CFR Cluj - Universitatea Craiova 4-1/ Lider, Realist, Cinic

de A.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 februarie 2008, 20:34 Sport | Fotbal

Fabbiani - o dubla!
Debut fulminant: CFR deschide scorul in minutul 9 prin Semedo care a speculat o pozitionare defensiva prea avansata a Craiovei. Oltenii au egalat dupa numai un minut prin Florin Costea, gasit liber de o pasa decisiva a lui Baird. Craiova ramane pe pozitii indraznete si in minutul 19 este aproape de un nou gol: Ciprian Tanasa reia cu capul din careu, Hirschfeld scoate cu un reflex uimitor!

Clujenii au dificultati in a depasi jocul energic al Craiovei care aglomereaza spatiile printr-un pressing sufocant. Ii ajuta o lovitura libera laterala executata excelent de Trica: mingea depaseste toata apararea oltenilor si este deviata de Fabbiani in poarta (minutul 30).

La reluare, jocul nu isi schimba configuratia: Universitatea Craiova mentine un nivel ridicat al angajamentului fizic si joaca destul de mult timp in terenul CFR-ului. Decarul Florin Costea este marea speranta a Craiovei, aproape toate baloanele il cauta.

Ardelenii absorb presiunea adversarului, asteptind un contraatac. Ocazia este oferita de o gafa incredibila in apararea Craiovei: Dorel Stoica si Dananae  se evita, lasa mingea sa treaca, iar Fabbiani se trezeste singur cu Banica: 3-1 pentru CFR in minutul 72, dupa probabil cel mai simplu gol inscris de Fabbiani in acest sezon.

Din minutul 75, Craiova ramine in 10, dupa eliminarea lui Dananae, iar in ultimul minut visele oltenilor se prabusesc definitiv: Trica reia cu capul, din fata portii: 4-1!

3235 vizualizari

rezultat firesc! (Sâmbătă, 23 februarie 2008, 23:25)

clujean [anonim]

CFR Cluj are o echipa atat valoroasa cat si pragmatica, al carei scop este mai intai castigarea de puncte si abia apoi spectaculozitatea; odata punctele asigurate, baietii fac si show; nu inainte! asta se cheama profesionalism.
    Diferenta de portari (Duminică, 24 februarie 2008, 0:57)

bogdan-m [anonim]

In timp ce portarul CFR-ului a scos un gol ca si facut la 1-1, portarul Craiovei a luat 4 goluri din 5 suturi pe poarta.
    Probabil ca daca in poarta Universitatii Craiova se afla Bornescu si nu Banica, altul era rezultatul...
    Craiova maxima (Duminică, 24 februarie 2008, 10:38)

Ion [anonim]

O adevarata echipa de olteni talentati, mi-au placut de ei foarte mult, se vede ca si in Romania se poate face o echipa de 10 stele cu jucatori din Romania, mai tehnici decat toti stranierii din echipa CFR, pacat ca la Craiova nu e liniste si stabilitate, ca la cat de talentati sunt oltenii astia, ar sparge tot in campionat. Daca nu s-ar mai vinde jucatori si ar fi liniste iar suporterii nu ar mai fi manipulati si patronul ar fi lasat in pace, cred ca Craiova s-ar putea bate pentru titlu, nu acum ci in anii urmatori, sa ne gandim la Craiova maxima, facuta numai cu olteni adevarati, nu cu mercenari ca la alte echipe, o echipa de romani qadevarati, tot respectul pentru ei,
    semnat: cineva din Moldova
    CFR Cluj - U Craiova (Duminică, 17 august 2008, 20:10)