TVR va transmite Champions League, Pro TV ramane fara fotbal!

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 1 aprilie 2008, 6:08 Sport | Fotbal

Postul national de televiziune TVR a castigat drepturile de transmisie pentru prima optiune din Liga Campionilor la fotbal, urmatoarele trei editii (2009 - 2012). TVR plateste 35 de milioane de euro pentru a recupera Liga Campionilor, competitie pe care a transmis-o de la primele editii, dar o pierduse la un moment.

Castigarea primei optiuni inseamna ca TVR va transmite jocul unei echipe romanesti. A doua optiune si rezumatele apartin Boom TV.

Actualul detinator al drepturilor pentru Champions League, Pro TV ramane fara licente de transmisie in fotbal: nu a licitat pentru Liga 1 (castigata luni de RCS si RDS), iar in toamna, la licitatia pentru echipa nationala, s-a retras la un moment dat, considerand ca suma platita de concurenti nu este realista din punctul de vedere al rentabilitatii.

Fotbal la TV in Romania

Liga 1: Antena 1 si RCS RDS
Cupa Romaniei Timisoreana: Antena 1
Echipa nationala: Anteana 1
Champions League: TVR si Boom






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "I-am caftit pana am obosit si eu". Educatoarele care isi dadeau sfaturi pe Facebook despre cum se snopesc orfanii

Apar acuzatii extrem de grave la adresa unor educatoare din Constanta, banuite ca ar fi snopit in bataie cativa orfani dintr-un centru de plasament. Femeile au intrat in atentia ''Directiei pentru Protectia Copilului'' dupa ce pe un site de socializare ar fi vorbit, fara frica, despre tratamentele socante aplicate elevilor.








5372 vizualizari
  • 0 (0 voturi)    
    comentarii (Miercuri, 2 aprilie 2008, 9:54)

    gorbaciovsky [anonim]

    si cine o sa comenteze meciurile la tvr? vlad enachescu? cred ca o sa opresc sonorul televizorului si dau drumul la muzica...
  • 0 (0 voturi)    
    vocile (Miercuri, 2 aprilie 2008, 10:31)

    moshu [anonim]

    TVr ar trebui sa-i aduca cu orice pret (da, cu ORICE pret...) pe cei doi comentatori romani de la Eurosport. Sunt geniali! Si perfecti pt acest show....
  • 0 (0 voturi)    
    dilema (Joi, 3 aprilie 2008, 14:16)

    george [anonim]

    Nu inteleg un lucru. Cum a castigat licenta RCS RDS? Cei de la RCS-RDS este un post de televiziune sau vor avea? Nu stiu sa fie ceva de sine stator ca Antena 1 sau Pro tv? Sunt curios. Ar fi prea tare....
  • 0 (0 voturi)    
    ionut (Sâmbătă, 12 aprilie 2008, 23:30)

    ionut [anonim]

    imi pare rau dar nu cred ca champions league va avea aceasi stralucire si la tvr...cat despre boom tv...oare il receptioneaza cineva???
  • 0 (0 voturi)    
    nasol (Joi, 28 august 2008, 23:48)

    edy [anonim]

    dak nu sunt comentatorii de la pro tv oare mai are vreun rost sa ma uit la champions league ?!cred ca o sa fac ca si gorbaciovsky opresc sunetul si dau drumu la muzik pe cine sa aud la tvr ??? ca si asa a ramas fara comentatori bine ca si-au luat meciuri acum, si le comenteaza horia brenciu sau cine??? cat despre boom tv dupa denumirea postului iti poti da seama ce explozie de post poate fi. Cred ca mai bine ma uit pe posturile straine la turci sau la englezi ca aia-s prea tari!
  • 0 (0 voturi)    
    naspa (Sâmbătă, 5 septembrie 2009, 14:12)

    silviu [anonim]

    sincer acu si comentatori is varza la tvr si in plus pe pro tv dadeau si alte meciuri din CL cat si pe sport ro
    nu numai echipele romanesti si asa decat sa vad cum ia urziceniul sau altele bataye in liga mai bn vad un fotbal spectacol la real madrid , barcelona , chelsea manchester
  • 0 (0 voturi)    
    KKT DE BOOM (Marţi, 15 septembrie 2009, 12:35)

    Juventus Torino :)) [anonim]

    Ba frate!..pe mine nu ma intereseaza cine comenteaza..dar ne-au terminat astia cu boom sportu lor..de vreo 3 ani..si vad ca au tot mai multa influenta..sa dea dracu-n boomu lor!!!
  • 0 (0 voturi)    
    tvr a omorat si champhions league-ul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 23:15)

    blescau [anonim]

    pe langa faptul ca online se foarte prost si mai mic decat ce se vedea pe sport.ro esti obligat sa urmaresti si un singur meci cand pe sport.ro era posibilitatea de a lege di vreo 4 meciuri
  • 0 (0 voturi)