Liga 1, scandalul continua

Iuliu Muresan: "Alexandru Tudor a gresit intentionat in meciul cu Steaua"

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 4 martie 2008, 14:22 Sport | Fotbal

Iuliu Muresan cere pedepsirea lui Gigi Becali.
Foto: Rompres
Iuliu Muresan, presedintele celor de la CFR Cluj, a declarat ca va trimite la UEFA un DVD cu erorile comise de brigada de arbitri condusa de Alexandru Tudor la meciul cu Steaua, pierdut cu 3-1, pentru a vedea si oficialii forului european cum se arbitreaza in Romania, fiind in acelasi timp de parere ca Tudor a gresit intentionat in favoarea militarilor.

"Au fost peste 30 de faze pe care le-am selectat si in care am fost nedreptatiti. Sunt prea multe ca sa fie greseli. Maniera brigazii de arbitri as numi-o «prostitutio in integrum». Vom trimite DVD-ul la federatie, la Ionut Lupescu (directorul general al FRF), iar saptamana viitoare Arpi (Arpad Paszkany) o va duce in Elvetia. Vrem sa vada UEFA ce face cel mai bun arbitru roman si sa dam o lectie pentru ca niciun alt arbitru sa nu mai faca asa ceva", a spus Muresan.

Alexandru Tudor este acuzat ca a gresit intentionat impotriva liderului din Liga 1, avantajand pe Steaua si pe formatiile care sunt in urmarirea echipei din Gruia.
 
"S-au facut greseli pe care un arbitru nici la Divizia C nu are voie sa le faca. Il suspectez pe Tudor ca a facut totul cu intentie. Am fost si am vorbit cu jucatorii, iar Tony mi-a zis sa incepem razboiul. Suntem foarte hotarati sa devenim campioni si sa luam si Cupa. Tot raul este spre bine pentru ca am castigat simpatie in toata tara", a completat oficialul clujean.



 
























1783 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    gogosi de medic de puscarie (Marţi, 4 martie 2008, 14:38)

    gama [anonim]

    1. tudor a gresit, indiscutabil
    dar fara intentie, spun absolut toti oamenii de fotbal
    dar :
    2. ca sa fie corect muresan trebuie sa trimita la uefa si toate greselile de arbitraj in favoarea lor din tur...
    3. jocul clujenilor este foarte dur ...de ex fabiani ar trebui eliminat la fiecare meci...
    4. muresan a fost medic de penitenciar in epoca apusa, cine cunoaste sistemul stie ca trebuia sa fie cel putin colaborator al fostrei secu...sau turnator, mai pe sleau !!! se poate verifica in arhive !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Nea Nicu? (Miercuri, 5 martie 2008, 18:54)

      Un Clujean [anonim] i-a raspuns lui gama

      Fotbalistii astia ar trebui sa-si mai vada de fotbal si sa nu mai dea vina pe arbitru, gazon, vreme, suporteri etc etc cand nu castiga. Daca esti valoros poti invinge in orice circumstante, iar daca pierzi un meci nu-i bai, mai vin altele. Din pacate nu ne putem detasa de mentalitatea de "oropsiti ai sortii". Desteapta-te romane si hai noroc. Un clujean.
  • -1 (1 vot)    
    bai grasule, parca ziceai ceva de demisie (Marţi, 4 martie 2008, 14:42)

    abc [anonim]

    prima faza, zapata-semedo, da, a fost penalty, a doua - a fost intrare la minge; dar pana la 30 de faze in care a fost nedreptatit CFR-ul...... mai este;
    la cat a fost ajutat CFR-ul in tur, acum e vorba doar de o mica compensatie
    • +1 (1 vot)    
      a doua faza (Marţi, 4 martie 2008, 14:56)

      john [anonim] i-a raspuns lui abc

      si la a doua ii penalty clar deoarece nu conteaza daca atingi mingea atata timp cat iei si omu de pe picioare sau il impiedici sa joace mingea in acelasi timp.

      dupa teoria ta, eu pot sa fac un tackle 'regulamentar' in care lovesc mingea dar in acelasi timp iti rup si picioarele ?!
      • 0 (0 voturi)    
        Semedo vs. Plesan (Marţi, 4 martie 2008, 17:07)

        Shtefff [anonim] i-a raspuns lui john

        In tur...in meciul direct dintre CFR Cluj si Steaua...exact acelasi lucru s-a intamplat numai ca nu o fost in careu. Semedo a facut un tackle "regulamentar", a lovit mingea cu picioru din fata dar cu cel din spate i-o rupt picioru lui Plesan.
        Si s-o dat ceva? Nimic...nici macar fault...deci....ciocu mic si joc de glezne!
  • +1 (1 vot)    
    Lupta (Marţi, 4 martie 2008, 14:44)

    pmt [anonim]

    La UEFA cu el, sa-l scoata din arbitraj. Sunt stelist dar asa ceva nu este posibil. Ne facem de ras cu un asemenea arbitru. Este clar ca a fost platit de Steau. A nu se uita meciul de la Urziceni.
  • +1 (1 vot)    
    are dreptate Muresan (Marţi, 4 martie 2008, 14:53)

    ionescu g. [anonim]

