VIDEO Steaua-CFR Cluj 3-1. Campionatul s-a relansat

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Duminică, 2 martie 2008, 20:20 Sport | Fotbal

Bucurie ros-albastra
Foto: Rompres
CFR pierde al doilea meci stagional si mai are doar cinci puncte in plus fata de Rapid, si opt in fata Stelei. Clujenii au deschis scorul in minutul 4, prin Trica, dar Steaua marcheaza trei goluri la capatul a trei faze fixe: mai intai, in minutul 26, printr-un autogol antologic al lui Hirschfeld, dupa un corner, apoi in minutul 56 prin Dayro Moreno tot dupa un corner, iar Ovidiu Petre inchide meciul in prelungiri dupa o lovitura libera.

Minutul 4: Steaua-CFR 0-1 (Trica)


Minutul 26: Steaua-CFR 1-1 (autogol Hirschfeld)


Minutul 56: Steaua-CFR 2-1 (Dayro Moreno)


In minutul 58, Semedo cade in careu dupa un contact cu Zapata, dar Alexandru Tudor nu acorda penaltiul meritat pentru clujeni, ci arata coltul terenului - corner pentru CFR, desi niciun stelist nu a atins balonul. CFR cere al doilea penalti in minutul 67, dupa ce Cadu a fost facut sandvis intre Zapata si Pepe Moreno. Ultimul atinge mingea, insa dupa ce il darama pe capitanul clujean.

Minutul 87: Presiune fantastica in finalul meciului la poarta stelista. Zapata boxeaza gresit centrarea lui Manuel Jose, Fabbiani reia spre poarta, dar columbianul respinge de pe linia portii iar Goian se arunca la sacrificiu in fata sutului lui Culio.

Minutul 90: Steaua-CFR 3-1 (Ovidiu Petre)


Formatii de start:

Steaua: Zapata - Golanski (74' Nesu), Goian, Radoi, Emeghara - Lovin, Ov. Petre - Dayro Moreno (76' Nicolita), Dica, Mendoza - Jose Moreno (82' Ghionea)

CFR Cluj: Hirschfeld - Tony, Cadu, Galliasi, Dorsin - Trica, Dani, Leao (80' Diego Ruiz), Dubarbier (60' Culio) - Semedo (85' Manuel Jose), Fabbiani.

Jocul a adus un record in Liga Intai: meciul cu cei mai multi straini - 16 dintre cei 22 de titulari vin din afara Romaniei.
























17113 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    :D (Duminică, 2 martie 2008, 22:53)

    Keanutza [anonim]

    finally :D acum pot sa ma uit si eu la meciuri fara sa imi mai vina sa sparg tot prin casa :)) :D
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Duminică, 2 martie 2008, 23:13)

    steluta [anonim]

    Traiasca Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    steaua-cfr (Duminică, 2 martie 2008, 23:23)

    dani [anonim]

    meci frumos;doua 11m neacordate
  • 0 (0 voturi)    
    hoo (Luni, 3 martie 2008, 0:10)

    mihai [anonim]

    pacat ca i-au furat pe CFR-isti. Putea sa fie cel putin egal... pacat...
  • +1 (3 voturi)    
    Scarba (Luni, 3 martie 2008, 0:21)

    georgio [anonim]

    Imi e pur si simplu scarba de fotbalul din tara. Vreau sa se mute CFR in campionatul din Ungaria. Sunt roman 100% dar nu mai suport balosii , oierii si curvele ( Tudor ) care strica tot fotbalul. Pacat de echipa Steaua ca a jucat bine azi si nu era nevoie ca umblatul la butoane a oierului si prostitutia unui fluieras sa manjeasca cu kk-o un meci frumos.
    • -1 (1 vot)    
      Bravo Steaua,,, (Luni, 3 martie 2008, 1:27)

      rangy21 [anonim] i-a raspuns lui georgio

      bine k i-o terminat pe ardeleni!!!<br> Hai kpitala...meritau mai multe goluri...Clujul..sa ia!!!
    • -1 (1 vot)    
      blat de stat (Luni, 3 martie 2008, 4:28)

      Butoane de sus [anonim] i-a raspuns lui georgio

      Aloooo Romanii, asa se tine un campionat cu isterie, cu nervi , cu forma. Aici e vorba de banii multi.
      Va dati seama ce se intimpla in tot campionatul de fotbal, social, politic , dar mai ales si in special ECONOMIC!

      1. Cluj cistiga cu Steaua=
      Se lasa peste tot o amaraciune, o delasare, gata stiim cine cistiga campionatul. Rapid, Poli, Si celelate nu mai au sanse , cluj cistiga si la ce sa ne mai zbatem. Ce se intimpla? Oamenii nu mai vin la stadioane, sint resemnati , isterie nu mai e, firmele mari nu mai platesc o gramada de bani ptr reclame, ptr ca nu mai e lume sai vada.
      Banii pierduti nu!

