Rapid - U.Cluj 1-2!!! Cosmar pentru giulesteni, sperante pentru ardeleni

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:35 Sport | Fotbal

Pancu si Perja, dupa o infringere neprogramata
Surpriza uriasa in Giulesti, unde ultima clasata, Universitatea Cluj, a invins pe Rapid cu 2-1. Ardelenii, care in aceasta iarna au schimbat antrenorul, Alpar Meszaros venind in locul lui Multescu, au deschis scorul in minutul 20, prin fostul giulestean Zeno Bundea, care a impins balonul in poarta goala dupa ce Coman respinsese sutul lui Silvasan.

Rapid a luat cu asalt poarta lui Pieter Merlier si a avut un gol anulat pentru fault in atac in minutul 31 cand Boya a trimis mingea dincolo de linia portii, dar arbitrul Robert Dumitru a considerat intrare in afara regulamentului la executia camerunezului care a atacat mingea cu talpa.

In minutul 35, giulestenii primesc un penalti ratat cu seninatate de Emil Dica, dar Daniel Pancu a fost pe faza, a recuperat si a adus egalarea. La cinci minute dupa ratarea loviturii de la 11 metri, Rednic il scoate pe Dica, trimitandu-l in locul sau pe portughezul Joao Paolo.

Nici intrarea lui Herea, in locul lui Lazar, nu a adus limpezimea in randul rapidistilor, care pareau insa sa primeasca ajutor chiar din partea adversarilor, Flavius Bad fiind eliminat pentru o lovitura cu cotul, la numai trei minute dupa ce fusese introdus pe teren.

Pe final, Rednic risca totul, fortand cu patru atacanti dupa intrarea lui Despotovici in locul capitanului Maftei, dar golul vine la cealalta poarta, in minutul 81, cand Dorin Goga a infipt cutitul in inima bucurestenilor dupa un contraatac ideal.

Este a doua victorie stagionala pentru lanterna rosie, primul lor succes in acest sezon venind in fata Stelei. Universitatea si-a ajutat astfel concitadina, pe CFR Cluj care se poate desprinde la finalul rundei la opt puncte de giulesteni.

In acest sezon, Rapid a pierdut 10 puncte pe teren propriu, fiind invinsa acasa de ambele formatii din Cluj. Au mai plecat cu puncte din Giulesti Unirea Urziceni si Gloria Buzau.

3170 vizualizari

sa va zic si varianta mea! (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 21:16)

copos [anonim]

ekipa a plecat cu gandul ca joaca cu ultima clasata si meciul poate fi considerat castigat din start. dar nu e nimik, ekipa poate sa isi revina dupa aceasta infrangere si putem lua campionatul. cred ca o sa mai aduc niste jucatori de senzatie. ma gandeam la van basten care ar face cuplu in atac cu moldovan sau cu hagi............
    rapid (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 21:29)

alex [anonim]

pana acum erau mandri rapidistii,si acum sunt tristi,bravo celor de la U.Cluj
    Clujul la putere. Pazea ! (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 21:37)

GHIBOLUL ELECTRIC [anonim]

Vine Clujul pe la voi. Pazea ca-i bai. Clujul incepe sa sperie Bucurestiul. Nu-i rau. Nu-i rau deloc.
    Ce le-a facut "U" Cluj utecistilor lui Copos !?!?!?!?!?!?
    liga campionlor (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 22:15)

FULGULETZ [anonim]

ce tare a fost ....catzi bani investeste copos in juktori si cat investeste patronul d la u cluj......un astfel d meci le strica sansele d partcipare in liga campionilor............c tare ar fi dak cfr ar merge in grupe:)) cn crede ca cfr va merge in grupa sami zik p id fulguletz_ionutz <<<<<<<e tare>>>>>>>
    grande „U” (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 23:27)

grande „U” [anonim]

Prima mare echipa romaneasca de fotbal, Universitatea Cluj, Sepcile rosii! Nu Cfr!
    dedicatie pt copos! (Duminică, 24 februarie 2008, 4:09)

diktatoru' [anonim]

copos, tie iti dedic infrangerea asta. pt ca esti cel mai prost patron de echipa de club din romania. si becali straluceste pe langa tine. pacat de echipa aia ca s-a ales cu o ciuma ca tine in frunte
      berlusconi (Duminică, 24 februarie 2008, 12:55)

odranoel [utilizator] i-a raspuns lui diktatoru'

"georgeeee copos asta eeeesti/berlusconi din giuleeeesti" :) poate acum se gandeste din nou sa vanda rapidul. :))
    Isterici de Bucale (Duminică, 24 februarie 2008, 7:59)

Weather [anonim]

Cind vezi cu cita nerusinare se bucura "comentatorii" de la TV la realizarile rapidistilor iti vine sa opresti aparatul si sa il arunci pe geam.Oricum bucuria victoriei outsier-ilor e dublata de aceea pe care o simti auzind vocea de baba-cu-pensie-mica a acestor esuati profesional care ne intoxica auzul cind( mai ) urmarim cite un meci pe ecran
      Comentatori? (Duminică, 24 februarie 2008, 13:05)

Pinalti [anonim] i-a raspuns lui Weather

Dar astia sant comentatori? Te apuca rasul cand ii auzi.La meciul Dinamo- P. Neamt n-au spus o vorba la pumnul dat de un dinamovist jucatorului advers. Faceti domnule Topescu un efort si mai scoliti adunatura asta de asazisi comentatori.