​CSA Steaua București a ratat cel mai important obiectiv al sezonului după ce a fost învinsă de Chindia Târgoviște, scor 2-1, în play-off-ul Cupei României.

Daniel OpritaFoto: Flaviu Buboi/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Echipa lui Daniel Oprița a deschis scorul prin Adrian Popa ('25), dar formația lui Anton Petrea s-a impus grație golurilor marcate de Daniel Popa ('49) și Cristian Cherchez ('84).

Meciul a avut loc la Mioveni, după ce gruparea roș-albastră a primit o suspendare de patru meciuri și nu a putut evolua pe arena din Ghencea.

Cupa României, rezultatele înregistrate marți în play-off

CSC Dumbrăvița – Poli Iași 0-0 / 7-6 la loviturile de departajare

Ripensia Timișoara – U Craiova 1948 0-4

Șoimii Lipova – Gloria Buzău 2-2 / 2-4 după prelungiri

CSA Steaua București – Chindia Târgoviște 1-2

Axiopolis Cernavodă – Minaur Baia Mare 4-4 / 4-5 după prelungiri.

Cupa României, se vor mai juca în play-off

• Miercuri, 28 septembrie

16:00 Jiul Petroşani – Oţelul Galaţi / Stadion Petre Libardi, Petroşani / TV şi FRF.tv

16:30 Foresta Suceava – UTA Arad / Stadion Areni, Suceava / FRF.tv

16:30 CSM Reşiţa – CS Mioveni / Stadion Mircea Chivu, Reşiţa

16:30 CS Ocna Mureş – CSM Slatina / Stadion Soda, Ocna Mureş

16:30 Gloria Bistriţa-Năsăud – Unirea Slobozia / Stadion Jean Pădureanu, Bistriţa

18:45 CSC 1599 Şelimbăr – Petrolul Ploiești / Stadion Gaz Metan, Mediaş / TV şi FRF.tv

21:30 CS Afumaţi – Rapid București / Stadion Rapid-Giulești, București / TV şi FRF.tv.

• Joi, 29 septembrie

16:00 FC Braşov – AFC Hermannstadt / Stadion Tineretului, Braşov / TV şi FRF.tv

16:30 CSM Alexandria – Csikszereda Miercurea Ciuc / Stadion CSS Peco, Alexandria

18:45 Concordia Chiajna – Universitatea Cluj / Stadion Concordia 2, Chiajna / TV şi FRF.tv

21:30 Viitorul Pandurii Tg. Jiu – Dinamo Bucureşti / Stadion Municipal, Tg. Jiu / TV şi FRF.tv.

Ce urmează în Cupa României

După play-off, din care rezultă 16 echipe, urmează faza grupelor, în care vor intra direct şi cele mai bune opt formaţii din Liga I.

În această rundă, cele 24 de echipe rămase în competiţie vor fi împărţite în 4 grupe de câte 6, câte două din urnele valorice 1, 2 şi 3.

Vor rezulta, astfel, trei meciuri pentru fiecare echipă, cu câte o adversară din fiecare urnă valorică. Primele două echipe din fiecare grupă se califică în faza sferturilor de finală.

Cupa României se va încheia cu fazele sferturilor, semifinalelor şi cu finala, disputate toate într-o singură manşă.