FC Vaslui pune capat seriei de partide bune realizate de Poli Timisoara in aceasta primavara, elevii lui Dorinel Munteanu invingandu-i pe banateni cu 3-0 si provocandu-le prima infrangere din anul 2008 in Liga 1.

Partida dintre FC Vaslui si Poli Stiinta Timisoara a avut parte de un inceput nebun, dupa numai 10 minute elevii lui Dorinel Munteanu conducand cu 2-0, dupa reusitele lui Andronic, minutul 3, si Zmeu, minutul 10. Cea mai in forma echipa din aceasta primavara, Poli Timisoara, se vedea ingenuncheata dupa un start de partida fulminant al moldovenilor.

Bukvic, minutul 27, si Ljubinkovici, minutul 34 - sut in transversala de la 35 de metri, trec pe langa majorarea scorului in favoarea gazdelor, dupa ce rateaza de putin tinta.

Finalul de prima repriza, minutul 41, aduce o lovitura de pedeapsa pentru gazde, dupa un hent in careu al lui Brezinsky. Transforma Ljubinkovici si Vasluiul conduce cu scor de neprezentare. Putea sa fie 4-0 la pauza daca acelasi omniprezent Ljubinkovici nu trimitea in bara de la trei metri, cu poarta goala.

Timisorenii raman in 10 oameni in minutul 70, atunci cand Brezinsky a fost eliminat dupa un fault din spate asupra lui Ljubinkovici, iar elanul ofensiv al oaspetilor era gata sa dea roade in minutul 74, atunci cand Ganea a fost blocat de Haisan.

Se termina 3-0 pentru gazde, iar elevii lui Dusan Uhrin Jr sunt invinsi pentru prima data in anul 2008.