Finala asteptata de toata lumea, dintre gazda Ghana si Cote D'Ivoire, cea mai in forma echipa a competitiei, s-a jucat in cele din urma doar pentru medaliile de bronz, dupa ce ambele formatii au pierdut in semifinale. A iesit un meci spectaculos, cu sase goluri, in care ivorienii au condus cu 2-1 pana in ultimele 20 de minute cand Ghana s-a dezlantuit, marcand trei goluri. Victoria ramane o consolare pentru nationala care n-a mai triumfat in campionatul continental de 26 de ani.

In fata unui stadion plin, dar din care lipsea atmosfera de la precedentele meciuri ale Ghanei, gazdele au deschis scorul dupa doar 10 minute, la lovitura libera executata de Sulley Ali Muntari. Boubacar Sanogo, folosit pentru prima data titular in reprezentativa Cote D'Ivoire, a reusit apoi o dubla in interval de opt minute si a trecut pe langa hattrick in minutele de final ale reprizei secunde.

Ghanezii s-au trezit abia in ultimele 20 de minute ale meciului, insa au fost letali. Mai intai Owusu Abeyie a egalat in minutul 70. Agogo a adus Stelele Negre in avantaj in minutul 80, fructificand pasa lui Essien, iar Dramani a adaugat golul patru cu un sut de la 25 de metri.