      2. Steaua cistiga=
      Stai nana ca ca acum se deschide o noua chestie in fotbal, isteria se mentine , poli , Rapidul are shanse, si sa vedem acu ce bani se fac , cita lume vine la fotbal , sa vedeti cite reclame , citi bani se fac pe fotbal. Acu e alta poveste haaha , stai sa vezii, bai romani trebuie tinut acest trend de isterie de incordare, cine cistiga? ha pai nu se stie inca stai sa vedem.
      Mai oameni buni BUTOANELE au fost apasate cu mult inainte de meci.
      Ati vazut reactia lui andone la conferinta?
      Pai daca nu stia el nimic , nu sarea ca ars si dadea cu pumnul in masa si striga si injura si dadea in judecata si facea spume la acele doua , nu unul, unspe metrii?

      Mai fartati mai asa se mentine incordare intr-un campionat , asa se fac banii multi .

      Toata federatia e in jocul asta ce suntem noi naivi.
      Asa se mentine interesul multor chiar si oieri , unguri si romani naivi , asa se fac banii nene.
    • 0 (0 voturi)    
      Bine ca a revenit Steaua (Miercuri, 5 martie 2008, 6:32)

      unu [anonim] i-a raspuns lui georgio

      daca vrei sa pleci in ungaria, nu te opreste nimeni.
      Fotbalul unguresc este mult sub cel romanesc.
      Un unsprezece metri neacordat ( la Semedu), dar steaua a marcat de doua ori din acelasi loc. Slabuta echipa cfr. La cat comenteaza Muresan, , merita din plin un asemenea meci. Nu sunt fan stelist.
    • 0 (0 voturi)    
      mi-e scarba de oier (Miercuri, 5 martie 2008, 12:39)

      cjc [anonim] i-a raspuns lui georgio

      intradevar sunt frustrat de neputinta CFRului de a reveni, dar tudor ala o fo un rahat intins pe asfalt pe care il calca toate masinile...
  • -1 (1 vot)    
    e bine asa (Luni, 3 martie 2008, 1:46)

    energy [anonim]

    george eu sunt din ardeal dar tin cu steaua si sincer prefer sa vad ca umbla jiji la butoane decat ungurii in tara mea , ce crezi ca muresan ce a facut pana acuma?
  • 0 (2 voturi)    
    Frumos (Luni, 3 martie 2008, 3:54)

    loco [anonim]

    Meci frumos, rezultat echitabil, apropos Fabiani a zis acelasi lucru, daca CFR erau buni puteau sa inscrie si fara cersheala
    • +1 (3 voturi)    
      butoane (Luni, 3 martie 2008, 7:30)

      tyty [anonim] i-a raspuns lui loco

      pacat,creca era cel mai frumos meci din retur,daca se lasa sa se si joace fotbal,nu sa faca TUDOR ala ce a vrut sau ce i s-a dictat,steaua a facut un meci bun,si nu era nevoie de butonele,se putea juca pe bune,si chiar de un egal,da era un meci.................de iti aduceai aminte de el,da asa iti aduci aminte de albitri,ca asa e in romania,nu joaca echipele,mai mult albitrii si......altii
  • -1 (1 vot)    
    super tare steaua!!!! (Luni, 3 martie 2008, 7:18)

    ONUTZY [anonim]

    steaua e o echipa fffffff putercik ji yo jtiam k o sa castige!!!!leam fakut in ciuda suporterilor clujului !!!!!!!!steaua a castigat ji iam umilit!!!!!!!FORTZA STEAUA !!!!!!!!FORTZA STEAUA FOREVER!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      qwerty (Luni, 3 martie 2008, 9:58)

      serban [anonim] i-a raspuns lui ONUTZY

      schimba-ti tastatura ca se pare ca are probleme.
  • 0 (2 voturi)    
    ...rusine (Luni, 3 martie 2008, 8:26)

    unul [anonim]

    ...aici inca totul se cumpara...penibil arbitru...si cica unii au pretentii sa arbitreze si meciuri in afara...
  • 0 (2 voturi)    
    maraton (Luni, 3 martie 2008, 9:02)

    gaby [anonim]

    un meci frumos cu multe ocaziii mai ales pentru steaua care a meritat victoria
  • 0 (0 voturi)    
    arbitrii (Luni, 3 martie 2008, 9:33)

    fotbal-fan [anonim]

    vad ca se chiuie pe forum manelistic Hai Romania! - adica mitocanismele gigiote? sau huliganismul arbitrilor? cu un arbitraj corect (nu korekt, ma incapatanez sa cred) orice ar fi fost posibil, inclusiv o victorie a Stelei cu 3-1.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa NU se mai atace arbitrajul ! (Luni, 3 martie 2008, 9:38)

