Adi Mutu a fost omul meciului in victoria Fiorentinei impotriva lui AC Torino, in runda a 19-a din Il Calcio. Atacantul roman a obtinut doua penaltiuri, transformandu-l pe al doilea, in timp ce prima lovitura de la 11 metri a fost fructificata de Christian Vieri, iar Fiorentina a invins cu 2-1.

Vieri marcase in prelungirile primei reprize, dar Grella anulase avantajul gazdelor in minutul 57. Mutu a inscris apoi golul victoriei in minutul 76, iar inaintea restului etapei Fiorentina se afla pe locul 4, cu 34 de puncte din 19 jocuri, 12 puncte in urma liderului Inter Milano.

Mutu a jucat pe toata durata partidei. Cu golul marcat impotriva lui Torino, romanul a ajuns la cota 12 si a ramas singur pe treapta a doua a clasamentului golgheterilor. Ierarhia e condusa de Trezeguet, 13 goluri, iar pe locul trei se afla Borriello si Ibrahimovic, ambii cu cate 11 reusite.