Presedintele Basescu l-a decorat pe arbitrul Alexandru Deaconu

de Vlad Epurescu     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2008, 18:06 Sport | Fotbal

Arbitrul Deaconu, lovit de o bricheta
Foto: Rompres
Presedintele Traian Basescu l-a decorat pe arbitrul Alexandru Deaconu cu Ordinul Meritul Sportiv, in cadrul unei ceremonii pe care Cotroceniul a dedicat-o recompensarii a 120 de personalitati din fotbalul romanesc. Initial, receptia ar fi trebuit sa aiba loc in toamna, dupa moartea lui Gicu Dobrin, insa Presedintia a anulat-o, motivind ca nu a avut timp suficient pentru a pregati corespunzator ceremonia.

Numele lui Deaconu a aparut pe lista celor decorati dupa derby-ul Rapid-Steaua pe care l-a suspendat in minutul 74, dupa ce fusese lovit cu o bricheta aruncata din tribuna. Presedintia a motivat decorarea lui Deaconu prin "merite in combaterea violentei din sport".

"M-a surprins sa fiu premiat", a declarat Deaconu, la incheierea ceremoniei.

Decorarea lui Alexandru Deaconu vine cu o zi inainte de sedinta comisiei de disciplina a Federatiei de fotbal, in cadrul careia se va da verdictul in cazul Rapid-Steaua.

"Am apreciat extraordinar curajul arbitrului Deaconu de a opri un meci. Venise timpul ca cineva sa spuna stop comportamentului nesportiv", a spus Traian Basescu, exprimindu-si apoi dorinta de a nu se face nicio speculatie: "Ceva hotari FRF, cum va continua, este problema FRF. Am apreciat astazi curajul unui arbitru".
























1946 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Fotbalistic vorbind, un sincer si vibrant HUOOO!!! (Marţi, 25 martie 2008, 18:41)

    Mach0 [anonim]

    Omagiu: stimate conducator iubit, din inimi sincere de fotbalisti va adresam cele mai calde injuraturi de mama si familie impreuna cu traditionalul HUOOOOOOOOO!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Decizia (Marţi, 25 martie 2008, 19:01)

    Florin [anonim]

    Miine probabil se va lua decizia in privinta meciului Rapid-Steaua.De ce nu s-a planificat festivitatea pentru maine dupa-amiaza?
    • +1 (3 voturi)    
      Politica (Marţi, 25 martie 2008, 19:08)

      Horatiu [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Asteapta pana maine si ai sa vezi.
  • 0 (4 voturi)    
    o alta pata (Marţi, 25 martie 2008, 20:20)

    Iorg [anonim]

    Inca o rusine in politica ce are el cu sportul sa dat si el cu Becali?Cu acest lucru ii va scadea popularitatea lui Base este chiar penibil pentru un presedinte sa faca acesta greseala .
  • 0 (4 voturi)    
    epoca de piatra (Marţi, 25 martie 2008, 20:31)

    MITRA [anonim]

    mizerabila institutie,oameni incompetenti si un om bolnav de populism paranoic ca nea Nicu,dar ala macar nu facea presiuni acolo unde fair-play-ul era la el acasa.Cat de jos mai putem cobori prin astfel de gesturi tembele,ca sa avem sansa de a ne mai ridica in fata propriilor nostri ochi,si pentru a mai putea privi cu mandrie in ochii nepotilor nostri.
  • +1 (3 voturi)    
    A uitat de Vidan si Marodin... (Marţi, 25 martie 2008, 21:13)

    Alin [anonim]

    http://www.cancan.ro/2008-03-21/Cum-au-aranjat-arbitrii-meciul-Rapid-Steaua.html
    • -1 (3 voturi)    
      ? (Marţi, 25 martie 2008, 22:00)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Chiar crezi orice bazaconie?
  • +3 (3 voturi)    
    BASESCU-ARBITRU? (Marţi, 25 martie 2008, 21:57)

    muntean [anonim]

    Gradele ii sunt mai dragi tatucului decat orice! Nu mai conteaza ca o viata a fost marinar apoi ministru la transporturi tot echipa cu stele conteaza!!!! Urmeaza decorarea mezinei pentru succesurile la gramatica si Simona Senzual pentru... In rest ,totul e ...CAN CAN!!!
  • +1 (3 voturi)    
    normal (Marţi, 25 martie 2008, 22:08)

    Weather [anonim]

    Desigur,a avut in vedere ca fapta lui de eroism a fost in aceeasi zi cu cea a militarului mort in Afganistan...
    Din pacate Basescule ai mai pierdut un admirator.Ceea ce ai facut azi arata ca in 4 ani nu te-ai ridicat de la nivelul de mistocar si microbist.Iata ca haina nu il face pe om...meriti sa te intorci la vapoare si spart semnite.
  • +4 (4 voturi)    
    Stelist (Marţi, 25 martie 2008, 22:14)

    GigiM [anonim]

    Sunt stelist, dar un astfel de meci mi se pare imoral, da, trebuia incheiat si rejucat cu tribunele inchise, dar nu sa se dea (probabil) castig de cauza Stelei. Arbitrul a oprit meciul fiindca asta specifica regulamentul, deci nu inteleg pentru ce medalie. Tin sa iau si eu o medalie fiindca nu chiulesc de la scoala, deci opresc chiulul elevilor de liceu.
    • -1 (1 vot)    
      normalitate (Miercuri, 26 martie 2008, 12:31)

      jj [anonim] i-a raspuns lui GigiM

      pai daca toti elevii ar chiuli si tu ai avea curajul sa stai in clasa singur, indiferent de toate injuraturile si presiunile de tot felul, eu cred ca ai merita un semn de recunostinta (chiar o medalie). ca sa intelegi mai bine, daca erai in locul arbitrului ala aveai curaj sa opresti meciul la 1-0 pentru Rapid? Presupun ca nu, deci de asta ala merita o medalie.
  • 0 (2 voturi)    
    Basexu'..... (Miercuri, 26 martie 2008, 9:20)

    Cetentereseaza [anonim]

    ... a dovedit prin acest "gest" ca e un tampit....
    DIXIT !
  • 0 (0 voturi)    
    superbase.. (Miercuri, 26 martie 2008, 17:55)

    papichu [anonim]

    .....esti o caricatura de presedinte, mai mult ca sigur vei ajunge in lada cu gunoi a istoriei . rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    JALNIC (Miercuri, 26 martie 2008, 20:10)

    adi [anonim]

    E jalnic sa decorezi un asemenea specimen,cand altii care merita stau pe tusa
  • 0 (0 voturi)