Arsenal Londra si FC Liverpool au fost eliminate in optimile de finala ale Cupei Angliei. Londonezii au fost surclasati pe terenul lui Manchester United, in cea mai tare confruntare din aceasta faza a competitiei, "diavolii" lui Sir Alex Ferguson castigand cu 4-0, dupa ce la pauza aveau deja un avans de trei goluri.

Wayne Rooney, revenit pe teren dupa o lunga pauza, a deschis scorul pentru United, in minutul 17, iar Fletcher si Nani au dus diferenta la una de neprezentare in minutele 20 si 38.

Rezumatul primei reprize

Unicul gol al reprizei secunde a fost marcat de Fletcher, care a reusit dubla in minutul 74.

Marea surpriza este eliminarea lui Liverpool care a pierdut acasa intalnirea cu Barnsley din divizia a doua! Dirk Kuyt a deschis scorul pentru cormorani in minutul 32, dar Foster (minutul 57) si Howard (minutul 90+3) au cufundat Anfield Road in tacere.