Zenit St.Petersburg este aproape calificata in semifinalele Cupei UEFA dupa un succes categoric pe terenul lui Bayer Leverkusen: 4-1. Dupa 1-1 la pauza, rusii s-au dezlantuit in partea secunda, marcand trei goluri in 12 minute si fiind foarte aproape de a face o noua victima importanta, dupa eliminarile lui Villarreal si Olympique Marseille.

Arsavin a deschis scorul pentru Zenit in minutul 20, dar gazdele au reusit egalarea in minutul 33, prin Kiessling. Dezastrul pentru Bayer a inceput in minutul 52, la golul lui Pogrebniak, Aniukov si Denisov ridicand scorul la 4-1 in minutele 61 si 64.

Campioana Rusiei, condusa de pe banca de olandezul Dick Advocaat, a mai trecut de doua ori pe langa gol in ultimele 20 de minute, Denisov ratand chiar cu poarta goala in fata, in timp ce doar Kiessling si Barnetta au ramas periculosi pentru echipa lui Michael Skibbe, care a incheiat meciul cu patru atacanti pe teren.

In rundele precedente, Zenit a pierdut de fiecare data mansa tur, disputata in deplasare, dar s-a calificat gratie golurilor marcate afara, dupa victorii pe teren propriu. Cu Villarreal, a fost 1-2 in Spania si 1-0 in Rusia, iar cu Marseille, dupa 1-3 in Franta, a invins acasa cu 2-0.