Surpriza uriasa in Giulesti, unde ultima clasata, Universitatea Cluj, a invins pe Rapid cu 2-1. Ardelenii, care in aceasta iarna au schimbat antrenorul, Alpar Meszaros venind in locul lui Multescu, au deschis scorul in minutul 20, prin fostul giulestean Zeno Bundea, care a impins balonul in poarta goala dupa ce Coman respinsese sutul lui Silvasan.

Rapid a luat cu asalt poarta lui Pieter Merlier si a avut un gol anulat pentru fault in atac in minutul 31 cand Boya a trimis mingea dincolo de linia portii, dar arbitrul Robert Dumitru a considerat intrare in afara regulamentului la executia camerunezului care a atacat mingea cu talpa.

In minutul 35, giulestenii primesc un penalti ratat cu seninatate de Emil Dica, dar Daniel Pancu a fost pe faza, a recuperat si a adus egalarea. La cinci minute dupa ratarea loviturii de la 11 metri, Rednic il scoate pe Dica, trimitandu-l in locul sau pe portughezul Joao Paolo.

Nici intrarea lui Herea, in locul lui Lazar, nu a adus limpezimea in randul rapidistilor, care pareau insa sa primeasca ajutor chiar din partea adversarilor, Flavius Bad fiind eliminat pentru o lovitura cu cotul, la numai trei minute dupa ce fusese introdus pe teren.

Pe final, Rednic risca totul, fortand cu patru atacanti dupa intrarea lui Despotovici in locul capitanului Maftei, dar golul vine la cealalta poarta, in minutul 81, cand Dorin Goga a infipt cutitul in inima bucurestenilor dupa un contraatac ideal.

Este a doua victorie stagionala pentru lanterna rosie, primul lor succes in acest sezon venind in fata Stelei. Universitatea si-a ajutat astfel concitadina, pe CFR Cluj care se poate desprinde la finalul rundei la opt puncte de giulesteni.

In acest sezon, Rapid a pierdut 10 puncte pe teren propriu, fiind invinsa acasa de ambele formatii din Cluj. Au mai plecat cu puncte din Giulesti Unirea Urziceni si Gloria Buzau.