Divizionara secunda Barnsley este marea surpriza a Cupei Angliei, ajungand in semifinale dupa victoria cu 1-0 in fata lui Chelsea Londra, detinatoarea trofeului. Unicul gol al intalnirii a fost marcat de Katode Odejayi in minutul 66.

Desi Chelsea a avut in teren aproape toate vedetele, mai putin portarul Cech, accidentat, Barnsley a avut marile ocazii ale primei reprize, acelasi nigerian Odejayi fiind blocat in doua randuri de Cudicini, iar ungurul Ferencz lovind bara in minutul 37.

Londonezii au venit mai montati de la cabine si Anelka sau Joe Cole au trecut in cate doua randuri pe langa gol. Cei care au marcat au fost insa jucatorii oaspeti cand Odejayi a reluat in plasa o centrare ideala de pe dreapta a lui Devaney.

Finalul a gasit-o pe Chelsea cu toata echipa in jumatatea adversa, insa Barnsley a inchis perfect toate culoarele si a reusit a doua surpriza uriasa la rand. In optimi, Barnsley eliminase pe Liverpool, chiar pe terenul cormoranilor.