Fotbalul comunist in anii 60 :)

Arhivele Comunismului: Fotbalistii de Divizia A erau invoiti patru ore pe zi din productie pentru antrenament

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 11 februarie 2008, 14:24 Sport | Fotbal

Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului din Romania a publicat mai multe documente din arhivele comuniste, unul dintre decretele Guvernului din 1960 facand referire la statutul pe care il avea fotbalistul roman. Fotbalistii care evoluau in Divizia A erau invoiti patru ore pe zi pentru a se antrena, in timp ce jucatorii legitimati la cluburile de liga a doau primeau numai doua ore pentru a putea pregati marea performanta. Din punct de vedere financiar, acestia incasau intre 1000 si 1200 de lei de persoana lunar, pentru prima liga, si intre 500 si 600 de lei pentru fotbalistii care evoluau la matineu.

Un antrenor care se incadra la categoria I era remunerat cu un salariu cuprins intre 1450 si 1800 de lei. Pe langa salariul de baza, sportivii primeau si indemnizatii de efort, sumele fiind cuprinse intre 600 si 900 de lei pe luna.   

Pentru ocuparea locului intai  la un campionat mondial sau la Jocurile Olimpice, un fotbalist putea primi pana la 10000 de lei, in timp ce un titlu european era recompensat cu 5000 de lei pentru fiecare sportiv.

In cazul in care survenea incapacitatea de munca din cauza unor accidentari sau traumatisme suferite pe terenul de joc, fotbalistii incasau o remuneratie care cuprindea o contavaloare reprezentand 90% din salariul tarifar lunar calculat pentru 208 ore de munca efectiva, precum si pana la 50% din indemnizatia de efort primita. Totalul banilor primiti nu avea voie sa depaseasca 90% din salariul primit in timpul activitatii sportive. De asemenea, un jucator care castiga Cupa Romaniei primea din partea autoritatilor 2000 de lei.




















2605 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Arhivele comunismului (Luni, 11 februarie 2008, 15:11)

    eu [anonim]

    Si cu asta s-au elucidat toate crimele comunismului !! Oameni buni, cu asta se ocupa "Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului din Romania " ?!?!? Pentru asta se dau bani de la buget ?!?
    Era probabil o crima sa ai acele ore ca sa te antrenezi. Si eu am facut sport ( nu fotbal.. ) si aveam scoatere din productie cateva ore pe saptamana, asta inseamna ca trebuie sa ma astept ca vin anchetatorii de la " institut " sa ma salte ???
    Sunteti PENIBILI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Praf in ochi (Luni, 11 februarie 2008, 15:16)

    Claude [anonim]

    Din cite stiu eu fotbalistii nu au facut rau oamenilor acestei tari (decit ceva palpitatii la inima atunci cind participau la competitii). Sa inteleg ca dl. Oprea vrea arhiva CNSAS ca sa cerceteze astfel de lucruri?. Rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce e amuzant in stirea asta? (Luni, 11 februarie 2008, 15:26)

    whatsSoFunny [anonim]

    Eu nu va ce-l face pe autorul acestui articol sa se :)) referitor la statutul sportivilor de performantza din perioada comunismului. Perioada respectiva a fost trista pt. cei mai multi din romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbal (Luni, 11 februarie 2008, 15:48)

    miki [anonim]

    Sinte-ti penibili,guvernanti de paie.Da ,in primul rind se lucra 8 ore ,in medie 26 zile lucratoare pe luna-nu 21,25 ca azi-.Jucatorii de divizia A nu lucrau fectiv de loc,erau tinuti cu grade,in armata si militie care desigur erau platite.La diviziile inferioare,functie de obiectivul fiecarui club,se lucra de la citeva ore 2-4 zilnic si de loc la cele care doreau performanta.Jucatorii mergeau doar la caserie;sau intimplat situatii cind jucatorii stind la rind la caserie sa-si ia banii sau intilnit,bineinteles cu muncitorii din sectie care,i-au intrebat pe buna dreptate unde lucreaza ca nu ia prea vazut la servici.
    Inca o mostra de ,,anomalie,, a sistemului comunist detectata de onor institutul de Investigare a Crimelor Comunismului prin acest tovaras OPREA...Mai bine azi, cind samsari _se stiu ei care_ vind jucatorii ca pe animale, bagind milioane in buzunar fara sa faca nimic si fara dari la stat.TRaiesc din sudoarea jucatorilor toti paduchii din fotbal.
  • 0 (0 voturi)    
    Absolut jenant!! (Luni, 11 februarie 2008, 16:00)

