Golul reusit de Pierre Boya in minutul 75 face nu numai ca Giulestiul sa iasa din criza, dar si reaprinde sperantele pentru titlu in tabara visinie. Rapidul se afla la numai cinci puncte de CFR si spera ca in aceasta seara Steaua sa izbuteasca macar un rezultat de egalitate in fata liderului din Liga 1.

Echipa antrenata de Mircea Rednic s-a deplasat la Galati cu intentia clara de a spala rusinea suferita in debutul acestui retur, infrangere cu ultima clasata si eliminare din Cupa Romaniei, cu toate ca pe stadionul echipei conduse de Marius Stan se pleaca greu cu puncte.

Partida a inceput intr-un ritm alert, cele doua echipe intrecandu-se in ratari care mai de care mai clare. Szekely (in mai multe randuri) Viglianti, Boya sau Marius Constantin rateaza ocazii mari in prima repriza, dar se intra la vestiare cu 0-0 gratie interventiilor deosebite ale celor doi portari, Kolev si Coman.

Jocul rapid si frumos continua si in a doua repriza, Szekely ratand in minutul 63 de la cinci metri fata in fata cu Coman. Evolutia portarului giulestean a fost una deosebita, acesta fiind in mare parte artizanul victoriei bucurestenilor.

In minutul 75 iese la iveala geniul lui Daniel Pancu ( a fost rezerva si a intrat la pauza), cel care ii paseaza la limita offside-ului lui Boya care il invinge pe Kolev. Golul oaspetilor ii face pe elevii lui Grigoras sa isi piarda cumpatul, Brujan, minutul 77, si Paraschiv, minutul 78, primind pe buna dreptate cartonase rosii dupa interventii dure asupra lui Pancu, respectiv Nicolae Grigore.

Finalul de meci ii gaseste pe galateni atacand cu toate liniile reduta giulesteana, cu toate ca aveau doi oameni mai putin pe terenul de joc.

Szekely are sansa egalului in prelungirile partidei, dar interventia lui Dani Coman face ca toate punctele sa plece cu prima cursa catre Bucuresti.