Fara Adrian Mutu, Fiorentina reuseste sa invinga pe terenul "Batranei Doamne", scor 3-2, la capatul unui meci nebun in care a punctat decisiv in minutul 90, prin Osvaldo. Echipa Viola se afla la un singur punct de locul trei ocupat de Juventus si la patru lungimi distanta in fata Milanului, avand mari sanse de a prinde un loc calificabil in viitorul sezon de Champions League.

In lipsa lui Mutu, au punctat pentru florentini Gobbi, minutul 19, Waigo, minutul 75, si Osvaldo in minutul 90, in timp ce pentru Juve au marcat Sissoko, minutul 29, si Camoranesi, minutul 57.

Cutremur in ultima partida a rundei - Inter a pierdut prima partida din acest sezon, fiind invinsa in deplasare de Napoli. Iar vestile rele continua pentru campioni: Cristi Chivu s-a accidentat la umar si a fost inlocuit in minutul 52. Capitanul nationalei s-a ciocnit cu Mannini in minutul 47 si si-a dislocat din nou umarul stang, la care s-a accidentat si in luna septembrie.