Real Madrid mai face un pas catre titlul de campioana a Spaniei dupa ce invinge, scor 2-1, pe Espanyol Barcelona intr-o partida contand pentru etapa cu numarul XXVII din Primera Division. In urma reusitei din minutul 73, Raul Gonzalez a ajuns la cota 200 de goluri in Primera Division.

In mod surprinzator, scorul a fost deschis de oaspeti, prin Valdo, minutul 29, galacticii egaland prin Higuain inainte de pauza, minutul 43.

Transformarea penaltiului primit de gazde in minutul 73 a reprezentat pentru "Raul Madrid" golul cu numarul 200 in campionatul Spaniei pentru unul dintre simbolurile ultimilor ani de pe Santiago Bernabeu.

In urma acestui succes, Realul s-a distantat la opt puncte de marea rivala FC Barcelona, care va juca in aceasta seara, pe propriul teren, cu Villareal.

Intr-o alta partida disputata aseara, Real Zaragoza a invins cu 2-1 pe Atletico Madrid. Au punctat Pablo, minutul 34, autogol, si Diego Milito, minutul 73, pentru Zaragoza, respectiv Simao, minutul 26, pentru Atletico.