Leii neimblanziti s-au trezit la timp dupa esecul usturator in fata Egiptului, in prima etapa a grupei C, si au profitat de greselile enorme din apararea Zambiei pe care au invins-o cu 5-1. Printre marcatorii Camerunului s-a aflat si vedeta Samuel Eto'o care a transformat un penalti, reusind astfel al 14-lea gol la un turneu final al continentului negru. Vedeta Barcelonei mai are nevoie de un singur gol pentru a deveni cel mai bun marcator din istoria competitiei, momentan impartind prima treapta in aceasta ierarhie cu ivorianul Laurent Pokou care a stabilit acest record acum 38 de ani.

Geremi, Joseph-Desire Job si Achille Emana au punctat pentru Camerun inainte de pauza, Eto'o a reusit al treilea gol la actuala editie a turneului in minutul 66, iar Job a mai marcat odata cu 10 minute inainte de final, Katongo inscriind golul de onoare pentru Zambia in ultimele secunde ale intalnirii.