Constantin Toma, noul presedinte al Rapidului, este partener de afaceri cu Nicolae Badea, presedintele lui Dinamo

de D.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 martie 2008, 8:14 Sport | Fotbal

Noul patron al Rapidului, Fathi Taher, a adus la echipa un manager din afara lumii fotbalului. Este vorba despre Constantin Toma, cel care a preluat functia de presedinte al Rapidului.Toma este partener de afaceri cu Nicolae Badea, presedintele lui Dinamo.

Cei doi au o legatura mai veche, cand Omniasig (condusa de Toma) a fost sponsor principal al lui Dinamo. Acum, Toma si Badea sunt parteneri in cateva firme.

In varsta de 46 de ani, Toma este vicepresedintele celei mai puternice companii de asigurari din Romania Vienna Insurance Group, care la mijlocul anului trecut a achizitionat si pachetul majoritar la Asirom. De asemenea, detine firma de asigurari Omniasig, fost sponsor principal la Dinamo si care a avut o cifra de afaceri  de 240 de milioane de euro, noteaza Gazeta Sporturilor.
























2419 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Predictie (Marţi, 25 martie 2008, 10:31)

    Weather [anonim]

    O sa urmeze o perioada de proteste ale galeriei pina ce Taher o sa pompeze cei 25.ooo koko in buzunarele lui Gigi Corsicanu si celorlalti tigani din conducerea galeriei rapidiste
  • -1 (1 vot)    
    Hmm (Marţi, 25 martie 2008, 10:38)

    Ozzy [anonim]

    Cred ca acest articol este scris pe genunchi (nu imi sta in caracter sa fac astfel de afirmatii legate de munca altcuiva dar nu se mai poate). Omniasig nu este cea mai mare firma de asigurari din romania ci Allianz. Diferenta dintre cele doua companii este imensa. Un pic de informare inainte de a scrie un articol nu strica.
    • +1 (1 vot)    
      Ia un calcul... (Marţi, 25 martie 2008, 11:16)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

      ...profitul companiei si nu cifra de afaceri. Allianz nu exista in Romania, exista Allianz-Tiriac, e alta brinza. Omniasig rulz insa la profit. Cred ca ai scris postul tau "la varice" :D
      • -1 (1 vot)    
        :)) (Marţi, 25 martie 2008, 14:39)

        Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Claude

        Ma faci sa rad. Se pare ca nu prea ai legatura cu piata asigurarilor. De 3 ani Allianz are cea mai mare cifra de afaceri, cea mai mare cota de piata precum si cel mai mare profit. Pentru informatii iti sugerez sa apelezi cu incredere la www.1asig.ro
      • -1 (1 vot)    
        chiar ma faci sa rad (Marţi, 25 martie 2008, 14:42)

        Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Claude

        .....si inca ceva. Allianz exista in Romania prin ca si actionar majoritar la Allianz - Tiriac. Dupa cum ti-am scris mai sus, apeleaza cu incredere la adresa aceea de web.
    • -1 (1 vot)    
      Rectificare (Marţi, 25 martie 2008, 11:21)

      Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

      Primul meu post nu isi mai are rostul. Articolul a fost rectificat.
    • 0 (0 voturi)    
      O mica adnotare (Marţi, 25 martie 2008, 15:45)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui Ozzy

      Pentru informarea dvs. grupul Viena Insurrance cuprinde marcile Omniasig, Unita, Asirom.
      Toate acestea au o cifra de afaceri mult , mult mai mare decat Allianz, fiind de departe pe primul loc in asigurarile din Romania.
      Daca nu credeti consultati revista de specialitate XPRIM
      • 0 (0 voturi)    
        Mda (Marţi, 25 martie 2008, 17:21)

        Ozzy [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        Se pare ca cineva a fost deranjat de comentariile mele.
        Mircea, eu stiu foarte bine ca VIG, la nivel de grup, detine locul nr. 1. Eu vorbeam la nivel de companie de asigurari. Tinind cont ca faci referire la XPRIMM (se scrie cu doi de "M") te rog sa consulti site-ul revistei si o sa ajungi la vorba mea. VIG a ajuns pe locul unu printr-o campanie agresiva de achizitii si tindn cond de faptul ca 4 din cele 5 companii (si da VIG are 5 companii in componenta si nu 3 asa cum afirmi tu) achizitionat sunt pe pierdere (si asta de foarte multi ani) eu nu o vad prea bine.
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Marţi, 25 martie 2008, 11:57)

    cosmin [anonim]

    in sfarsit un Gunoi adevarat presedinte la Rapid. Daca face aceleasi mizerii ca si Omniasigul cu clientii, se duce dreaq urgent sandramaua...
  • +1 (1 vot)    
    presedinte (Marţi, 25 martie 2008, 12:11)

    ciolac [anonim]

    curand fotbalul romanesc va fi o afacere de familie: arabo-machedono -israelito -securista. de ce a venit toma la rapid? pentru a lega niste surse oligo-financiare prin fotbal.mai bine o numeau pe ghervasuc de la loterie , ca tot era in familie.
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Joi, 27 martie 2008, 19:35)

    ana [anonim]

    Omniasig chiar este pe primul loc in asigurari, iar Nicolae Toma chiar v-a face o treaba buna. nu uitati ca este presedintele unei compani foarte puternice pe piata asigurarilor