    UNUL [anonim]

    CFR a castigat CEL PUTZIN jumatate din punctele din clasament prin "manevre" de arbitraj + comportament nesportiv (loviri, simulari etc...etc...) !!!
    Exista ... Cineva acolo Sus, care le pedepseste pe toate !
  • 0 (2 voturi)    
    "penaliuri" (Luni, 3 martie 2008, 9:39)

    SAM [anonim]

    Cand atacantul este in alergare, portarul il poate agata de un picior. Faceti un stop-cadru si veti vedea ca in momentul contactului corpul atacantului era deja in cadere si ca ambele picioare i-au agatat mainile portarului. Acum 30 de ani, antrenorul meu de la juniori m-a invatat, cand simulez un fault in careu, sa nu ma agat cu ambele picioare, deoarece voi fi sanctionat pentru prostie. Chiar se faceau antrenamente pentru aceasta.
    Cunoscand la ce post si in emisiunea carui comentator dinamovist si antistelist este angajat ca expert, nu ma mir ca dl. Craciunescu nu a vazut simularea si ca s-a lasat , dupa a 12-a vizionare a celei de a doua faze, sa admita ca ar putea fi penalti.
  • 0 (2 voturi)    
    Previzibil (Luni, 3 martie 2008, 9:48)

    Cornel [anonim]

    Eu cred ca asa dispare interesul fata de fotbal (in special de cel romanesc), cel putin la mine.

    Cand devenise putin interesant, campionatul romanesc si-a dat din nou arama pe fata si ne-a umplut de sila, oroare, dezgust si amaraciune.

    Tudor n-are nicio vina, pur si simplu n-avea cum sa dea penalty Clujului pentru ca l-ar fi distrus berbecu de Becali.
    • 0 (2 voturi)    
      cica fotbal :))))))))))))))) (Luni, 3 martie 2008, 10:09)

      bobo [anonim] i-a raspuns lui Cornel

      sa se apuce de sah astia,ca de fotbal...............nu se joaca asa ceva inca la noi,
  • +1 (3 voturi)    
    deh (Luni, 3 martie 2008, 10:21)

    BigBrother [anonim]

    Mi-ar fi rusine daca as fi suporter stelist..dar vad ca nu e cazul, ci se gasesc tot felul de explicatii penibile, cu toate ca dupa 2-2(penaltiul furat) puteau reveni si castiga cu 3-2. Atunci puteau sa aiba o victorie adevarata. ADEVARATA
  • 0 (2 voturi)    
    INCA O DATA RUSINE (Luni, 3 martie 2008, 11:00)

    ION POPESCU [anonim]

    Pana cand ne va mai fi rusine de ce fac in fotmal
    mafiotii din Bucuresti.
    tudor esti mai mic decat literele cu care ti-am scris numele de care ar trebuii sa le fie rusine
    la copii tai si familiei tale.
    Lasa-ne ,ca la inchisoare ar fi prea blanda pedeapsa pentru un asemenea FURT.
    Ti-ai batut joc de un intreg popor care te-a vazut
    cum furi tu in direct.
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 3 martie 2008, 11:41)

    Keanutza [anonim]

    Becali sa fie sanatos, asa idiot cum e el, dar nu stiu cum se face ca de cate ori apare o victorie a Stelei, hopa sar toti ca a fost mituit arbitrul...la CFR nu a vazut nimeni mitocaniile astea? daca CFR a ajuns aici prin mita, atunci sa mituiasca si Becali frate, ca deh, doar nu suntem mai prosti. Cand jucam noi corect, fura altii si tot asa...victoria Stelei a fost meritata si punct...mereu tre sa sariti voi sa spuneti cate ceva, ca fotbalul din Romania e de rahat si etc. VOI IL FACETI DE RAHAT! ca nu puteti accepta niste victorii si hop gasiti tot felul de victime. asta e valabil si pt stelisti si pt toti si plus ca bucurestenii (stelisti, dinamovisti, rapidisti) nu stiu sa faca altceva decat sa injure pe forumuri, peste tot, asa sunt ei suporteri adevarati, prin tot felul de injurii.
  • -1 (1 vot)    
    "ce penalty..?...visaţi cu toţii" (Luni, 3 martie 2008, 13:36)

    liviol [anonim]

    acaesta a fost declaraţia Oierului de după meci!....Exact asta vor ei să facem...cei care gandim drept şi vrem o Românie mai bună, cu valori clădite pe dreptate şi adevăr(DA DA DA-nu ăla din campanie) în care un astfel de personaj ar fi aruncat la groapa de gunoi....Să dormim, cu toţi! Să visăm că se fură în ţara asta pe la toate colţurile.
    Fraţilor, dacă vreţi doar SDR să câştige...nici o problemă...jucaţi între voi, noi tragem linie la Carpaţi şi facem un campionat regional al Transilvaniei în care s-ar juca fotbal spectacol!
    Şi mie mi-a plakut cum a jucat Steaua în 1 repriză! Atât!
    În final un mesaj pt jurnalişti...Prezentat de galeria lui Poli la un moment dat: "Propaganda media ne alimentează ura"
  • 0 (0 voturi)    
    steata (Luni, 3 martie 2008, 14:42)

