SportBiz

Actionarii pierduti ai Rapidului

de Stefan Beldie     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2008, 21:52 Sport | Fotbal

Stefan Beldie
Foto: Hotnews
Atentie, nu este vorba despre George Copos multiplicat pentru fiecare amenintare cu retragerea din fotbal, ci de cu totul altceva. Inainte de ultimul sau anunt, Rapid suferise deja trei pierderi importante. Genul acela de pierderi care, evitate, ar fi insemnat poate nevanzarea golgeterului Mazilu inainte de asaltul pentru titlu si o forta finaciara net superioara pentru club.

Mai exact, anul trecut, pentru o scurta perioada de timp, Rapid a avut printre actionari trei dintre cei mai importanti oameni de afaceri din Romania. Persoane care, asemeni lui Copos, au crescut afaceri solide si au creat branduri cu adevarat valoroase. Am putea vorbi despre ei din multe perspective, dar pentru Rapid, ei sunt:

Pierderea numarul 1: Florin Talpes, fondatorul si actionarul majoritar al Softwin, producatorul antivirusului Bitdefender - considerat cel mai valoros brand romanesc in lumea IT, evaluat la peste 100 milioane de euro si care genereaza business pe baza a peste 40 de milioane de clienti la nivel mondial.   

Pierderea numarul 2: Dan Ostahie, fondatorul si detinatorul Altex, cel mai mare retailer de electrocasnice de pe piata romaneasca. Mai exact, acest om coordoneaza o afacere care a vandut in 2007 de peste 300 milioane de euro, ceea ce inseamna aproape o treime din intreaga piata pe care acesta activeaza.  

Pierderea numarul 3: Jean Valvis, fondatorul si detinatorul grupului Dorna. Marea sa lovitura financiara din trecutul recent a reprezentat-o vanzarea brandului Izvorul Alb catre imbuteliatorul Coca - Cola. Pentru peste 40 milioane de euro. Marea sa lovitura din prezent este  postura de mare jucator pe piata lactatelor si de posibil partener al celui mai mare retailer din lume,  Wal Mart, cu care negociaza o colaborare.
 
In mare, cam asa arata trei surse de finantare pe care Rapid le-a pierdut faptic, nu la nivelul declaratiilor emotionale. si asta pentru ca dincolo de dragostea unui patron pentru echipa sa, pana la urma este vorba si de administrarea unei afaceri. Iar in afaceri, lui Copos nu-i prea place sa imparta nimic cu nimeni. Nici macar scena de pe care isi lanseaza anunturile lacrimogene.
























2604 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Trend (Marţi, 5 februarie 2008, 8:46)

    Weather [anonim]

    O moda ciudata incepe sa isi faca loc pe hotnews:tot felul de ciudati scriu diverse timpenii si isi pun cu mindrie poza deasupra textelor respective.Un narcisism de mahala tipic romanesc.Si macar de ar arata ca niste Feti Frumusi dar cei mai multi par decupati de pe afise cu WANTED
  • 0 (0 voturi)    
    copos (Marţi, 5 februarie 2008, 9:49)

    Rankput [anonim]

    Copos s-a chinuit sa-i aduc pe cei trei la club, apoi nu a stiut cum sa mai scape de ei. Normal ca oamenii au plecat de acolo cand au vazut ce partener au.
  • 0 (0 voturi)    
    nu vad problema.. (Marţi, 5 februarie 2008, 10:16)

    LUCI [anonim]

    ce te deranjeaza... este o stire, stii tu ca nu este adevarata?... nu au fost actionari sau nu corespund cifrele de afaceri?
  • 0 (2 voturi)    
    un amestec ciudat de tabloid online cu revista de (Marţi, 5 februarie 2008, 10:24)

    Injugatul [anonim]

    ai dreptate Weather, e foarte ciudat ce se intampla la hotnews. in primul rand, stirile apar foarte lent, desi au o armata de oameni care se zgaiesc la realitatea, antena 3 etc. pe urma apar tot felul de rubrici stupide, penibile, gen La birou. Si in sfarsit, rasar personaje de genul lui beldie asta, care parca scriu compuneri de scoala generala. un fel de comentarii gen Tuca...si nu in ultimul rand, hotnews a inceput sa-si umple golurile cu stiri gen libertatea, cu femei care aprind becuri cand fac sex si alte materiale vitale.

