Fara Messi si Luis Suarez, Barcelona a obtinut doar o remiza pe terenul celor de la Celta Vigo, scor 1-1, in prima mansa a optimilor Cupei Spaniei. Arnaiz Diaz a deschis scorul pentru catalani dupa 15 minute de joc, iar Pione Sisto a inchis tabela in minutul 31.

Ernesto ValverdeFoto: fcbarcelona.com

Rezumatul partidei Celta Vigo vs Barcelona.

Barcelona a deschis scorul in minutul 15, prin Arnaiz Diaz Jose (22 de ani), jucator de la echipa secunda. Spaniolul nu a evoluat niciun minut in campionat, insa are trei goluri in Cupa Spaniei, in tot atatea meciuri jucate. Atacantul a marcat in ambele partide cu Murcia, din runda precedenta.

Pione Sisto a egalat pentru Celta Vigo in minutul 31, cu un sut superb din interiorul careului.

In minutul 72, Valverde l-a introdus pe teren pe Ousmane Dembele, francezul aflandu-se la primul meci dupa accidentarea suferita in septembrie.

Dembele a ajuns de la Borussia Dortmund la formatia de pe Camp Nou in vara anului trecut, in schimbul sumei de 105 milioane de euro.

Barcelona este detinatoarea trofeului, dupa ce a invins-o in finala editiei trecute pe Alaves, scor 3-1. Catalanii au in palmares 29 de Cupe ale Spaniei, un record.

Partida retur va avea loc pe 11 ianuarie, pe Camp Nou.