Bayer Leverkusen s-a impus in deplasarea de la St.Petersburg cu 1-0, dar calificarea fusese decisa inca din mansa tur: Zenit castigase in Germania cu 4-1 si merge in premiera in semifinalele Cupei UEFA. Unicul gol al returului de pe stadionul Petrovski a fost marcat de rusul lui Leverkusen Dimitri Bulikin in minutul 18.

Prima repriza a apartinut in intregime germanilor care au incercat sa repare deficitul din tur, dar au punctat o singura data, cand Bulikin a reluat in plasa centrarea lui Gonzalo Castro.

Dupa pauza, Zenit a controlat jocul, Arsavin si Sirl trecand in cateva randuri pe langa gol, iar Denisov a lovit bara in minutul 70. Mai mult, in minutul 85 Timosciuk a ratat o lovitura de la 11 metri, Rene Adler, portarul lui Bayer reusind sa respinga.