    e o problema generala pe site-ul asta, incep sa-l deskid din ce in ce mai rar...
    • -1 (1 vot)    
      Corect! (Marţi, 5 februarie 2008, 12:33)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Injugatul

      "Ştirea" asta parca e un referat la istorie al unui copil de şcoală primară!
  • 0 (0 voturi)    
    Expert in facut fumuri (Marţi, 5 februarie 2008, 10:30)

    Ovidiu Miron [anonim]

    Jean Valvis a cerut un audit la club. Bineinteles ca George Copos a refuzat, invocand tot felul de motive bizare si sinistre. Asa au plecat acesti 3 importanti jucatori ai lumii business-ului din Romania. Asa reuseste sa amageasca an de an Copos: "fara mine Rapidul nu ar fi existat". Ba da. Si poate cu mai multe performante. Nu mai vreau sa imi amintesc de Skonto Riga.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru weather (Marţi, 5 februarie 2008, 10:31)

    cs [anonim]

    Ce inseamna "Fat Frumus" pentru dvs.? Bratari, ghiuluri si colane? ... Mi se pare ca dl. Stefan Beldie arata normal si e un tip chiar interesant ...

    Daca ati mai citi si presa din alte tari, ati vedea ca autorii isi mai posteaza "figurile"; cred ca reprezinta un gest firesc si semnifica deschidere spre dialog ...

    Probabil in opinia dvs nici Jay Leno nu ar fi trebuit sa aiba un show ...
  • 0 (0 voturi)    
    afacerile (Marţi, 5 februarie 2008, 12:33)

    Andreea [anonim]

    Stefan, ce spui tu acolo se poate aplica si in cazul altor cluburi. La Steaua, cu greu se apropie vreun sponsor din cauza lui Becali.

    Am citit ieri ca patronul Rapidului cauta acum asociati alaturi de care sa finanteze clubul. Daca i-a avut alaturi pe acestia, ce o fi fost in capul lui de i-a indepartat. E cam greu sa gasesti afaceri atat de mari care sa fie dispuse sa dea bani multi unui club.
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Marţi, 5 februarie 2008, 17:32)

    Stefan Beldie [utilizator]

    @ Weather: voi incerca sa fiu mai frumos pe viitor.

    @ Rankput: E greu sa-l intelegi pe Copos. Cred ca sunt destule momente in care nici el nu-si intelege o parte din actiuni.

    @ Injugatul: De aceasta data, m-a interesat sa prezint niste fapte concrete - in speta, ce surse de finantare a pierdut Rapid.

    @ Ovidiu Miron: Atunci cand Valvis anunta auditul si vorbea despre impartirea actiunilor, unul dintre cei care il cunosc pe Copos - Dumitru Dragomi - ii tot spunea sa fie atent. Se pare ca a avut dreptate.

    @ CS: Multumesc :)

    @ Andreea: Si eu sunt curios ce-o fi fost in mintea lui. Poate pur si simplu n-a dorit sa scape controlul clubului. Nu stiu ca la momentul actual sa fie implicat in vreo afacere in care sa nu detina controlul deciziilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Gone with the "Wind" (Joi, 7 februarie 2008, 9:58)

    GabiKoreanu [anonim]

    Mult succes in noua ta provocare! Asta in primul rand.

    In al doilea rand, pt ca tot veni vb de Rapid, ce zici de noua stire: GONE WITH THE "WIND". Adica, PE ARIPILE LUI VANTU :)
    • 0 (0 voturi)    
      Vantu (Joi, 7 februarie 2008, 17:49)

      Stefan Beldie [utilizator] i-a raspuns lui GabiKoreanu

      Din ce-mi aduc eu aminte, Vantu a mai incercat sa intre la Rapid, prin intermediul Gelsor. Am impresia ca respectiva societate a si fost sponsor al echipei lui Copos.

      Deci, e posibil ca Vantu sa aiba pofta de Rapid. Nu cred insa ca va vinde Copos.