Dosarul "Bricheta": 3-0 pentru Steaua? Nu mai sunt asa de sigur (Craciunescu)

de A.S.     HotNews.ro
Vineri, 28 martie 2008, 6:54 Sport | Fotbal

Ion Craciunescu
Foto: Rompres
Jocul de-a comisiile continua vineri la Federatia de fotbal: comisia centrala de arbitri trebuie sa decida daca decizia lui Deaconu de a opri meciul a fost regulamentara, apoi va transmite verdictul in mare secret comisiei de disciplina. Aceasta urmeaza sa pronunte ultima hotarire in cazul Rapid-Steaua: 0-3 sau rejucare.

"Nu mai sunt asa de sigur ca Steaua merita victoria la masa verde", spune Ion Craciunescu, fostul arbitru international, argumentind ca daca Deaconu a oprit meciul pentru ca se aruncau obiecte din tribuna (si nu pentru ca fusese lovit), atunci ar fi trebuit sa arate clar trei minute de intrerupere. 

Craciunescu a comentat meciul Rapid - Steaua pentru Kanal D si in timpul desfasurarii evenimentelor a fost sigur ca deznodamintul va fi favorabil Stelei. "Insa ultimele declaratii ale lui MIrcea Sandu mi-au schimbat impresia. Regulamentul este cel care trebuie sa guverneze si nu declaratiile lui Mircea Sandu care cere tuturor arbitrilor sa urmeze exemplul lui Deaconu. Iar regulamentul arata ca daca se arunca obiecte din tribuna trebuie sa se arate cele trei minute. Nu poti opri meciul oricum", spune Craciunescu.




















2979 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rapid - Petrolul (Vineri, 28 martie 2008, 7:48)

    Mihai [anonim]

    din Cupa Romaniei (parca 1995) cand a validat golul rapidului, desi 3 rapidisti erau in offside.

    Iar daca Mircea Sandu a zis ceva, el e tot timpul contra.

    NO COMMENT!
  • 0 (0 voturi)    
    Rapid isi pune in cap arbitrii (Vineri, 28 martie 2008, 10:02)

    Mihai [anonim]

    Daca rapid continua pe acesta caele isi pune in cap toti arbitrii din liga.
    Cand este vorba de viata unui arbitru, un coleg de breasla, poate decizie o sa fie dupa lege dar rapid nu o sa mai aiba parte de arbitraj corect sau favorabil.
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Vineri, 28 martie 2008, 10:19)

    stelian [anonim]

    S-a vazut clar ca arbitrul a fost lovit cu un obiect venit din tribuna. De aceea, nu conteaza ce declara Sandu, Craciunescu,etc. Nici eu nu sunt de acord ca un meci sa se decida la masa verde, dar trebuia dat un semnal ferm asa zisilor suporteri care provoaca astfel de dezastre pe stadioanele noastre de fotbal. Altfel spus, n-o mai scaldati si aplicati corect regulamentul ! Pentru ca genul asta de balaceala nu face alceva decat sa-i incurajeze pe huligani.
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Vineri, 28 martie 2008, 10:19)

    stelian [anonim]

    S-a vazut clar ca arbitrul a fost lovit cu un obiect venit din tribuna. De aceea, nu conteaza ce declara Sandu, Craciunescu,etc. Nici eu nu sunt de acord ca un meci sa se decida la masa verde, dar trebuia dat un semnal ferm asa zisilor suporteri care provoaca astfel de dezastre pe stadioanele noastre de fotbal. Altfel spus, n-o mai scaldati si aplicati corect regulamentul ! Pentru ca genul asta de balaceala nu face alceva decat sa-i incurajeze pe huligani.
  • 0 (0 voturi)    
    Replica (Vineri, 28 martie 2008, 10:19)

    stelian [anonim]

    S-a vazut clar ca arbitrul a fost lovit cu un obiect venit din tribuna. De aceea, nu conteaza ce declara Sandu, Craciunescu,etc. Nici eu nu sunt de acord ca un meci sa se decida la masa verde, dar trebuia dat un semnal ferm asa zisilor suporteri care provoaca astfel de dezastre pe stadioanele noastre de fotbal. Altfel spus, n-o mai scaldati si aplicati corect regulamentul ! Pentru ca genul asta de balaceala nu face alceva decat sa-i incurajeze pe huligani.
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Vineri, 28 martie 2008, 13:00)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui stelian

      Rejucare meci = Incurajare huliganism.
      Rejucare meci = arbitrul nu mai este suveran pe deciziile din teren.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa bah (Vineri, 28 martie 2008, 15:37)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui Dan

        ca suverane raman sacosele cu bani ale lu' becali!! si inca ceva: cum se explica decizia de suspendare a terenului rapidului dupa incidentele din Ghencea?? si ce semnal s-a dat atunci?? cati huligani am potolit??? iar dupa suspendarea exemplara a lui ganea - cine altul a mai urmat???? nenorocitul care l-a lovit cu surubul pe acel rapidist in ghencea ce suspendare a luat? si de ce nu au suspendat meciul? nu va mai dati in spatele degetului, fratilor!! in numele dreptatii, suntem pacaliti si jecmaniti de 20 de ani fara rusine!! pacat ca dreptatea aia inseamna doua babe la inchisoare si suspendarea unui fraier!! in rest toti impostorii traiesc bine!
  • 0 (0 voturi)    
    te-ai sucit? (Vineri, 28 martie 2008, 11:27)

    marku [anonim]

    ti-au propus cei de la rapid functia de presedinte,acolo sunt numai someri
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga (Vineri, 28 martie 2008, 12:26)

    Paul [anonim]

    Cred ca si-a primit spaga de la Rapid, de s-a sucit asa repede... Un lingau...
  • 0 (0 voturi)    
    e gresit !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (Vineri, 28 martie 2008, 15:52)

    c [anonim]

    Ce-o sa se intample de acum incolo, cand echipa ta favorita este condusa ? Raspuns: arunci cu ce prinzi dupa arbitru. Daca esti in deplasare chiar o sa castigi, daca esti acasa...asta e...oricum ai pierdut

    Persoane agresive o sa fie intotdeauna la meciuri. A fost o bricheta de plastic, nu a aruncat cu toporul dupa el...nici macar n-a ramas cu vanataie sau sa-i curga sange. Echipele ar trebui sa mai joace 15 minute de unde a ramas meciul.
  • 0 (0 voturi)    
    spania (Vineri, 28 martie 2008, 16:25)

    cristi [anonim]

    Dar cand a trercut Figo de la Barca la Real si suporterii Barca au aruncat cu capul de porc dupa el, atunci meciul a continuat; deci se intampla si la case mai mari. Si tot atunci Figo nu a putut sa execute nici un corner deoarece era o ploaie de obiecte langa el. Concluzia e ca meciul a continuat.
  • 0 (0 voturi)    
    Anunt bricheta - haios (Vineri, 28 martie 2008, 22:33)

    rocsi [anonim]

    Am gasit un anunt haios, :)) merita citit
    http://www.publisite.ro/pierdut_bricheta_zona_giulesti_20_martie_2008&hellip_pentru_informatii_va_rog-168675.html