    Sunt stelist, dar maniera de arbitraj a unui INCEPATOR ma determina sa-mi formez alte simpatii fotbalistice. E totusi un sport si trebuie sa fim corecti, dar banul ...mi-e LEHAMITE. Nu cred ca stiu ce fac, sunt orbiti. Daca INCEPATORUL , arbitra un meci international, cum ar fi arbitrat? Aici se face simtita lipsa de reactie a celor care sunt pusi sa vegheze la astfel de situatii, ACEIA sunt de vina si se stiu ei foarte bine care sunt, dar ce conteaza, in Romania "nu se pune" Rusine ! SUCCES SI BAFTA CFR ! Andone = Un adevarat domn ! Bravo!
    • 0 (0 voturi)    
      RE (Marţi, 4 martie 2008, 19:52)

      Steaua [anonim] i-a raspuns lui ionescu g.

      Mai da multi stelisti mai sunteti.
  • -1 (1 vot)    
    Nu sti sa pierziGaozarule (Marţi, 4 martie 2008, 15:01)

    Un frustrat [anonim]

    Ii rog si pe cei care au fost nedreptatiti in meciurile directe cu CFR sa stranga pe vreo 20 30 DVD-uri toate fazele in care CFR a fost favorizata de arbitri si au ajuns astfel in fruntea clasamentului desi nu o merita. In fata echipelor mari CFR nu are valoare deci nu merita titlul. Singura lor victorie cu echipa mare a fost impotriva Rapidului, si acela a fost un gol din offside. Deci va rog luati atitudine si "semnalati" Europa de adevarata fata a CFR-ului. Obisnuit sa fure si sa butoneze de data asta a pierdut un meci jucat corect si este normal sa se revolte doar e securist. A scapat "uimitor" de verificarea fostelor dosare ale Securitatii. Sa taca din gura, daca nu erau arbitrii, CFR acum era pe 5 sau 6. Asaca din partea mea esti un securistImputit si te dispretuiesc, marsh la kktfraiere si mukles!
  • +1 (1 vot)    
    Circula banii lui becali (Marţi, 4 martie 2008, 15:19)

    becali [anonim]

    mai ales cand aveti nevoie de bani, de la uefa, bai miticilor/soldoveni ce sunteti acolo la steaua

    steaua voastra a apus in 89....daca ciobansul a reusit sa acapareze ceva pamanturi de ale armatei...trebe sa devina dumnezeu? in politica...in sport...in cultura...in ce d**cu il mai bagat?
  • +1 (1 vot)    
    Tudor cel mai bun? (Marţi, 4 martie 2008, 16:26)

    directia 5 [anonim]

    sunt Dinamovist dar vreau sa fiu cat mai obiectiv:CFR merita cele 2 lovituri de la 11m,dar si Muresan trebuie sa dea dovada de fair-play si sa recunoasca superioritatea Stelei, insa cele doua de lovituri de pedeapsa puteau intoarce soarta meciului,si daca ma gandesc si la meciul de la Urziceni inclin sa i dau dreptate d.Muresan.
  • 0 (0 voturi)    
    simpatie??????? (Miercuri, 5 martie 2008, 12:35)

    caine [anonim]

    de unde simpatie?
    nu vedeti cat puteti abera?
    nu stiti sa pierdeti......v-ati invatat ca arbitrii sa fie numai de partea voastra.....bravo Steaua, le-ati dat o lectie de fotbal
  • 0 (0 voturi)    
    Bistrita - CFR (Miercuri, 5 martie 2008, 13:53)

    iou [anonim]

    Sa ne spuna si noua dl. Muresan daca trimite la UEFA si aceasta inregistrare: http://www.youtube.com/watch?v=H33JJFx5gGA
    ( Gloria Bistrita - CFR Cluj 2-2 )
    Sau crede ca noi am uitat ?!
  • 0 (0 voturi)    
    da sa ma ... pe ei mitici (Joi, 6 martie 2008, 16:45)

    Capcaunu [anonim]

    unguri neunguri sau straini is de 100 de ori mai buni decat sudisti aia la care le trebe totul ! comparatia arpad pascani/gigi becali se vede inca de la vocabular pana la modul de a gandi ce inseamna un strain si un roman...o comparatie clasica intre romania si alta tara de vest se poate rezuma la comparatia asta...nu stiu cum tine atata lume cu miticii ca is vai de steaua lor.
  • 0 (0 voturi)    
    punctele clujului (Vineri, 7 martie 2008, 17:26)

    dorel [anonim]

    daca tot comenteaza mortu asta de Muresan de ce nu vorbeste si de meciurile in care a fost avantajat de arbitrii ca nu sunt putine. casetele alea de ce nu i l-e arata nimeni la bortosul de Muresan ''daca nu erau avantajati de atatea ori ''pe ce loc era acum clujul???'' sa raspunda umflatul de Muresan la aceasta intrebare.