Seara de Champions League ne propune patru meciuri echilibrate si deosebit de intresante, in urma carora vom sti care vor fi primele patru echipe calificate in sferturile de finala. Nume mari ale fotbalului european precum Milan, Arsenal, Manchester sau Lyon putand parasi competitia prematur.

AC Milan - Arsenal

Partida de pe San Siro este deschisa oricarui rezultat, scorul de 0-0 din tur lasand multe incertitudini in privinta formatiei care se va califica in sferturi. La milanezi vor reveni Nesta si Kaka, in timp ce Seedorf, Emerson, Jankulovski, Dida si Ronaldo acuza accidentari si nu vor face parte din echipa Diavolului. Arsene Wenger priveste increzator meciul de diseara, mizand pe dorinta mare de afirmare a pustilor pe care ii pregateste in fata experientei superioare a campioanei Europei.

FC Sevilla - Fenerbahce

Ambele echipe au obtinut pentru prima data in istorie calificarea in optimile Ligii Campionilor, iar o eventuala calificare in aceasta seara le-ar aduce in fata unei premiere absolute: prezenta pe tabloul sferturilor de finala ale celei mai importante competitii intercluburi de pe Batranul Continent. Turcii stau la adapostul unei victorii cu 3-2 din turul de acum doua saptamani, in timp ce spaniolii sunt constienti ca un rezultat de 1-0 ii poate duce intre primele opt echipe din Europa.

FC Barcelona - Celtic Glasgow

Disputa de pe Nou Camp pare a fi, la prima vedere, cea mai dezechilibrata dintre meciurile din aceasta seara. Catalanii au invins pe Celtic Park cu 3-2, dupa un joc incantator, si sunt mari favoriti la calificare. Barca trebuie sa spele si rusinea din Primera Division, acolo unde a pierdut fara drept de apel pe terenul celor de la Atletico Madrid, scor 4-2. "Cu multa determinare si curaj, putem spera la o minune", a declarat Gordon Strachan, tehnicianul celor de la Celtic.

Mancheste United - Olimpique Lyon

Egalul consemnat in partida tur, scor 1-1, lasa deschisa soarta calificarii in sferturile de finala, englezii fiind totusi favoriti atat prin prisma golului reusit in deplasare, marca Tevez, cat si prin faptul ca vor juca in fata propriilor suporteri. "Nu ne vom ascunde la umbra rezultatului din tur, ci vom ataca pentru a invinge. Sper in calificare", a punctat Sir Alex Ferguson.