    St3l!st-razvan [anonim]

    sincer sa fiu si voi sa fiti sinceri nu merita steaua sa castige?un emci ca asta vezi rar bv dayro MORENO
  • 0 (0 voturi)    
    cfr (Luni, 3 martie 2008, 15:30)

    comentator stelist [anonim]

    se vede ca acest comentator tine cu steaua.
    ascultati cum urla la golurile stelei, de parca juca cu o echipa straina nu cu una romaneasca
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVO STEAUA, AVEA DREPTATE NEA GIGI (Luni, 3 martie 2008, 17:29)

    ovidiu [anonim]

    Foarte bine steaua aratatile voi lor .... sh domnu Becali a avut dreptate cu 14 victorii din 14 sh chiar as dori sa vorbesc cu domnu Becali sal sustin .......DIN NOU LUPTA PT TITLU INCEPE !!!!!!!FORTA STEAUUA
  • 0 (0 voturi)    
    steaua-cfr (Luni, 3 martie 2008, 17:47)

    steaua [anonim]

    bravo steaua
    sa vada toti cine e cea mai buna echipa din romania
  • +1 (1 vot)    
    steaua-cfr (Luni, 3 martie 2008, 20:15)

    nad [anonim]

    pana acum cfr-ul a castigat numai cu arbitri... oare cum se simt ei acum ? sa recunoasca ca au castigat meciuri cu arbitrii si apoi sa comenteze acest meci....
  • 0 (0 voturi)    
    gigi a butonat pe dreapta (Marţi, 4 martie 2008, 12:50)

    ardelean d [anonim]

    Vina cea mare pentru neacordarea celor 2 penaltiuri apartine evident tusierului de pe dreapta Aici s-a BUTONAT!!! FC TURMA n-are incotro:vrea, nu vrea trebuie sa se califice in liga..Poate si Unirea Urziceni (sau Primaria Voluntari) finantata de la cel mai inalt nivel(va mai amintiti cind Basescu a intervenit p entru miliarde de lei la ministrul transporturilor in favoarea lui Bucsariu?) Nu-i inteleg pe cei ce-si risipesc resursele financire la echipe din Ardeal! Ar trebui ca aceasta provincie sa-si faca propriul compionat si sa-i lase pe ceilalti sa se fure intre ei!!! Nu cred ca exista mai mare jena pe obrazul Romaniei decit ca cea mai galonata echipa de fotbal a ajuns in miinile acestui incult obraznic pe care unii il gratuleaza numindu-l cioban!!! Mai gunoiule,cum ai fi reactionat daca jucai la Cluj,cu o echipa din Cluj,cu un arbitru din Cluj care nu acorda echipei tate nimic la doua faze clare de penalty? Ce ai tu cu ungurii? Tu n-ai dreptul sa pomenesti despre oameni civilizati! Locul tau e intre manelisti,in cel mai bun caz!!!
  • 0 (0 voturi)    
    :d (Vineri, 26 septembrie 2008, 22:58)

    rdelean re: [anonim]

    Vina cea mare pentru neacordarea celor 2 penaltiuri apartine evident tusierului de pe dreapta Aici s-a BUTONAT!!! FC SteauaA n-are incotro:vrea, nu vrea trebuie sa se califice in liga..Poate si Unirea Urziceni (sau Primaria Voluntari) finantata de la cel mai inalt nivel(va mai amintiti cind Basescu a intervenit p entru miliarde de lei la ministrul transporturilor in favoarea lui Bucsariu?) Nu-i inteleg pe cei ce-si risipesc resursele financire la echipe din Ardeal! Ar trebui ca aceasta provincie sa-si faca propriul compionat si sa-i lase pe ceilalti sa se fure intre ei!!! Nu cred ca exista mai mare jena pe obrazul Romaniei decit ca cea mai galonata echipa de fotbal a ajuns in miinile acestui ... pe care unii il gratuleaza numindu-l ..!!! Mai...,cum ai fi reactionat daca jucai la Cluj,cu o echipa din Cluj,cu un arbitru din Cluj care nu acorda echipei tate nimic la doua faze clare de penalty? Ce ai tu cu ungurii? Tu n-ai dreptul sa pomenesti despre oameni civilizati! Locul tau e intre manelisti,in cel mai bun caz!!!