22)

          Autorul [anonim] i-a raspuns lui cristian - montreal

          Am crezut ca problema era legata de chestiunea "portilor". Inteleg acum ca era vorba de "placajul" lui Mutu?!! Este o metafora. Nevinovata.
    • 0 (0 voturi)    
      Good question, mai draga . . . (Vineri, 11 aprilie 2008, 23:09)

      Brânzovenescou [anonim] i-a raspuns lui cristian - montreal

      @ cristi alfabetizatorul
      Traducerea corecta a textului aparut pe site-ul violanews.com este : "Mutu a luat Fiorentina de mâna si a dus-o în semifinalele Cupei UEFA."
      Chestia cu "dincolo de porti" e oarecum asemanatoare cu "Uite brâul, Trece râul". Te pui cu figurile de stil utilizate de scribii peninsulari ?
      Off Topic : By the way, Cristinele, nu mai posezi niste brânzica ? Stii tu de care, d-aia "parfumata". Nu de alta, dar se anunta o alta vizita a lui Ilici.
      Hai pa si ai grija sa nu mai scapi si altceva . . .
      • 0 (0 voturi)    
        Ilici - intampinare cu paine si sare (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 14:41)

        cristian - montreal [anonim] i-a raspuns lui Brânzovenescou

        Feta serveshte? Sau niste oua "proaspete"? Eventual de-ale lui Nastase
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Vineri, 11 aprilie 2008, 18:35)

    cristian - montreal [anonim]

    Nu era vorba de o "problema" anume, doar ca m-am cam impiedicat in cateva randuri in textu' de mai sus.
    In rest...numai de bine!