    JleCarre [anonim]

    Cu astfel de informatii nu se incrimineaza comunismul si, mai ales, este aruncata in derizoriu insasi ratiunea de functionare a acestei "institutii". Este rusinos, mi-e sila de mizeria intelectuala a acestei adunaturi de tembeli care se prefac ca lucreaza. Ex-securistii isi rad in pumni la citirea unor astfel de articole cretinoide.
  • 0 (0 voturi)    
    Beeetooonnn (Luni, 11 februarie 2008, 16:37)

    Keos [anonim]

    Am vazut nise comentarii pe aici, care se luau cu ce se ocupa cei de la investigatii, dar pun pariu ca si voi ati fi citit o astfel de informatie. Si apoi mi se pare foarte haios. :).
    • 0 (0 voturi)    
      replică? (Luni, 11 februarie 2008, 16:44)

      andrilian [anonim] i-a raspuns lui Keos

      E o replică penibilă la adevărata problemă. Cine se oftică are numai de pierdut. Şi chiar nu-i nimic amuzant. E banal, e fapt divers, orice, numai nu amuzant.
    • 0 (0 voturi)    
      Re: Beeetooon ... (Luni, 11 februarie 2008, 16:57)

      UE [anonim] i-a raspuns lui Keos

      Tu din pacate nu esti haios, esti chiar penibil ! Probabil ca la mintea ta este o informatie haioasa ...
      Romania are un viitor stralucitor.

      P.S. Dupa cum te exprimi, cred ca tizul tau este Jiji Beeecali ;))
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaratilor criminali ! (Luni, 11 februarie 2008, 21:34)

    Aurel [anonim]

    Sincer nu am inteles care este crima comunista in acest caz !
    Sa nu uitam ca generatia asa-zisa de aur a crescut in acest mediu criminal.
    Sa nu uitam ca toate stadioanele de Divizia A erau pline iar jocul si rezultatele erau incomparabil mai valoroase.
    Pe vremurile de glorie ale Stelei jucatorii erau importanti, in timp ce Valentin Ceausescu nici nu aparea la TV.
    Despre ce discutam ?
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul este o vedere hazlie despre facaturile (Marţi, 12 februarie 2008, 5:47)

    Fotbalistul [anonim]

    comunismului.Asta nu inseamna ca partea asta hazlie duce la ascunderea celor peste un milion de crime comise de comunism in Romania si de cele aprope 200 milioane de crime comise in toata lumea.
  • 0 (0 voturi)    
    Crimele comunismului (Marţi, 12 februarie 2008, 5:50)

    BANATEAN [anonim]

