Chelsea a obtinut cu mari emotii calificarea in turul al patrulea al Cupei Angliei, dupa ce s-a impus la rejucarea meciului cu Norwich (liga a doua), in urma loviturilor de departajare. Echipa lui Antonio Conte a condus cu 1-0, dar s-a vazut egalata cu doar cateva secunde inainte de fluierului de final. Scorul a ramas neschimbat si dupa prelungiri, astfel ca invingatoarea a fost stabilita la penaltiuri: 5-3 pentru Chelsea.

Belgianul Batshuayi (55') a deschis scorul pentru Chelsea, iar Jamal Lewis a egalat in minutul 90+4' si a trimis partida in prelungiri. Chelsea a terminat meciul cu doi oameni in minus, dupa eliminarile lui Pedro (117') si Morata (120+1'), ambele pentru cumul de cartonase.

Singurul jucator care a ratat de la punctul cu var a fost Nelson Oliveira, primul executant al oaspetilor.

Chelsea a avut nevoie de rejucare cu Norwich pentru a se califica in 16-imile Cupei Angliei, dupa ce prima partida dintre cele doua formatii s-a incheiat la egalitate, scor 0-0.