TVR va transmite Champions League, Pro TV ramane fara fotbal!

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 6:08 Sport | Fotbal

Postul national de televiziune TVR a castigat drepturile de transmisie pentru prima optiune din Liga Campionilor la fotbal, urmatoarele trei editii (2009 - 2012). TVR plateste 35 de milioane de euro pentru a recupera Liga Campionilor, competitie pe care a transmis-o de la primele editii, dar o pierduse la un moment.

Castigarea primei optiuni inseamna ca TVR va transmite jocul unei echipe romanesti. A doua optiune si rezumatele apartin Boom TV.

Actualul detinator al drepturilor pentru Champions League, Pro TV ramane fara licente de transmisie in fotbal: nu a licitat pentru Liga 1 (castigata luni de RCS si RDS), iar in toamna, la licitatia pentru echipa nationala, s-a retras la un moment dat, considerand ca suma platita de concurenti nu este realista din punctul de vedere al rentabilitatii.

Fotbal la TV in Romania

Liga 1: Antena 1 si RCS RDS
Cupa Romaniei Timisoreana: Antena 1
Echipa nationala: Anteana 1
Champions League: TVR si Boom






Citeste pe Stirile ProTV

Portretul lui "Jihadi John", teroristul devenit cel mai cautat om din lume. SUA au trimis dronele pe urmele sale

Dupa ce ar fi decapitat trei persoane, dintre care doi jurnalisti americani si un lucrator umanitar britanic, teroristul cu cagula neagra este, cu siguranta, printre cei mai cautati oameni de pe planeta. In timp ce unii experti credeau ca teroristul ar fi fost identificat de Serviciile Secrete britanice, MI5 si MI6, faptul ca acesta isi continua lista de asasinari este un semn clar ca momentan niciun guvern nu i-a dat de urma






5357 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    comentarii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:54)

    gorbaciovsky [anonim]

    si cine o sa comenteze meciurile la tvr? vlad enachescu? cred ca o sa opresc sonorul televizorului si dau drumul la muzica...
  • 0 (0 voturi)    
    vocile (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:31)

    moshu [anonim]

    TVr ar trebui sa-i aduca cu orice pret (da, cu ORICE pret...) pe cei doi comentatori romani de la Eurosport. Sunt geniali! Si perfecti pt acest show....
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Joi, 3 aprilie 2008, 14:16)

    george [anonim]

    Nu inteleg un lucru. Cum a castigat licenta RCS RDS? Cei de la RCS-RDS este un post de televiziune sau vor avea? Nu stiu sa fie ceva de sine stator ca Antena 1 sau Pro tv? Sunt curios. Ar fi prea tare....
  • 0 (0 voturi)    
    ionut (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 23:30)

    ionut [anonim]

    imi pare rau dar nu cred ca champions league va avea aceasi stralucire si la tvr...cat despre boom tv...oare il receptioneaza cineva???
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Joi, 28 august 2008, 23:48)

    edy [anonim]

    dak nu sunt comentatorii de la pro tv oare mai are vreun rost sa ma uit la champions league ?!cred ca o sa fac ca si gorbaciovsky opresc sunetul si dau drumu la muzik pe cine sa aud la tvr ??? ca si asa a ramas fara comentatori bine ca si-au luat meciuri acum, si le comenteaza horia brenciu sau cine??? cat despre boom tv dupa denumirea postului iti poti da seama ce explozie de post poate fi. Cred ca mai bine ma uit pe posturile straine la turci sau la englezi ca aia-s prea tari!
  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:12)

    silviu [anonim]

    sincer acu si comentatori is varza la tvr si in plus pe pro tv dadeau si alte meciuri din CL cat si pe sport ro
    nu numai echipele romanesti si asa decat sa vad cum ia urziceniul sau altele bataye in liga mai bn vad un fotbal spectacol la real madrid , barcelona , chelsea manchester
  • 0 (0 voturi)    
    KKT DE BOOM (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:35)

    Juventus Torino :)) [anonim]

    Ba frate!..pe mine nu ma intereseaza cine comenteaza..dar ne-au terminat astia cu boom sportu lor..de vreo 3 ani..si vad ca au tot mai multa influenta..sa dea dracu-n boomu lor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tvr a omorat si champhions league-ul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 23:15)

    blescau [anonim]

    pe langa faptul ca online se foarte prost si mai mic decat ce se vedea pe sport.ro esti obligat sa urmaresti si un singur meci cand pe sport.ro era posibilitatea de a lege di vreo 4 meciuri
  • 0 (0 voturi)