Poli Iasi invinge cu 1-0, gol Ionut Balba, minutul 45, pe Ceahlaul Piatra Neamt si iese momentat din zona fierbinte a clasamentului, acolo unde se afunda tot mai mult nemtenii lui Gheorghe Stefan.

Partida din Dealul Copoului era una deosebit de importanta pentru cele doua echipe in tentativa de evitare a retrogradarii, orice pas gresit cantarind imens in clasamentul primei divizii. Gazdele iesene incep mai bine partida si rateaza cateva ocazii bune de a deschide scorul prin Andrei Cristea, minutele 4 si 14, si Miclea, minutul 43.

Se va marca totusi pana la pauza, Balba inscriind cu capul in urma unei centrari a lui Miclea in minutul 45. 1-0 la pauza pentru elevii lui Ionut Popa, dupa o prima repriza in care au fost mai incisivi decat nemtenii.

Nici in a doua repriza elevii lui Viorel Hizo nu reusesc sa puna prea mari probleme celor de la Politehnica, Cristea fiind aproape de desprindere in minutul 53, dar este blocat in ultimul moment de Pecha.

Gazdele inchid bine spatiile si reusesc sa bifeze o victorie foarte importanta, cu ajutorul careia ajung la cota 26 de puncte, departandu-se, cel putin pentru moment, de zona nisipurilor miscatoare din subsolul clasamentului.