Noua achizitie a Stelei, francezul Habib Habibou a suferit o accidentare grava in partida amicala dintre ros-albastri si formatia bulgara Levski Sofia. Atacantul a primit in minutul 85 al partidei o lovitura cu cotul in gat din partea unui adversar si a lesinat, fiind aproape sa-si inghita limba.

Din aceasta cauza, medicii au vrut initial sa-i faca o traheotomie, o operatie pe gat prin care sa-i deblocheze caile respiratorii, insa nu a mai fost cazul. Dupa recapatarea cunostintei, francezul de 20 de ani a fost transportat la spitalul din Larnaca. El a parasit terenul de joc fiind carat pe brate de catre membrii staffului medical al Stelei.

"Jucatorul este in afara oricarui pericol. Este constient si am vorbit cu el. Va ramane in spital pentru a efectua investigatii medicale suplimentare, insa nu mai sunt probleme si Habib are o stare de sanatate stabila. El a primit o lovitura de cot la nivelul sinusului carotidian, care a declansat un reflex vagal puternic”, a declarat medicul Stelei, Radu Paligora, pentru site-ul oficial al echipei.

Arbitrul intalnirii nu a mai permis continuarea jocului, partida incheindu-se cu cinci minute inainte de final cand Steaua conducea cu 1-0. Golul fusese marcat de Nicolae Dica in minutul 26.

Lacatuş a trimis in teren urmatorii jucatori: Zapata (Vitca '62) - Golanski (P. Marin '71), D. Goian (E. Baciu '71), Ghionea, Nesu (Dino Eze '74) - Nicolita (Neaga '74), Ov. Petre (Lovin '62), Dayro Moreno (Plesan '62), Andres Mendoza (Surdu '68) - N. Dica (V. Badea '74), Jose Moreno (Habibou '68).