    COMUNISMUL REGIM CRIMINAL-COPII IMPUSCATI IN DEC. 89 –TIMISOARA .CRIMINALII SALVATI DE REGIMUL ILIESCU SI AVANSATI LA EXCEPTIONAL ! CRIMINALII, AU FOST DECRETATI DE ACELASI ILIESCU ,EROI NATIONALI !
    1.BOTOC LUMINITA -14 ANI .2.IOSUB CONSTANTIN -16 ANI .3.LUNGU CRISTINA -2 ANI .4.NAGHY EUGEN -17 ANI 5.TAKO GABRIELA MONICA -10 ANI .6.VARCUS IOAN CLAUDIU -15 ANI .7. IANOS PARIS -18 ANI .8.IORDAN SILVIU SEBASTIAN -18 ANI 9.NEGRUTIU LAURA ANDREEA -9 ANI -IMPUSCATA IN LOCUINTA 10.SILAS MAFTEI -17 ANI 11 .GRAMA ALEXANDRU -18 ANI .12.AMANCI ALINA MIHAELA -12 ANI .13.BARBAT IOANA -12 ANI .14. BATICA CONSTANTIN -17 ANI . 15. BOGDAN ROGER DORU -14 ANI . 16.CHIU ADRIAN -15 ANI .17.CIMPOIERU MARIA -13 ANI 18.CIMPEAN CRISTINEL -13 ANI . 19. DOBOSAN ANCA -16 ANI .20. EDVES MARCEL -15 ANI .21. FITIGAU STEFANICA -14 ANI .22. IONESCU DANIEL -17 ANI . 23.KUN ROBERT -15 ANI . 24.LACATUS ALADAR -17 ANI .25.LENGYEL DANIELA -17 ANI . 26. MAXIM IRINEL -12 ANI . 27.MISCOV MIRINA -15 ANI . 28 .MURARIU IRINA -12 ANI –IMPUSCATA PE TREPTELE CATREDALEI AVAND O LUMANARE APRINSA IN MANA .29.NAGY ANDREEA ROZALIA -16 ANI .30 .NECSULEI GHEORGHE-18 ANI .31 .OLARU MARIAN -17 ANI .32.PASCA DAN -17 ANI .33.PASCALAU CRISTIAN -17 ANI . 34.PUIU LAURENTIU -17 ANI . 35.ROMAN STEFAN -17 ANI .36.RUSU CRISTIAN -14 ANI .37.STOIANOV ZENO -16 ANI .38.SLEAHTICI MARIAN -16 ANI .39.STREANGA DORU -17 ANI .40.UNTILA CORINA -18 ANI .41.VALON ALIN -17 ANI .42.VINTAN PARASCHIVA -14 ANI .43.VONA MARIA -14 ANI –IMPUSCATA PE TREPTELE CATEDRALEI AVAND O LUMANARE IN MANA .44.SZABO LARISA -3 ANI .45.SZEKELY MIHAI -18 ANI .46.KULCSAR GELLERT VALENTIN -14 ANI .47.TABACARU MARIAN
  • 0 (0 voturi)    
    fals,fals,fals... (Marţi, 12 februarie 2008, 11:26)

    Gogu [anonim]

    Aratati-mi un singur sportiv din perioada comunista care mergea la serviciu. Unii nici pe la casierie sa-si ia salariul nu treceau, se ducea casierul la club si le dadea salariile. Si asta nu ar fi fost o problema daca era valabila pentru sportivii de valoare care aduceau rezultate si reprezentau cluburile si tara la niveluri superioare de performanta dar se intampla si la diviziile inferioare (in fotbal de exemplu pana la divizia C), iar "domnii" sportivi erau tare mandrii de ei si ii sfidau pe cei care munceau si pe spinarea carora erau platiti. Sa nu mai vorbim ca unii erau semianalfabeti pentru ca si prin scoala treceau la fel. Rusine si hai sictir ... mi-e scarba.
    Dureros este ca si astazi este aproape la fel numai ca s-au schimbat principiile (suntem in economie de piata ce dracu'). Nu cred ca este vreun fotbalist din prima liga care sa castige sub 10000 - 15000 Euro pe an (indiferent cat este de slab; ca doar banii negrii sunt la putere in fotbal) in timp ce tineri cu studii si care chiar au ceva in cap sunt platiti cu salarii de mizerie de niste patroni care nu au alt scop decat sa se imbogateasca. Si ne mai miram ca toti vor sa plece in strainatate.
    Si ca sa fiu in ton cu sitatia asta: de kkt sa fie si mars in plm!
    • 0 (0 voturi)    
      Re: fals, fals, fals (Marţi, 12 februarie 2008, 14:51)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Din pacate cele spuse de tine sunt simple exagerari ! Cunosc multi sportivi care chiar munceau, iar apoi mergeau la antrenamente. Si vreau sa te informez ca erau indivizi shcolitzi ( multi erau absolventi de facultati... ). Faceau sport pt. ca le placea, nu-l faceau pt. bani.
      Asa ca te rog sa nu-i mai jignesti fara sa cunosti adevarul !
      Referitor la sportivii de astazi, aici cam ai dreptate ...
  • 0 (0 voturi)    
    Catre BANATEAN (Marţi, 12 februarie 2008, 12:39)

    aurel [anonim]

    Este clar ca nu exista argumente care sa justifice crimele comise in `89.Ceea ce nu este suficient de clar este identitatea criminalilor.
    Sincer , nu pot sa cred ca cel care a impuscat fata cu lumanarea in mana a fost securist roman.