U.Cluj a trecut dintr-o extrema in cealalta in partida cu Otelul Galati, reusind in cele din urma o victorie cu care cedeaza lanterna rosie a Ligii Intai aradenilor de la UTA. Condusi cu 1-0 si cu doi jucatori eliminati, clujenii au reusit o revenire de poveste, impunandu-se cu 2-1 dupa o noua evolutie entuziasmanta a lui Dorin Goga.

Jucatorul dorit de Dinamo si Poli Timisoara a avut primele doua ocazii de gol ale meciului, dar contrar cursului jocului Otelul a deschis scorul in minutul 17 prin fundasul bulgar Jivko Jelev.

Pana la pauza doar Ciprian Deac a mai avut doua ocazii de a majora avantajul galatenilor, care au parut sa-si asigure victoria in debutul partii secunde, cand Universitatea, in interval de 10 minute, a ramas in noua, dupa eliminarile lui Savu si Jovanovic pentru faulturi dure asupra lui Janos Szekely.

Insa din acel moment gazdele au prins aripi si in minutul 59 Dorin Goga a restabilit egalitatea cu un sut de la opt metri. In minutul 66, Sergiu Brujan l-a faultat in careu pe Flavius Bad, si galateanul a primit direct cartonasul rosu, iar Silvasan a transformat impecabil lovitura de la 11 metri.

Goga si Zeno Bundea puteau profita de degringolada galateana, dar au ratat din situatii clare de gol, iar Silviu Ilie a fost aproape de a aduce un punct pentru Otelul, insa belgianul Merlier a respins sutul acestuia de la 35 de metri.

Universitatea reuseste doar a treia victorie in 26 de etape, dupa ce invinsese in actualul sezon doar pe Steaua si pe Rapid.